Nie wiem czy to powinno wlecieć do #elektryka czy #elektronika, w każdym razie poszukuję zastępstwa do zasilacza panelu LED ze zdjęcia (wyzionął ducha z pstryknieciem). Fajnie jakby był choć trochę odporny na wilgoć. Thoughts i prayers dla uczciwego pomagiera!
Wszystko
Najnowsze
Archiwum
Co mi developer odwalił że mam taki komplet przewodów w puszce dedykowanej do podłączenia indukcji i piekarnika? Kable o przekroju 1,5mm
Brązowy i neutralny podwójnie, pozostałe 2 fazy pojedyńczo.
Płyta 7,2 KW (2 fazy), piekarnik 2,7 KW
Nie sprawdziłem jakie zabezpieczenie siedzi w rozdzielnicy, zerknę jutro.
To mi się nie stopi przy pełnym obciążeniu?
Brązowy i neutralny podwójnie, pozostałe 2 fazy pojedyńczo.
Płyta 7,2 KW (2 fazy), piekarnik 2,7 KW
Nie sprawdziłem jakie zabezpieczenie siedzi w rozdzielnicy, zerknę jutro.
To mi się nie stopi przy pełnym obciążeniu?
źródło: comment_1668885631r02xPh5Ci865NlUmiQCgyU.jpg
Pobierz@klepie-biede: na moje oko to masz 5x2,5 na indukcję i jedno odejście na piekarnik/okap ale mówię na oko. Wątpię żeby się w tych czasach znalazł ulomek co dałby 1,5 na indukcję robiąc dla dewelopera.
@klepie-biede: I nawet uziemienie jakąś szóstką czy dziesiątką - niespotykane, chwali się. Swoją drogą długotrwała obciążalność 1,5 mm2 to 18 A, to ponad 4 kW na fazę. 2,5 mm2 to 26 A, ok. 6 kW na fazę.
Hej mireczki, mam pewien problem. Mieszkam sobie w bloku z wielkiej płyty i chciałem odciąć prąd w jednym pokoju. Problem polega na tym że bezpiecznik nie reaguje, nie odcina prądu w tym pokoju. A wczesniej na pewno działał bo opisywalem je po przeprowadzce.
Jak nie daje znakow zycia to znaczy że jest do wymiany? Czy coś gorszego sie wydarzyło? Całkowinie nie znam sie na elektryce, może to coś easy i chciałem się
Jak nie daje znakow zycia to znaczy że jest do wymiany? Czy coś gorszego sie wydarzyło? Całkowinie nie znam sie na elektryce, może to coś easy i chciałem się
źródło: comment_1668882473aWwhQqIBKXdSV3G2Qxelyq.jpg
PobierzHej, zna się ktoś na falownikach? Mam mitsubishi a500 i jak to ustawić, żeby pompa wody pracowała. Kod błędu: E Г H N. W instrukcji podane, ze jest przeciążenie. #elektryka #kiciochpyta
@btwinnn z komentarza tag nie woła. Daj od nowa.
- 0
@Zarzutkkake: Zaraz zrobię nowy post jak pójdę bo muszę się zagrzać jest -8.5c dzięki za odpowiedzi!!!
W domu mam 2 włączniki do jednego światła, i działa to normalnie - nie muszą być oba włączone żeby światło działało, wyłączenie jednego gasi światło itp. po prostu działa to intuicyjnie, jeśli jesteś przy którymkolwiek przełączniku to możesz przełączyć oświetlenie. Natomiast w innym mieszkaniu mam taki problem, że na korytarzu jedno światło również ma dwa włączniki, ale oba muszą być w pozycji ON żeby zapalić światło, przez co często gdy jest się
@Sephirionn się nazywa włącznik schodowy. No i kabelek musi być żeby je połączyć. Może są inne jakieś nowoczesne
- 1
@Sephirionn: https://onelectro.pl/blog/jak-podlaczyc-wlacznik-schodowy, problem może być jak za mało żył między wyłącznikami będziesz miał
W pokoju światło włączam przy wejściu. Chciałbym też mieć możliwość włączenia/wyłączenia światła przy łóżku, czyli tak jak działają włączniki schodowe. Czy w #zigbee coś takiego da radę zrobić?
#majsterkowanie #elektryka #diy #pytanie #pytaniedoeksperta #homeassistant #smarthome
#majsterkowanie #elektryka #diy #pytanie #pytaniedoeksperta #homeassistant #smarthome
- 1
@becvvv: oczywiście
- 1
ale lepiej w wifi iść niż w zigbee, większe możliwości
@korni007: możliwości są dokładnie takie same, za to możliwych problemów przy urządzeniach wifi jest o pierdylion więcej. Jedyna zaleta urządzeń wifi to prostsza implementacja na start, bo nie potrzeba specjalnego kontrolera.
W pokoju światło włączam przy wejściu. Chciałbym też mieć możliwość włączenia/wyłączenia światła przy łóżku, czyli tak jak działają włączniki schodowe. Czy w #zigbee coś takiego da radę zrobić?
#majsterkowanie #elektryka #diy #pytanie #pytaniedoeksperta
#majsterkowanie #elektryka #diy #pytanie #pytaniedoeksperta
@becvvv: takie czasy mamy że kupujesz sobie żarówkę LED z WiFi za kilkadziesiąt złotych i z telefonu sterujesz sobie włączaniem i wyłączaniem oraz masz możliwość włączenia barwy i mocy jakiej tylko chcesz.
Ja używam "wiz" (tańsza marka Phillipsa) a ty wybierz sobie co będziesz chciał.
Pozdro.
Ja używam "wiz" (tańsza marka Phillipsa) a ty wybierz sobie co będziesz chciał.
Pozdro.
- 0
@Gronie: ale ja nie chcę sterować z telefonu, tylko normalnie z włącznika przy łóżku. Poza tym nie chcę kupić żarówki led z wifi, tylko "podpiąć" się do puszki
HVDC Ekibastuz – Centre to niedokończona linia przesyłowa HVDC między Ekibastuz w Kazachstanie a Tambowem (podstacja Centralna) w Rosji , której budowę rozpoczęto w 1978 r. Planowano mieć długość 2414 kilometrów (1500 mil), co uczyniłoby to najdłuższa linia energetyczna świata o maksymalnej szybkości transmisji 6000 MW i napięciu przesyłowym 750 kV między przewodem a ziemią (odpowiednio 1500 kV między przewodami).
Wytłumaczy mi ktoś na jakiej zasadzie oblicza się napięcie fazowe (skrót
dlaczego w przypadku DC napięcie między przewodami jest 2x wyższe niż między przewodem a ziemią?
@serek_heterogenizowany: bo to +750 kV i -750 kV względem ziemii. DC czy AC nie robi różnicy bo w USA standardowo mają dwie fazy 120 V AC, które przez to że są w przeciwfazie mają między sobą 240 V AC.
@serek_heterogenizowany: napięcie jest zawsze wzdlędne. Akumulator będzie miał pomiędzy swoimi przyłączami około 12 V. Ale wzgledem Ziemii może być dowolnie. Jak przyłożysz do przyłącza metalowy pręt zabity drugim końcem w ziemii to wtedy wyrównasz jeden potencjał do 0 V. Wtedy drugi będzie miał względem ziemii 12 V więcej lub mniej, zależnie czy uziemiłes plus czy minus.
- 2
Jest jakaś szybkozłączka do połączenia przewodu zasilającego i taśmy LED, która mieści się w standardowym płaskim profilu aluminiowym do taśm 8 i 10 mm?
#elektryka #majsterkowanie #dom
#elektryka #majsterkowanie #dom
Szybkie pytanie. Chciałem mieć 2 osobne źródła światła przy łóżku (lampki nocne) i możliwość gaszenia zarówno prawej i lewej z każdej strony - łączniki podwójne schodowe. Elektryk zrobił mi kabel 4-żyłowy pomiędzy 2 puszkami tak jak na schemacie. Jest w ogóle teraz możliwe zrobienie tego tak jak chciałem?
#remontujzwykopem
#elektryka
#remontujzwykopem
#elektryka
źródło: comment_1668793092VDZ0nB0BATqUyUwU3oIROQ.jpg
Pobierz@stefan-trzcina: w takim układzie nie jest możliwe, jedynie można zrobić że obydwie żarówki na raz są sterowane na pojedynczym schodowym
@stefan-trzcina: Jak nie masz w drugiej puszce chociaż N i PE to lipa - jedna lampa z 2 włączników a druga tylko z jednego. Chyba że lubisz bez PE - to wtedy na bistabilnych ogarniesz.
Jeszcze są teraz jakieś cuda na wifi ale nie wiem co i jak
Jeszcze są teraz jakieś cuda na wifi ale nie wiem co i jak
- 0
ku przestrodze miśki! nie pozwólcie nigdy na modernizację instalacji przez inwestora ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#elektryka
#elektryka
źródło: comment_1668781677n3pQKyyswzBqIMVxjKcMBj.jpg
Pobierz@lalalama: coś więcej? Bo takie ogólnikowe p--------o można podpiąć pod każde foto zjaranego przewodu.
@lalalama: Ja kiedyś puściłem kabel hdmi i ethernetowy szybem wentylacyjnym który mi wskazał inwestor. Monitoring działał do pierwszego rozpalenia w kominku ( ͡° ͜ʖ ͡°) Okazał się być to szyb dymowy
Kojarzycie jakiś włącznik do puszki, który ma dodatkowo czujnik ruchu? Działanie takie, że działa jak zwykły włącznik a dodatkowo jeśli wykryje ruch, to sam się włączy na jakiś czas. Ktoś coś? #inteligentnydom #budownictwo #elektryka
@handler: mi tylko takie coś przychodzi do głowy
https://allegro.pl/oferta/czujnik-ruchu-dzwieku-do-puszki-60-led-pir-160-7624919311
https://allegro.pl/oferta/czujnik-ruchu-dzwieku-do-puszki-60-led-pir-160-7624919311
Siemka,
jaki to jest 3f silnik synchroniczny z szeregowym układem uzwojeń ?
Jest jakaś inna nazwa dla niego, bo nie mogę nic znaleźć w Internecie... ktoś coś wie ?
#elektryka #maszynyelektryczne #technika #pytaniedoeksperta
jaki to jest 3f silnik synchroniczny z szeregowym układem uzwojeń ?
Jest jakaś inna nazwa dla niego, bo nie mogę nic znaleźć w Internecie... ktoś coś wie ?
#elektryka #maszynyelektryczne #technika #pytaniedoeksperta
- 0
@zaloz_konto23 to nie wiedziałem, że szeregowy oznacza w trójkąt, pierwszy raz się z taką nazwą spotykam. A coś więcej o takim powiedzieć możesz ? Połączenie uzwojeń w trójkąt w takim silniku ma dla niego jakieś znaczenie lub silnik z takim typem uzwojeń ma szczególne zastosowania ? Dzięki z góry.
@Dezynwoltura: ja jestem troche na bakier z polskim slownictwem tech/elektro i nie jestem pewien czy mowimy o tym samym. Mi chodzilo i polaczenie uzwojen silnika ze soba, tak jak na grafice nizej (ruch silnika w prawo). Jesli to miales na mysli, to chetnie rozwine, jesli nie, to pokaz mi jakis schemat/rys tech zebym zrozumial ( ͡° ʖ̯ ͡°)
źródło: comment_16687894414Jx6Debe8l4rT74laSKPb6.jpg
Pobierz@AloneShooter: e+d możesz na raz robić
- 0
@pieczar_s--------k: wiem, ale tak dostaliśmy to nie marudzę :)
- 0
Siema chce zrobic wtyczke w przedluzczu. Czy jak mam kabel z przewodami w jednakowym kolorze, a w innym jest zielony i niebieski to mogę je polączyć ze sobą?
Pisrwszy raz spotlalem się z przewodami w jednakowym kolorze.
#elektryka
Pisrwszy raz spotlalem się z przewodami w jednakowym kolorze.
#elektryka
- 0
@gorzki99: tak, ma, grzejnik ma 2000w, przekroj nie wiem, ale cienszy 2x od czerwonego. Jaki przedluzacz ogarnac pod ten grzejnik?
- 0
@wertyh: LOL. Po zdjeciu ciezko okreslic. Ale nawet jak pomaranczowy ma 2,5 to bialy bedzie mial 1 (bardzij mi podpada pod 0,75.)
Jak podlaczysz tym 2kw to nie wiem co bedzie bardziej grzalo - kabel czy grzejnik :P
Poza tym nie ryzykowalbym podpianania czegos co ma wtyczke z dziura na bolec dwoma zylami.
Jak juz nie chcesz kupowac przedluzacza to idz do jakies hurtowni. Kup tyle metrow kabla 3g2,5 ile
Jak podlaczysz tym 2kw to nie wiem co bedzie bardziej grzalo - kabel czy grzejnik :P
Poza tym nie ryzykowalbym podpianania czegos co ma wtyczke z dziura na bolec dwoma zylami.
Jak juz nie chcesz kupowac przedluzacza to idz do jakies hurtowni. Kup tyle metrow kabla 3g2,5 ile
źródło: comment_16687103093mcqPVa9HovA8djWnUcdRe.jpg
Pobierz#elektryka
https://allegro.pl/oferta/rozdzielnia-skrzynka-elektryczna-abs-ip65-40x30x17-11264923214
Czy mogę w takiej skrzynce dać licznik na zewnątrz + zabezpieczenie główne?
https://allegro.pl/oferta/rozdzielnia-skrzynka-elektryczna-abs-ip65-40x30x17-11264923214
Czy mogę w takiej skrzynce dać licznik na zewnątrz + zabezpieczenie główne?
@kamilry123 to strasznie kiepska skrzynkę wybrałeś
- 0
@sberatel a bo ta skrzynka główna to była robiona ileś lat temu, jest to wspólne z sąsiadami.
A zagmatwana sytuacja
A zagmatwana sytuacja
- 1
Czy dobrze rozumiem, że sterownik PID będzie elastycznie sterował mocą grzałki elektrycznej w zależności od zapotrzebowania w odróżnieniu od zwykłego termostatu, który działa tylko na zasadzie załącz/wyłącz?
Buduję piec do pizzy i zastanawiam się w jaki sposób wysterować jedną, mocną grzałkę elektryczną aby utrzymywała temperaturę możliwie blisko zadanej.
#elektronika #elektronikadiy #elektryka
Buduję piec do pizzy i zastanawiam się w jaki sposób wysterować jedną, mocną grzałkę elektryczną aby utrzymywała temperaturę możliwie blisko zadanej.
#elektronika #elektronikadiy #elektryka
@Dar_Q: kup regulator PI, albo ustaw D w PID na zero to będziesz miał całkiem dobrą regulację (zerowy błąd w nieskończenie długim czasie). Często jest też autotuning w PIDach, który niemal zawsze będzie lepszy niż termostat.
sterownik PID będzie elastycznie sterował mocą grzałki elektrycznej
@Dar_Q: to stwierdzenie jest trochę na wyrost, bo sam pid to trochę mało w sensie ukladowym. Da się połączyć pid ze sterownikiem pwm i mosfetem (i odpowiednim ukladem zasilania) i będzie działało jak piszesz włączając i wyłączając grzałkę tysiące razy na sekundę, da się połączyć z triakiem z wykrywaniem przejscia przez zero i regulacja będzie kilkadziesiąt razy na sekundę ze sterowaniem grupowym,
Co to może być? Wygląda na dość stare przekaźniki. Nie mogę znaleźć żadnej informacji w internecie.
#elektryka #elektrotechnika #elektronika
#elektryka #elektrotechnika #elektronika
źródło: comment_166868626423ErV7hTWJXH2r1tuow77w.jpg
Pobierz@olinek_okraglinek: Raczej coś zdecydowanie bardziej wyrafinowanego, zwykłe przekaźniki nie mają w sobie tylu elementów ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie znam się na takich starociach, może jakiś przekaźnik nadzorczy stosowany w elektroenergetyce?
- 1
@olinek_okraglinek: w standardową obudowę od przekaźnika (MT6?) jest wstawiona jakaś elektronika. Być może też przekaźnik, ale czasowy? Tam w środku masz też przekaźnik, tylko mniejszy i coś co wygląda na zasilacz oraz akumulatorek. Może to był przekaźnik z pamięcią stanu?
Takie rzeczy bywały robione zwykle na zamówienie, w małych seriach, do automatyki przemysłowej.
Takie rzeczy bywały robione zwykle na zamówienie, w małych seriach, do automatyki przemysłowej.
Mirki czy w tym kraju na miejscu można w końcu dostać podstawowe narzędzie pomiarowe fal elektromagnetycznych zamiast g.nego smartfona i apki tj Raspberry Pi "detektor elektromagnetycznych" tak aby wysyłał w czasie wykrycia dane na mail lub dzienne? to takie trudne i musi kosztować kosmiczną kasę.. zwykły detektor tego nie spełnia..
jeżeli się nie da w PL tego nabyć -moze macie jakies namiary na kogoś kto sprzedaje to robi, to czy da się zwiększyć
jeżeli się nie da w PL tego nabyć -moze macie jakies namiary na kogoś kto sprzedaje to robi, to czy da się zwiększyć
Czemu nie miernik częstotliwości? Radary pracują w pasmie GHz. Jaki smartfon ma ci to ogarnąć, a przy tym dane przecież powinny być co najmniej wiarygodne. Jeśli masz problem, powiadom PIR. Mierzenie pola elektromagnetycznego w całym spektrum jest życzeniem kuriozalnym. Nie wiem jakie potrzebne są wartości, by skasować ci dysk z kilometra, ale z pewnością takie coś usmażyłoby cię błyskawicznie.





























#indukcja
@Dawul: tak zalane elektrody od zapalarki, jak wyschnie to powinno działać normalnie.