Wpis z mikrobloga

Problem trzech ciał - czy da się rozwiązać? (Spojlery)

Rekordy popularności bije obecnie serial na podstawie książki Problem 3 Ciał. To faktycznie istniejący problem w fizyce, który ukazuje trudności z opisem wzajemnego oddziaływania grawitacyjnego trzech masywnych obiektów. Czy ich ruch da się w ogóle przewidzieć? Zapraszamy na kolejny odcinek AstroKwadransu.


#nauka #fizyka #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #seriale
POPCORN-KERNAL -  Problem trzech ciał - czy da się rozwiązać? (Spojlery) 
Rekordy pop...
  • 42
  • Odpowiedz
To może napiszesz jak rozpoznać kiedy w danym układzie występuje chaos deterministyczny


@Gandalf_bialy: ale ja nie twierdzę inaczej. Moje jedyne twierdze to, że problem trzech (n) ciał to inny problem niż problem wystąpienia chaosu deterministycznego, w rozwiązaniu problemu trzech ciał może wystąpić a może nie wystąpić chaos, ale to nie jest istota problemu n ciał.
  • Odpowiedz
ale ja nie twierdzę inaczej. Moje jedyne twierdze to, że problem trzech (n) ciał to inny problem niż problem wystąpienia chaosu deterministycznego, w rozwiązaniu problemu trzech ciał może wystąpić a może nie wystąpić chaos, ale to nie jest istota problemu n ciał.


@leoha: To jest ten sam problem. Układy gdzie pojawia chaos deterministyczny zazwyczaj nie są w całości "chaotyczne". Są obszary stabilności i obszary chaotyczne. Warunkiem wystarczającym jest występowanie tzw. "dziwnego atraktora".
  • Odpowiedz