Jak zrobić PROSTO silny elektromagnes.
Jakiś czas temu powbijały mi się opiłki metal w ciało. Około 1mm.
Dwa wyciągnąłem a trzeciego wykryłem silnym magnesem kilka dni temu.
Tnę sobie skórę w tą i z powrotem na 3-4 mm ale nie mogę go znaleźć. Chyba siedzi głębiej. A nie chce płatu skuty wycinać a siedzi na tyle głęboko że nie mogę go nożem znaleźć.
Więc pytanie jak zrobić silny elektromagnes który mi wyciągnie
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mam do podpięcia wentylator z timerem w łazience .
Wentylator ma włączać się razem ze światłem i działać 5 min po zgaszeniu.
Muszę pociągnąć kabel od puszki włącznika światła.
Wentylator pewnie będzie miał w porywach do 10W.
Przekrój 0,75 wystarczy czy dać 1mm2?
#elektryka #instalacjaelektryczna #prad
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Miraski, bo coś nie idzie mi googlanie - w jaki sposób mogę zrealizować bramki logiczne na instalacji 220v?
Chodzi o sterowanie pompą do recyrkulacji ciepłej wody na zasadzie (czujnik ruchu 1 AND czujnik temp na powrocie) OR (czujnik ruchu 2 AND czujnik temp na powrocie) OR...

Czyli w skrócie żeby pompa włączała się tylko gdy ktoś pojawi się w jakiejś łazience/kuchni o ile woda w recyrkulacji zdążyła wystygnąć. Ktoś coś? Chciałbym żeby
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@kolonko: jest to bateria li-poli, pakiet szeregowy 2s, 3800, 7,4 volt. Zabezpieczenie PCM - z reguły wykrywa napięcie ok. 2,5 na ogniwo i max. 4.35 - jak każdy moduł bms. Natomiast to jest taka chińszczyzna że nawet google tego nie zna. Do czego potrzebujesz?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@kolonko: tak jest w teorii, a w praktyce jak nie ma przeciwzwarciówki to się zagrzeje ogniwo lub ogniwa. Ostatnio zwarłem li-poli wieczkiem od kalafinii, tak przez przypadek. Ogniwi było ciepłe bo nie było zwarciówki
  • Odpowiedz
Siema, jako że firma się rozwija a moja aktualna nazwa to jedynie moje inicjały, chciałbym wymyśleć nazwę firmy, która byłaby odzwierciedleniem mojej dziedziny, wiadomo Raf-Bud i wszystko jasne ( ͡º ͜ʖ͡º)
Branża: Energetyka, telemechanika, automatyka.
Dla najlepszej nazwy, z której skorzystam bądź się nią zainspiruje do wygrania 50/100 zł na pyszne.pl lub coś innego
#firma #elektryka #biznes
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Łopatologicznie jak sprawdzić działanie tego tranzystora PH07? Oczywiście go odlutuje.

Dysponuję multimetrem i jakby trzeba było zapodać jakieś napięcie to mam też przetwornice stepdown regulowaną.

Z elektroniki mam podstawowe pojęcie. Byłbym wdzięczny za pomoc.

#pytanie #elektronika #elektryka #majsterkowanie
WolfSky - Łopatologicznie jak sprawdzić działanie tego tranzystora PH07? Oczywiście g...

źródło: comment_16682555882lKhyvIk2POhGIjfbisT8m.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@WolfSky: Masz jakiś datasheet do tego? To może być zwykły tranzystor, mosfet, dwie diody, scalak typu stabilizator napięcia. Jak nie wiadomo co to jest to najpierw omomierzem ustawionym na "przejście" sprawdzasz wszystkie możliwe kombinacje, czy nie ma zwarć albo ol w którąś stronę. Jak nie wiadomo co to za element to sprawdzanie może być trudne
  • Odpowiedz
#elektryka #kiciochpyta #pytanie #pytaniedoeksperta

Mam w piwnicy takie oto coś, podłączone jest to jedna wtyczka do gniazdka a druga idzie do wyłącznika ciśnieniowego na hydroforze. No i wczoraj nie włączyła się pompa wiec otworzyłem to no i jak widać upalone jest to na przycisku. I teraz moje pytanie, jak ominąć ten przycisk by to działało ? A może ten przycisk jest do czegoś potrzebny.
Nodd - #elektryka #kiciochpyta #pytanie #pytaniedoeksperta 


Mam w piwnicy takie oto...

źródło: comment_1668246068JdAEWIKAOmikpFezDCVFJP.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Nodd: i tak się powinno robić zdjęcia, to powinien być wzór dla wykopków którzy zadają pytania techniczne: zdjęcie z każdej strony, wszystko co trzeba widać, zdjęcie ostre, w dobrej jakości. Oprócz części widać całokształt sytuacji. Może tylko brakuje oznaczeń/numerów spalonych części, jeśli takie są.
  • Odpowiedz
Mam do wymiany w mieszkaniu skrzynkę rozdzielcza. Elektryk który to będzie robić jest na urlopie i nie odbiera. Licznik mam w mieszkaniu. Pytanie brzmi, czy trzeba wyciągnąć bezpiecznik na pietrze (do czego nie mam dostępu i nie wiem czy załatwiać), czy w teorii poradzą sobie z montażem skrzynki i bezpieczników bez problemu?

#elektryka
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Siemka, czy istnieje jakiś sposób, by na czas grzania bufora ciepła kotłem na węgiel odłączyć pompę ciepła, by ta nie mogła się włączyć? Coś jak fotokomórka przy bramie wjazdowej (sygnał przerwany - brama automatycznie się zatrzymuje). Coś na zasadzie, że np. sterują przekaźnikiem:
- obwód zamknięty - pompa ciepła może się włączyć,
- obwód otwarty - pompa ciepła nie może się włączyć?
Nie wiem dokładnie jak działa pompa ciepła, ale zakładam, że pewnie działa w
MisiekD - Siemka, czy istnieje jakiś sposób, by na czas grzania bufora ciepła kotłem ...

źródło: comment_1668200279gB7P0iBb8tnN8TkP7DUMNx.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@MisiekD: już nie pamietam jak to sie tam robiło, ale zobacz na intrukcje aristona od ruskich oni lubia tam grzebać, byc może chodzi o algorytm tego g.na mega prymitywny, raczej żeby zabezpieczyć przez rozwaleniem układu lub jego zatkaniem, norma to wyłączanie sie w petli wszystkiego po chyba 5 próbie uruchomienia..

w takich urządzeniach to się robi seryjnie, nie przeskoczysz tego sam..

słyszałem o gościu co swoim rodzicom do pieca gazowego
  • Odpowiedz
@dexter-morgan: taśma cob, pobór mocy raczej 8-11W na metr, rolka taśmy pewnie z 5 metrów, taśma na jakie napięcie? 12 czy 24V? potrzebujesz zasilacza na dane napięcie taśmy o mocy, strzelam, 50W, spróbuj też zamienić przewody wychodzące z taśmy do wtyczki żeńskiej
  • Odpowiedz
Myślałem o zamianie na działce termy na przepływowy podgrzewacz. Takie rozsądne ciągną dużą moc- ponad 20kW. Mam instalację trójfazową, ale skąd mam wiedzieć czy wytrzyma takie obciążenie? Czy w ogóle korków nie wywali?
#budownictwo #elektryka
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@slavkowsky: oczywiście że kit. Każdy grzejnik elektryczny ma sprawność 100%.
Podczerwień ale w postaci promienników nadaje się do chwilowego ogrzewania pomieszczeń, daje odczucie ciepła nawet kiedy jest zimno.
W mieszkaniu chcesz mieć ciepłe powietrze i niezależnie czy ir czy konwekcją zje to tyle samo energii
  • Odpowiedz
@slavkowsky: Promienniki są dobre do ogrzewania pomieszczeń czasowo. Np masz hale i tylko ileś godzin są tam ludzie, hala nie ma izolacji wiec szkoda utrzymywac tam wyzszą temp. Promienik daje odczucie ciepła, czujesz się jak bys siedział przed ogniskiem w zimna noc wtedy (od przodu ciepło od tyłu zimno). Chodzi o to żeby duża część energii szła w promieniowanie a nie podgrzewanie źródła tego promieniowania.
  • Odpowiedz
@Mekeke2: tak, każdy zasilacz nawet taka "ładowarka" USB coś sobie z sieci pobiera nawet jak nic nie podłączone. Taka zwykła wtczyka z gniazdem USB też. Taka ciekawostka, "ładowarki" od markowych telefonów na pusto zużywają dużo mniej prądu od zamienników
  • Odpowiedz
Mirki jestem kompletnym laikiem i amatorem w temacie elektryki.
Chciałem podłączyć nowy wentylator (typu HS z czujnikiem wilgotności) w łazience.
Tak jak jest na rysunku, oznaczenie L - przewód fazowy, N - neutralny, T - sterujący.
Problem w tym że elektryk zostawił mi wystający z sufitu kabel 3-żyłowy (z przewodem neutralnym, fazowym i ochronny PE). Uruchamiany jest włącznikiem (tam gdzie zapala się światło).
Średnio mnie zadowala uruchamianie tylko przy wilgoci (kupując, myślałem
ZglaszamToDoProkuratury - Mirki jestem kompletnym laikiem i amatorem w temacie elektr...

źródło: comment_1668153408yb0G3mwtRPUli9lmycJEXk.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#praca #glazurnik15k #elektryka #wroclaw kurcze Mirki potrzebuje zajęcia dodatkowego. Najlepiej nawet od jutra. Pracuje jako programista ale jedna praca dla mnie to za mało a nie chce siedzieć więcej przed komputerem

Żona się że mną rozwodzi do dzieci dopuszcza mnie tylko 2 razy w tyg więc mam masę czasu.

Ogłosiłem się dzisiaj na spamie w robocie że robię łazienki. Mam cały sprzęt na aucie
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

w kuchni mam jakąś lampę pod sufitem na 3 ledy 4W g9
ale świeci to co najmniej tragicznie, żarówki często się palą i są dość drogie i myślałem nad wymianą na coś takiego.
da radę? coś innego lepiej?
inb4 dlaczego nie założysz mocniejszych żarówek?
bo już mnie irytuje ten wystarczająco i patrząc po cenie to niezbyt się opłaca, bo jedna 4w zarówka to prawie dycha (,)

#majsterkowanie
T.....t - w kuchni mam jakąś lampę pod sufitem na 3 ledy 4W g9
ale świeci to co najm...

źródło: comment_1668106380hwM480MeMifIvSXM565aFF.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Toent: Przyszły mi takie 150 cm 50W. Światła daje bardzo dużo, oślepia patrząc bezpośrednio na nią. 30 m2 dwie sztuki 150 cm oświetlają bardzo dobrze. Jakość nie jest super, ale to kosztuje mniej niż żarówka. W domu bym chyba nie powiesił tego.
  • Odpowiedz
Mirki , zamieniam w stojącej lampie tradycyjny halogenowy żarnik na żarnik LED, gwint to R7S . Lampa ma ściemniacz. I tu pojawia się wyzwanie...
Zakupiłem nawet takowa żarówkę marki Osram (dedykowany do ściemniacza), jednakże świeci on jednolitym, stałym strumieniem swiatla tylko w polozeniu regulacji 90-100% czyli prawie max. Na pozostałych miga.
Czy mam rozumiec ze te żarniki LED (dostosowane wg producenta do ściemniacza) tak mają- czy kupno innego np Philipsa powinno dać
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@wypokowy_expert wiem, ale lampa jest całkiem dobra i chciałem tylko zmienić źródło światła na bardziej energooszczędne

@TresDeliquentes: e tam po prostu ją przemianuj na promiennikowy ogrzewacz podczerwony z optyczną sygnalizacją grzania.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@TresDeliquentes: a tak na serio to winny nie jest LED lub sciemniacz, a ich połączenie.
W tego typu lampach (pomyślanych na 100-150W halogen) jest najprostszy typ ściemniacza, na triaku w szereg, tzw "2przewodowy" - bo zasilanie dla układu triaka dostarczała oryginalna sporą żarowa (od płynącego przez nią prądu). Jak wstawisz leda a jeszcze go ściemniasz, to płynący prąd jest tak malutki, że nie zasila triaka, on się wyłącza, resetuje układ,
  • Odpowiedz
@Marcinowy: generalnie to nawet mi się podoba taka wtyka. Nie miałbym nic przeciwko gdyby u nas montowali takie do płyt indukcyjncyh a nie zosawiali gołe kable i "wezwij se pan elektryka do podpięcia bo gwarancji nie będzie"
  • Odpowiedz
Założyłem ściemniacz zamiast wyłącznika ale okazało się że wyłącznik rozłącza N a nie L (stare budownictwo)

No i jak zakładam ledowe żarówki (współpracujące że ściemniaczem oczywiście ) to i tak zamiast przygaszac się nie robią nic albo wariują, zapalają się i wyłączają

Czy jak zamienie N i L na oprawce żarówki to będzie legit? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#elektryka #remontujzwykopem
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@potezny_papiesz: nic to zmieni, kupileś niewlasciwy ściemniacz, pewnie tradycyjny na triaku do żarówek, potrzebujesz ściemniacz PWM do źródeł LED. Dodatkowo nie każde źródło LED da się regulować
  • Odpowiedz