Wpis z mikrobloga

Problem trzech ciał - czy da się rozwiązać? (Spojlery)

Rekordy popularności bije obecnie serial na podstawie książki Problem 3 Ciał. To faktycznie istniejący problem w fizyce, który ukazuje trudności z opisem wzajemnego oddziaływania grawitacyjnego trzech masywnych obiektów. Czy ich ruch da się w ogóle przewidzieć? Zapraszamy na kolejny odcinek AstroKwadransu.


#nauka #fizyka #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #seriale
POPCORN-KERNAL -  Problem trzech ciał - czy da się rozwiązać? (Spojlery) 
Rekordy pop...
  • 42
  • Odpowiedz
@Anomalocaracid: I skomplikowanego systemu luster by triangulować pole działania skomplikowanym systemem laserów. Wszystko i tak na nic. XD

Na płaszczyniec nawet by się nie dało a trzeba dodać zmianę masy (latają sobie góra dół czyli 3D już) co się dzieje jak najbardziej, to gazy/ciecze, czyli czasami są względem siebie inaczej masywne i reagują na siebie. Ogólnie to trzeba by znać w pełni fizykę od 0 absolutnego do przewidzenia ruchu każdej części
  • Odpowiedz
@Anomalocaracid: ale wtedy i tak trafia się do ciemnej dupy. no nie da się.
to samo z przegubami tylko, że podobno ten filmik to nie fake, tylko że jeszcze bardziej, że to raczej mierzy siły a nie przewiduje tak, że to nie to. nie grzebałem w tym filmie o co biega. pierwsze wzmianki wskazywały na problem trzech ciał w tej formie. później ludzie w necie pisali, że to jakoś inaczej i
POPCORN-KERNAL - @Anomalocaracid: ale wtedy i tak trafia się do ciemnej dupy. no nie ...
  • Odpowiedz
@Anomalocaracid: Czej dalej nie czaję gdze bo ja już pijany. W problemie zadanym, nie ma rozwi ązania. Nie da się rozwiązać problemu trzech ciał. Nawet w 2D. Jak nie zrozumiałem o co ci chodzi to sorry. Problem nie zniknie rozpłaszczając to. Na filmiku masz 2D i chyba to fake. Albo metoda sztuczki czyli programowanie kompa.
  • Odpowiedz
Problem pokazany w serialu dało by się rozwiązać w bardzo prosty sposób.
Wystarczyło by wokół 2 pozostałych ciał wybudować sfery Dysona.
Rozwiązanie szybkie , łatwe i przyjemne (oczywiście dla cywilizacji stojącej na tak wysokim poziomie rozwoju jak ta pokazana w serialu).
  • Odpowiedz
@Anihilacja_entropii: Problem 3 ciał nie ma generalnego analitycznego rozwiązania (w dużym skrócie - nie da się podać (skończonego) równania matematycznego, które da w wyniku pozycję i pędy 3 ciał w danym momencie dla dowolnej konfiguracji początkowej). Można znajdować rozwiązania tylko dla specyficznych przypadków szczególnych.
fukinloner - @Anihilacja_entropii: Problem 3 ciał nie ma generalnego analitycznego ro...
  • Odpowiedz
Problem pokazany w serialu dało by się rozwiązać w bardzo prosty sposób.

Wystarczyło by wokół 2 pozostałych ciał wybudować sfery Dysona.

Rozwiązanie szybkie , łatwe i przyjemne (oczywiście dla cywilizacji stojącej na tak wysokim poziomie rozwoju jak ta pokazana w serialu).


@Fonzie: A co Ci da strefa Dysona? Zniweluje siłę grawitacji czy jak? Do tego aby zbudować taką strefę to potrzeba zasobów i czasu, no i sama strefa też nie jest
  • Odpowiedz
Nie oznacza to, że ogólne zagadnienie trzech ciał nie ma rozwiązania, a jedynie, że zawodzi pewien rodzaj metod jego poszukiwania.


@Anihilacja_entropii: wprowadzające w błąd stwierdzenie. Pierwsze na co trzeba sobie odpowiedzieć to czym jest rozwiązanie matematyczne problemu.
  • Odpowiedz
@dybligliniaczek: Ot to to.
O to mi chodziło mniej więcej.
Otaczają słońce sferą Dysona a potem je zwyczajnie przeparkowują (Nawet wykorzystując do tego pozyskaną z niego za pomocą sfery energię).
W ostateczności jeśli kontrolują już więcej niż 3 wymiary to mogli by je zwyczajnie skurczyć do rozmiarów wisiorka który mógł by na szyi nosić kot nadprezesa xD
(Coś jak w Facetach w czerni II).

Kiedyś nawet oglądałem jakiś dokument w którym
  • Odpowiedz