@Tichler: jak masz dwie lewe łapy, to weź tapicera - to zrobi to dobrze.
Jak masz jedna prawą: sugeruję nacięcie materiału na skos, tzn obie przekątne prostokąta, wycięcie w drewnie prostokąta, i przybicie każdej luźnej części materiału (4 trójkąty) do wewnątrz. Jeśli wyjdzie ładnie, to gotowe, jeśli nie - pomyśl o jakichś profilach (np czarne profile dekoracyjne) do zrobienia ramki.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Kupiłem podwójny przekaźnik #aqara którym chciałbym kontrolować dwa światła, środkowe i dolne widoczne na zdjęciu. Górne to gniazdko.

Kłopot w tym że wersje przekaźników których nabyłem jest z neutralem, a do włączników od świateł ten neutral nie jest poprowadzony.
Neutral jest poprowadzony do gniazdka.

Czy mogę wyprowadzić tego neutrala z gniazdka i podłączyć go do przekaźnika aqara?
misiek735 - Kupiłem podwójny przekaźnik #aqara którym chciałbym kontrolować dwa świat...

źródło: comment_1669287662L5i3f6dQ1XLLVZSElPda72.jpg

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@misiek735: Niestety nie możesz tak zrobić. Nie można łączyć obwodów zasilanych z różnych zabezpieczeń, wpływa to na skuteczność ich ochrony przed przetężeniem, prowadzi też do sytuacji gdzie wyłączasz jedno zabezpieczenie a tu napięcie nadal jest w obwodzie z drugiego zabezpieczenia.
No i jeśli obwody akurat trafią się zasilane z różnych faz, to to jest de facto zwarcie.
  • Odpowiedz
Mirki mam może dziwne pytanie.

Mam ledy między szafkami w kuchni i za każdym razem jak wywali prąd na chwilę a ostatnio dość często i za każdym razie po takim pyknięciu ledy się automatycznie włączają.

Z tego co wiem to ogólny problem tego typu instalacji.

Sa
mango - Mirki mam może dziwne pytanie. 

Mam ledy między szafkami w kuchni i za każ...

źródło: comment_1669278763rEQXEpz8PnJnJvL48wJJkm.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mango: a jak potrafisz zrobić coś więcej na kompie, ogarniasz jakieś podstawy linuksa to fajniejsza opcja to postawienie sobie homeassisnat i zigbee2mqtt np na jakimś raspberry pi i zrobienia sobie z tego centrum sterowania urządzenaimi smart.

Ja np z pół roku temu ogarnąłem tak kilka żarówek od ikei, odświeżacz powietrza, termometr, te gniazdka co wysłałeś wyżej i jakieś inne p--------y.
  • Odpowiedz
Ogólnie trochę już w elektronice grzebię z prostymi rzeczami, ale zazwyczaj ograniczałem się do jednego źródła zasilania DC i to zazwyczaj było 3.3 albo 5V ofc. Rzaaaaadko kiedy to było więcej, jezeli tak to tylko w formie jakichś sterowników silników 12V które same ogarniały już łączenie obwodów. No, coś tam jeszcze z transoptorami działałem, ale tam to jak dwa odrębne obwody przecież.

No i ja w tej sprawie własnie.
Poratujcie mnie kto
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Wyrewolwerowanyrewolwer: Najczęściej takie rzeczy wysterowuje się wyjściem typu otwarty dren/ otwarty kolektor. Malinka chodzi na swoim 5/3V3 a minus zasilania urządzenia przez tranzystor zwierany jest do wspólnego minusa obu zasillaczy.
  • Odpowiedz
Dlaczego np. w kraju takim jak Irlandia dążą do tego, żeby wszystkie urządzenia były 110V?


@jarezz: Gdzie w Irlandii coś takiego ma miejsce? Tam jest 230V w sieci, tak jak w całej Europie. O 110V pierwsze słyszę. Może miałeś na myśli USA?

110V to się stosuje na wyspach ale tylko na budowach do zasilania elektronarzędzi, ze specjalnych transformatorów bezpieczeństwa. Tam w ogóle jest w środku uzwojenie wtórne dzielone na pół,
  • Odpowiedz
Poleci ktoś jakiś licznik energii? Jednofazowy, 20A albo 25A z wbudowanym wifi i najlepiej własnym interfejsem www - chcę tylko licznik, nie chcę go z niczym integrować, nie mam żadnego serwera w domu.

#elektryka #elektronika #inteligentnydom
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

odnosnie zarowek led #philips w #biedronka

w sklepie powiedzieli mi ze w biedronce nie ma na te zarówki zadnej gwarancji, bok biedronki odpisał ze jednak jest i nawet philips sam moze przyslac nowe zarowki i podobno nawet bez odsyłania zepsutych żarówek

byla na wykopie kiedys dyskusja a w innym temacie w ktorym sie udzielalem tez niektórzy pisali ze nie ma na nie gwarancji, ktos zwrócił uwage ze jest rekojmia

bez
Ksemidesdelos - odnosnie zarowek led #philips w #biedronka 

w sklepie powiedzieli ...

źródło: comment_1669215318uDmPeMbAeDOFWXaGyzAKS5.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Ksemidesdelos: Kiedyś mi biedronkowe nie philipsy padły. Nie chcieli wymienić tylko że mogą odesłać tam gdzieś, podać mam im dane i czekać ileś dni na decyzję.

Co do philipsów to padły mi świetlówki i przysłali nowe bez odsyłania starych. Nowe przyszły z Holandii o ile dobrze pamiętam.

Philipsowe ostatnio trafiły mi się brzęczące więc sprawdzać trzeba od razu.
  • Odpowiedz
Miewam w ostatnim czasie problemy z dostawami prądu przez remonty w okolicy. Mam ogrzewanie gazowe przez kocioł CO. Przerwy w dostawach prądu nie są długie, ale obawiam się, że przy większych mrozach w tym czasie mieszkanie zdąży mi się mocno wychłodzić. Pomyślałem, że kupiłbym jakiś UPS, że podłączyć do niego ten kocioł gazowy i czujnik temperatury. Pytanie do Was, czy takie coś zdałoby egzamin czy nie warte świeczki? Jak długo taki przeciętny
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Haxxor: Jeżeli masz krótkie zaniki do kilku godzin, nie ma szans na wychłodzenie domu i najlepiej nie rób nic w tej sprawie. Jeżeli masz wielodniowe zaniki zasilania inwestuj w agregat.

UPS podziała góra kilka godzin, przy założeniu, że będzie miał odpowiednio dużą pojemność baterii. Baterie trzeba wymienić raz na 5 lat, a nim większe baterie tym większy jest koszt ich wymiany.
  • Odpowiedz
Pytanie. Podłaczam w moim staruszku kamperze Victron CYRIX CT 12V 24V 120A SEPARATOR BATERII
Od Cyrixa do aku hotelowego będzie jakieś 2 moze 3 metry przewodu. Jaki przekrój dać?
#motoryzacja #elektryka
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Przez to stare 47 letnie maleństwo 250 kVA ja i sąsiedzi z czterech ulic nie zobaczyli jak Lewy nie strzela karnego (upalil się 0.5 s przed dotknięciem piłki). Przez pompy ciepła montowane na potęgę w sąsiedztwie był permanentnie przeciążany (4 odpływy z BM 125A + oświetlenie uliczne)
Na szczęscie ekipa z Tauronu miała nówkę Schneidera 400 kVA na magazynie i w miarę szybko poradzili sobie z wymianą.
#elektryka #mecz
michallus - Przez to stare 47 letnie maleństwo 250 kVA ja i sąsiedzi z czterech ulic ...

źródło: comment_1669194881c6ZrViHpKYHJOj6Bbfog5s.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@BayzedMan: rosjanie po zreflektowaniu się: chodziło nam o bombki świąteczne, którymi chcieliśmy dekorować elektrownię. Normalne, że jeśli podpiszemy z Ukrainą traktat, to im elektrownię zwrócimy i dekorować jej już nie będziemy mogli. Chyba że udekorujemy ją przed oddaniem, co jest rozważane
  • Odpowiedz
Chcę wymienić żarówkę w starej płaskiej latarce na baterię "płaską" 4,5V na ledową. Innych niż 6V w rozsądnej cenie nie widzę. Czy 4,5V takiej żaróweczce wystarczy?

żarówka LED E10 6V 4W 300lm
Rodzaj mocowania żarówki: E10
Ilość diod LED: 4
Rodzaj diody LED : SMD 2835
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@drzewostan: to nie tak - żarówka ma swoje napięcie nominalne, natomiast dioda ma swój prąd nominalny.

Najlepiej: dioda 1W + przetwornica dająca np. 300mA (stała jasność do wyczerpania baterii).
Najprościej: dioda 1W + dobrany rezystor (zmienna jasność, zależna od temperatury diody i stanu baterii)

Osobną kwestią jest wydajność płaskiej baterii 4.5V (bo jej nie zmieniasz?) - nie wiem czy będzie na tyle wydajna prądowo.
  • Odpowiedz
@drzewostan: a to takie gotowe żaróweczki są i na 4.5V przecież (Allegro chociażby).

"Ona ma 6V * 0,06A = 0,36W" - to nie może mieć 300 lumenów, tylko kilka razy mniej. Tyle to mogłaby mieć, ale przy prądzie 0.6A - a to za dużo ciepła jak na taką małą żaróweczkę.
  • Odpowiedz
@fazjoszi:

Dobrze, że RCD..

przeciez te PE jest praktycznie przetopione, wiec jakie RCD chlopie.. one maja czulosc na 30mA, a tutaj Ci roztopilo izolacje xD

..i Es zadziałały

to wyglada predzej jakby ktos zly bezpiecznik es wsadzil, ktory wlasnie nie zareagowal i przy okazji jeszcze cos p-----l w instalacji, ze RCD nie ogarnelo tego wg norm () no nie widzialem jeszcze tak PE r---------o, gratulacje
  • Odpowiedz
Instalacja odgromowa - Mirki, czy jest sens w zabudowie szeregowej, aby jeden z sześciu segmentów posiadał taką instalację? W domu u siebie mam i śpię trochę spokojniej, ale czy w segmencie to ma sens? Czy to nie jest tak, że jak uderzy u sąsiada, to cała moc skumuluje się akurat u mnie? Nie znam się na tym kompletnie i potrzebuję porady. Mój segment jest z brzegu i akurat najwyższy. Lubię dmuchać na
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Fabian89: To zależy jak rozpłynie się prąd piorunowy, ale generalnie droga jego przepływu będzie w miarę najkrótszą trasą do ziemi, czyli jak walnie w dach nad sąsiadem to najprawdopodobniej poleci dalej gdzieś przez chałupę tego sąsiada do ziemi robiąc szkody w jego części ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zakładam, że dachy nie są metalowe, lub przynajmniej pomiędzy segmentami są ogniomury oddzielające dachy, wtedy piorun może nie rozpłynie
  • Odpowiedz