Wpis z mikrobloga

Problem trzech ciał - czy da się rozwiązać? (Spojlery)

Rekordy popularności bije obecnie serial na podstawie książki Problem 3 Ciał. To faktycznie istniejący problem w fizyce, który ukazuje trudności z opisem wzajemnego oddziaływania grawitacyjnego trzech masywnych obiektów. Czy ich ruch da się w ogóle przewidzieć? Zapraszamy na kolejny odcinek AstroKwadransu.


#nauka #fizyka #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #seriale
POPCORN-KERNAL -  Problem trzech ciał - czy da się rozwiązać? (Spojlery) 
Rekordy pop...
  • 42
@dybligliniaczek: Zero też nie miał pojęcia że pegaza mu kupili? Korwin pewnie też nie znał się z Hitlerem. A Hitler z holokaustem. Swoją drogą ciekawe było że ważniejsze było dowiezienie rzymian do komór niż amunicji na front wschodni. Wyłożyli się na tym.
problem w fizyce, który ukazuje trudności z opisem wzajemnego oddziaływania grawitacyjnego trzech masywnych obiektów.


@POPCORN-KERNAL: z opisem nie ma żadnego problemu, bo to po prostu układ równań różniczkowych, problemem jest tutaj coś innego, przedstawienie analitycznego rozwiązania tego układu.
@leoha A ja zawsze myślałem, że jest oznaczenie wzajemnego oddziaływania jest po prostu niemożliwe. Można strzelać, jak wygląda. I może się trafi, tylko kto to potwierdzi lub zaprzeczy?
@POPCORN-KERNAL a co jesli da sie to rozwiazac aktywnym balansowaniem przez co najmniej jedno z cial? obecnie probuja to opisac rownaniami opierajacymi sie na statycznym oddzialywaniu ich na siebie + uklad w ktorym sa osadzone.

Nawet jeśli to brzmi jak sci-fi.
A ja zawsze myślałem, że jest oznaczenie wzajemnego oddziaływania jest po prostu niemożliwe.


@jalop: to zawsze źle myślałeś, jest jak najbardziej możliwe i relatywnie proste (vide link), problemem nie jest opis oddziaływań tylko analityczne rozwiązanie tego układu równań różniczkowych.
@leoha mnie opis nie zadowala tylko konkretny wynik. Czyli jednak się nie da xD Moja Pani profesor miała rację, że można tylko gdybać
Zero też nie miał pojęcia że pegaza mu kupili? Korwin pewnie też nie znał się z Hitlerem. A Hitler z holokaustem. Swoją drogą ciekawe było że ważniejsze było dowiezienie rzymian do komór niż amunicji na front wschodni. Wyłożyli się na tym.


@nagi720317: W tym sensie to nie ma znaczenia, że to nic nie umniejsza jego winy - wiedział, nie wiedział - nie ma sensu dywagować czy dowódca wie w jaki sposób
Problem trzech ciał - czy da się rozwiązać? (Spojlery)


Rekordy popularności bije obecnie serial na podstawie książki Problem 3 Ciał. To faktycznie istniejący problem w fizyce, który ukazuje trudności z opisem wzajemnego oddziaływania grawitacyjnego trzech masywnych obiektów. Czy ich ruch da się w ogóle przewidzieć? Zapraszamy na kolejny odcinek AstroKwadransu.


@POPCORN-KERNAL: Odpowiedź brzmi: NIE DA SIĘ.

Wytłumaczenie jest znane od pewnego czasu, choć wiele osób o tym nie wie. W sposób
Da się tylko nie da się tego przedstawić analitycznie, gdyby się nie dało to nie dałoby się również napisać symulatora ruchu trzech i więcej ciał, a da się, tylko całkuje się równanie różniczkowe ruchu numerycznie (https://www.desmos.com/calculator/icaqw49qeq oraz https://en.wikipedia.org/wiki/N-body_problem#Simulation oraz https://en.wikipedia.org/wiki/N-body_simulation ).


@leoha: Teoretycznie się da. Ale rozwiązanie analityczne nic w praktyce Ci nie da. W pewnych obszarach wyniki będę prawidłowe, w innych dowolnie małe zmiany warunków początkowych będą zmieniały całkowicie
tam się pojawia, ale to inny problem.


@leoha: Nie jest to ten sam problem, ale jest bardzo podobny. W przypadku 3 ciał też masz opis za pomocą równań różniczkowych (co sam przyznałeś), co stanowi spełnienie warunku koniecznego do wystąpienia chaosu deterministycznego. Dla ciekawostki może dodam, że takich prostych układów gdzie pojawia się chaos deterministyczny jest zdecydowanie więcej. Tu masz inny przykład:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wahad%C5%82o_podw%C3%B3jne

Czyli bardzo proste wahadło podwójne też się tu zalicza.
warunek konieczny, nie jest warunkiem wystarczającym


@leoha: To może napiszesz jak rozpoznać kiedy w danym układzie występuje chaos deterministyczny, a kiedy nie występuje? Wysilając swoje szare komórki, może zrozumiesz przy okazji, że nie masz racji.