Mirki, zrobiłem dość generalne czyszczenie palników kuchenki elektrycznej i jak próbuje włączyć jakikolwiek palnik to wywala mi korki, jaka może być przyczyna? Czyżbym zalał kuchenkę? Jest to możliwe? #elektryka
#indukcja
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Co mi developer odwalił że mam taki komplet przewodów w puszce dedykowanej do podłączenia indukcji i piekarnika? Kable o przekroju 1,5mm
Brązowy i neutralny podwójnie, pozostałe 2 fazy pojedyńczo.
Płyta 7,2 KW (2 fazy), piekarnik 2,7 KW

Nie sprawdziłem jakie zabezpieczenie siedzi w rozdzielnicy, zerknę jutro.
To mi się nie stopi przy pełnym obciążeniu?
k.....e - Co mi developer odwalił że mam taki komplet przewodów w puszce dedykowanej ...

źródło: comment_1668885631r02xPh5Ci865NlUmiQCgyU.jpg

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Hej mireczki, mam pewien problem. Mieszkam sobie w bloku z wielkiej płyty i chciałem odciąć prąd w jednym pokoju. Problem polega na tym że bezpiecznik nie reaguje, nie odcina prądu w tym pokoju. A wczesniej na pewno działał bo opisywalem je po przeprowadzce.

Jak nie daje znakow zycia to znaczy że jest do wymiany? Czy coś gorszego sie wydarzyło? Całkowinie nie znam sie na elektryce, może to coś easy i chciałem się
DonDawka - Hej mireczki, mam pewien problem. Mieszkam sobie w bloku z wielkiej płyty ...

źródło: comment_1668882473aWwhQqIBKXdSV3G2Qxelyq.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Hej, zna się ktoś na falownikach? Mam mitsubishi a500 i jak to ustawić, żeby pompa wody pracowała. Kod błędu: E Г H N. W instrukcji podane, ze jest przeciążenie. #elektryka #kiciochpyta
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

W domu mam 2 włączniki do jednego światła, i działa to normalnie - nie muszą być oba włączone żeby światło działało, wyłączenie jednego gasi światło itp. po prostu działa to intuicyjnie, jeśli jesteś przy którymkolwiek przełączniku to możesz przełączyć oświetlenie. Natomiast w innym mieszkaniu mam taki problem, że na korytarzu jedno światło również ma dwa włączniki, ale oba muszą być w pozycji ON żeby zapalić światło, przez co często gdy jest się
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

ale lepiej w wifi iść niż w zigbee, większe możliwości


@korni007: możliwości są dokładnie takie same, za to możliwych problemów przy urządzeniach wifi jest o pierdylion więcej. Jedyna zaleta urządzeń wifi to prostsza implementacja na start, bo nie potrzeba specjalnego kontrolera.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@becvvv: takie czasy mamy że kupujesz sobie żarówkę LED z WiFi za kilkadziesiąt złotych i z telefonu sterujesz sobie włączaniem i wyłączaniem oraz masz możliwość włączenia barwy i mocy jakiej tylko chcesz.
Ja używam "wiz" (tańsza marka Phillipsa) a ty wybierz sobie co będziesz chciał.
Pozdro.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Gronie: ale ja nie chcę sterować z telefonu, tylko normalnie z włącznika przy łóżku. Poza tym nie chcę kupić żarówki led z wifi, tylko "podpiąć" się do puszki
  • Odpowiedz
HVDC Ekibastuz – Centre to niedokończona linia przesyłowa HVDC między Ekibastuz w Kazachstanie a Tambowem (podstacja Centralna) w Rosji , której budowę rozpoczęto w 1978 r. Planowano mieć długość 2414 kilometrów (1500 mil), co uczyniłoby to najdłuższa linia energetyczna świata o maksymalnej szybkości transmisji 6000 MW i napięciu przesyłowym 750 kV między przewodem a ziemią (odpowiednio 1500 kV między przewodami).


Wytłumaczy mi ktoś na jakiej zasadzie oblicza się napięcie fazowe (skrót
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

dlaczego w przypadku DC napięcie między przewodami jest 2x wyższe niż między przewodem a ziemią?


@serek_heterogenizowany: bo to +750 kV i -750 kV względem ziemii. DC czy AC nie robi różnicy bo w USA standardowo mają dwie fazy 120 V AC, które przez to że są w przeciwfazie mają między sobą 240 V AC.
  • Odpowiedz
@serek_heterogenizowany: napięcie jest zawsze wzdlędne. Akumulator będzie miał pomiędzy swoimi przyłączami około 12 V. Ale wzgledem Ziemii może być dowolnie. Jak przyłożysz do przyłącza metalowy pręt zabity drugim końcem w ziemii to wtedy wyrównasz jeden potencjał do 0 V. Wtedy drugi będzie miał względem ziemii 12 V więcej lub mniej, zależnie czy uziemiłes plus czy minus.
  • Odpowiedz
Jest jakaś szybkozłączka do połączenia przewodu zasilającego i taśmy LED, która mieści się w standardowym płaskim profilu aluminiowym do taśm 8 i 10 mm?

#elektryka #majsterkowanie #dom
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Szybkie pytanie. Chciałem mieć 2 osobne źródła światła przy łóżku (lampki nocne) i możliwość gaszenia zarówno prawej i lewej z każdej strony - łączniki podwójne schodowe. Elektryk zrobił mi kabel 4-żyłowy pomiędzy 2 puszkami tak jak na schemacie. Jest w ogóle teraz możliwe zrobienie tego tak jak chciałem?

#remontujzwykopem
#elektryka
stefan-trzcina - Szybkie pytanie. Chciałem mieć 2 osobne źródła światła przy łóżku (l...

źródło: comment_1668793092VDZ0nB0BATqUyUwU3oIROQ.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@stefan-trzcina: Jak nie masz w drugiej puszce chociaż N i PE to lipa - jedna lampa z 2 włączników a druga tylko z jednego. Chyba że lubisz bez PE - to wtedy na bistabilnych ogarniesz.
Jeszcze są teraz jakieś cuda na wifi ale nie wiem co i jak
  • Odpowiedz
@lalalama: Ja kiedyś puściłem kabel hdmi i ethernetowy szybem wentylacyjnym który mi wskazał inwestor. Monitoring działał do pierwszego rozpalenia w kominku ( ͡° ͜ʖ ͡°) Okazał się być to szyb dymowy
  • Odpowiedz
Kojarzycie jakiś włącznik do puszki, który ma dodatkowo czujnik ruchu? Działanie takie, że działa jak zwykły włącznik a dodatkowo jeśli wykryje ruch, to sam się włączy na jakiś czas. Ktoś coś? #inteligentnydom #budownictwo #elektryka
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@zaloz_konto23 to nie wiedziałem, że szeregowy oznacza w trójkąt, pierwszy raz się z taką nazwą spotykam. A coś więcej o takim powiedzieć możesz ? Połączenie uzwojeń w trójkąt w takim silniku ma dla niego jakieś znaczenie lub silnik z takim typem uzwojeń ma szczególne zastosowania ? Dzięki z góry.
  • Odpowiedz
Siema chce zrobic wtyczke w przedluzczu. Czy jak mam kabel z przewodami w jednakowym kolorze, a w innym jest zielony i niebieski to mogę je polączyć ze sobą?
Pisrwszy raz spotlalem się z przewodami w jednakowym kolorze.
#elektryka
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@wertyh: LOL. Po zdjeciu ciezko okreslic. Ale nawet jak pomaranczowy ma 2,5 to bialy bedzie mial 1 (bardzij mi podpada pod 0,75.)

Jak podlaczysz tym 2kw to nie wiem co bedzie bardziej grzalo - kabel czy grzejnik :P

Poza tym nie ryzykowalbym podpianania czegos co ma wtyczke z dziura na bolec dwoma zylami.

Jak juz nie chcesz kupowac przedluzacza to idz do jakies hurtowni. Kup tyle metrow kabla 3g2,5 ile
gorzki99 - @wertyh: LOL. Po zdjeciu ciezko okreslic. Ale nawet jak pomaranczowy ma 2,...

źródło: comment_16687103093mcqPVa9HovA8djWnUcdRe.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Czy dobrze rozumiem, że sterownik PID będzie elastycznie sterował mocą grzałki elektrycznej w zależności od zapotrzebowania w odróżnieniu od zwykłego termostatu, który działa tylko na zasadzie załącz/wyłącz?

Buduję piec do pizzy i zastanawiam się w jaki sposób wysterować jedną, mocną grzałkę elektryczną aby utrzymywała temperaturę możliwie blisko zadanej.

#elektronika #elektronikadiy #elektryka
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Dar_Q: kup regulator PI, albo ustaw D w PID na zero to będziesz miał całkiem dobrą regulację (zerowy błąd w nieskończenie długim czasie). Często jest też autotuning w PIDach, który niemal zawsze będzie lepszy niż termostat.
  • Odpowiedz
sterownik PID będzie elastycznie sterował mocą grzałki elektrycznej


@Dar_Q: to stwierdzenie jest trochę na wyrost, bo sam pid to trochę mało w sensie ukladowym. Da się połączyć pid ze sterownikiem pwm i mosfetem (i odpowiednim ukladem zasilania) i będzie działało jak piszesz włączając i wyłączając grzałkę tysiące razy na sekundę, da się połączyć z triakiem z wykrywaniem przejscia przez zero i regulacja będzie kilkadziesiąt razy na sekundę ze sterowaniem grupowym,
  • Odpowiedz
@olinek_okraglinek: Raczej coś zdecydowanie bardziej wyrafinowanego, zwykłe przekaźniki nie mają w sobie tylu elementów ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie znam się na takich starociach, może jakiś przekaźnik nadzorczy stosowany w elektroenergetyce?
  • Odpowiedz
@olinek_okraglinek: w standardową obudowę od przekaźnika (MT6?) jest wstawiona jakaś elektronika. Być może też przekaźnik, ale czasowy? Tam w środku masz też przekaźnik, tylko mniejszy i coś co wygląda na zasilacz oraz akumulatorek. Może to był przekaźnik z pamięcią stanu?

Takie rzeczy bywały robione zwykle na zamówienie, w małych seriach, do automatyki przemysłowej.
  • Odpowiedz
Mirki czy w tym kraju na miejscu można w końcu dostać podstawowe narzędzie pomiarowe fal elektromagnetycznych zamiast g.nego smartfona i apki tj Raspberry Pi "detektor elektromagnetycznych" tak aby wysyłał w czasie wykrycia dane na mail lub dzienne? to takie trudne i musi kosztować kosmiczną kasę.. zwykły detektor tego nie spełnia..

jeżeli się nie da w PL tego nabyć -moze macie jakies namiary na kogoś kto sprzedaje to robi, to czy da się zwiększyć
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czemu nie miernik częstotliwości? Radary pracują w pasmie GHz. Jaki smartfon ma ci to ogarnąć, a przy tym dane przecież powinny być co najmniej wiarygodne. Jeśli masz problem, powiadom PIR. Mierzenie pola elektromagnetycznego w całym spektrum jest życzeniem kuriozalnym. Nie wiem jakie potrzebne są wartości, by skasować ci dysk z kilometra, ale z pewnością takie coś usmażyłoby cię błyskawicznie.
  • Odpowiedz