Na korepetycjach nauczy się tylko złych nawyków.


@RezuNN: Kiepsko udzielasz korepetycji albo brałeś korki, żeby zdać i zapomnieć. Albo rodzice ci kazali a nie chciałeś. Nie mierz wszystkich swoją miarą. Miałem kilkoro zdolnych uczniów chcących się dowiedzieć czegoś więcej niż z lekcji, dobrze im szło i dostawali wysokie stopnie.
####P#R#O#G#R#A#M#I#Ś#C#I#####

Chemia ognia i prochu strzelniczego

Nauczyciel i popularyzator chemii, [Zbigniew Szydło](https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Zbigniew_Szydło), przy pomocy prochu strzelniczego, reakcji energetycznych oraz sporej ilości płomieni, daje spektakularny i wypełniony pokazami wykład o materiałach wybuchowych. [ENG]

#Z##W#Y#K#O#P#U##S#S#Ą##X#D##

#nauka #chemia #zainteresowania #gruparatowaniapoziomu #rozrywka #ciekawostki
MusicURlooking4 - ####P#R#O#G#R#A#M#I#Ś#C#I#####

Chemia ognia i prochu strzelnicze...
Mireczki mam takie pytanie odnośnie pisania doktoratu. Otóż jest on kontynuacją wszystkich badań, które prowadziłem od początku studiów i zastanawiam się, czy nie mógłbym sobie uprościć pisania podstaw teoretycznych i skopiować pewnych stron z pracy licencjackiej.
Orientuje się ktoś jak to wygląda od strony plagiatu i praw autorskich?

#nauka #chemia #studia
@baraneo: U nas jest to traktowane jako autoplagiat i można mieć z tego powodu problemy, z drugiej strony, prace doktorskie nie są przepuszczane przez system, więc nie bardzo jest szansa na wykrycie czegoś takiego ¯\_(ツ)_/¯ Najlepiej pogadaj o tym z promotorem, powinien się orientować jak to u was na uczelni wygląda. Swoją drogą, te programy antyplagiatowe stosowane przy opisach teorii w naukach ścisłych to jeden wielki rak, bo niemożliwe jest opisanie
@gleorn: Jasne, masz stuprocentową rację i pewnie ostatecznie to przeredaguję.
Tak samo absurdalne konsekwencje dla mnie może mieć ominięcie 5 roku z przeskoczeniem na doktorat, bo za kilka lat mogą mi nie uznawać magistra otrzymanego z dniem obrony dysertacji. W każdym razie, takie sytuacje to jedna wielka paranoja.
Jakie dziwne rzeczy chemicy wrzucają do swoich kolb. W kilku artykułach naukowych opisano reakcje redukcji ketonów do chiralnych alkoholi, katalizowane przez... drobno pokrojoną marchewkę. Wydajność reakcji dochodziła do 80%
https://www.organic-chemistry.org/abstracts/lit2/471.shtm

Znalazłem też artykuł o wykorzystaniu w tym celu ziemniaków i innych warzyw. Może więc w przyszłości wielkoskalowa synteza organiczna będzie bardziej przypominała gotowanie rosołu?
#nauka #chemia #ciekawostki
Fluorescencja
Błąd w definicji, fluorescencja to emisja kwantu światła połączona z przejściem ze stanu wzbudzonego singletowego do stanu podstawowego a fosforescencja to przejście ze stanu tripletowego do podstawowego połączone z emisją kwantu. Stan tripletowy jest zabroniony, dlatego jest wolniej pompowany (niż stan singletowy) oraz wolniej rozładowywany. Dlatego lasery barwnikowe działają raczej w sposób impulsowy lub wymagają bardzo silnego strumienia barwnika przepływającego przez rezonator (plus pompowania laserem).
#chemia #fizyka #wikipedia #lasery
@Analityk: Jeszcze źródło. Jak podasz źródło, to sprawa powinna przyspieszyć.
@Quantistico: Niee. Chodzi o to, że minęły już czasy kiedy Wikipedię pisało się na podstawie wiedzy własnej. Teraz są oczekiwania, że dodając nową informację wskażesz skąd to wiesz. To jedyny sposób obrony przed fake-newsami, Ziębą i Białczyńskim.
Niee. Chodzi o to, że minęły już czasy kiedy Wikipedię pisało się na podstawie wiedzy własnej. Teraz są oczekiwania, że dodając nową informację wskażesz skąd to wiesz. To jedyny sposób obrony przed fake-newsami, Ziębą i Białczyńskim.


@potrzebie: Wiadomo, w końcu to ma być encyklopedia.
@retoosh: nie jest izolatorem, izolatory mają rezystywność większą o kilka rzędów wielkości (tak BTW pomyliłeś jednostki bo użyłeś jednostki rezystancji) - ale faktycznie przewodzi bardzo słabo.

Natomiast jony robią robotę i nawet woda destylowana która jest narażona na kontakt z powietrzem dość szybko zwiększa swoją przewodność ze względu na zakwaszenie kwasem węglowym (powstałym z dwutlenku węgla pochodzącym z powietrza)
@retoosh: Woda to związek chemiczny jak każdy inny, poznaliśmy praktycznie wszystkie jej właściwości. To ty nie masz pojęcia o chemii.

CO2 rozpuszcza się w wodzie, gdzie występuje w równowadze z kwasem węglowym (CO2 + H2O --> H2CO3). Dalsza lektura na wikipedii.

Woda ulega autodysocjacji, i pomimo tego, że jej stałą równowagi jest bardzo mała, to wystarczy to, by woda nie była izolatorem, nawet taka ultra-czysta.
Praktycznie każda substancja w rzadkim aerozolu z powietrzem jest substancją wybuchową jeżeli dodamy do tego iskrę.
Tak działa bomba termobaryczna.
Jeżeli użyjesz mąki - wybuchnie (gwałtownie wzrośnie temperatura oraz ciśnienie).
Jeżeli użyjesz pyłu betonu - wybuchnie.
Jeżeli użyjesz pyłu żelaza - wybuchnie.

W kopalniach wcale nie metan jest najgorszy. Najgorsza jest mieszanina pyłu węglowego i powietrza + iskra.
Miejsca zawaleń, trzęsień ziemi, wyburzeń technicznych - #!$%@?... iskra i idziecie w #!$%@?.

#
@retoosh: Jesteś bardzo odporny na wiedzę... Której części zdania "Szkło i beton są niepalne" nie rozumiesz? Widziałeś kiedyś palący się beton? Albo szkło? Jak chcesz zrobić bombę termobaryczną to musisz rozpylić coś PALNEGO
Mirki spod tagu #biznes mam takie dziwne pytanie:
- Wymyśliłem sobie produkt, który będę sprzedawać
- Aby to zrobić, potrzebuję odpowiedniej #chemia - w sumie nic skomplikowanego
No i teraz najlepsze: Gdzie mogę uderzyć po chemię, aby móc go sprzedawać pod swoją marką? Na razie skala będzie na tyle mała, że zadowolę się gotowym produktem (w sensie nie potrzebuję specjalnej receptury dla siebie), kupie sobie na próbę kilkanaście litrów i jak będzie