Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Powoli dochodzimy do sytuacji, że w Polsce normalny, uczciwy człowiek startując od zera będzie mógł się dorobić jedynie jako lekarz. Zarobki rzędu 150-200 zł/h i w górę właściwie gwarantowane po ukończeniu 30tki do emerytury nawet na gównospecjalizacji. Można brać kredyt, leasing, w miarę szybko spłacić i brać kolejne. Demografia także gra na ich korzyść, im starsze społeczeństwo tym większy popyt na lekarzy przy jednoczesnym zwijaniu się gospodarki od której są zależne pozostałe branże.

Zresztą, spójrzmy teraz na sytuację innych branż:
- IT - do niedawna śmietanka. Obecnie w świetle kryzysu, spadku popytu na ich pracę oraz powszechności umów B2B wielu dostanie srogo po dupie, a stawki nie przebiją stawek takich jak w Niemczech. Kredyt też strach brać bo nie wiesz co będzie w przyszłości z Twoją robotą.
- prawo, finanse - tutaj zależy. Generalnie zarobki są niższe niż w IT, ale z drugiej strony można wbić się na stanowiska regulowane prawnie, ze sztucznie ograniczoną podażą i dobrze zarabiać mając pewną pracę. Choć na stan obecny to przeciętny adwokat, kontroler finansowy zarabia mniej niż ja jako senior w IT ew. porównywalnie za większy #!$%@?.
- ta słynna budowlanka - oni jeszcze mocniej oberwą przez kryzys, zwłaszcza jak ceny nieruchomości zaczną się urealniać przez odcięcie korka z dopłatami do kredytów. Już mało kto się buduje, poza deweloperką gdzie budowlańcy marże mają niskie, a ludzie będą woleli robić remonty sami lub w ogóle ich zaniechać niż dawać im w kabzę.

Ok, gdzieś pewnie są jakieś branże, w których jest nienajgorzej. Ale nic mi takiego nie wpada do głowy obecnie, gdzie jako programista mógłbym w miarę bezpiecznie zarobić pieniądze porównywalne z tym co mam w IT. Gdybym teraz był w klasie maturalnej to nie szedłbym na informatykę tylko zakuwał na #lekarski, bo to obecnie jedyna pewna opcja na zostanie wyższą klasą średnią własną ciężką pracą i nauką bez udziwnień a jako junior będziesz chciał się zabić przy tym co się teraz dzieje na rynku.

#medycyna #programista15k #prawo #finanse #nieruchomosci #pracbaza #korposwiat #zarobki



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Dipolarny
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 35
@mirko_anonim: rynek dąży do równowagi płace w Polsce w IT były i nadal są oderwane od trudności wejścia do zawodu w oderwaniu od innych zawodów inżynierskich, porównaj jak trudno zostać np. inżynierem budownictwa projektującym mosty a jak trudno zostać programistą, IT główne co pchało płace to ssanie i popyt na specjalistów rynek się stabilizuje, do tego prędzej AI usprawni projektowanie apek o stron bo to proces powtarzalny i schematyczny niż projektowanie
@mirko_anonim:
Niedawno miałem dokładnie takie same przemyślenia.
Ostatnim nieregulowanym zawodem dzięki, któremu można było awansować do klasy średniej (majątek netto bliżej miliona) po 30 to były właśnie zawody IT, czy niektóre inżynierskie (np. elektronika).
Oczywiście piszę tutaj o pracy dla kogoś.
Obecnie to już się skończyło i zostały tylko medyczne zawody (lekarskie).

Demografia także gra na ich korzyść, im starsze społeczeństwo tym większy popyt na lekarzy przy jednoczesnym zwijaniu się gospodarki
@statystyczny_yt: Wiem, zwróciłem uwagę na problem korzystając z dwuznaczności.

Co do progu wymaganych umiejętnosci i wiedzy zaś, jest tak naprawdę duzo wyższy, niż dla większosci zawodów.

Nie ma formalnych wymagań prawnych, to jest plus, nie trzeba zrobic np rezydentury za psie grosze, by móc zostać specjalistą. Niemniej złudne jest myślenie, że pracownik po przysłowiowym bootcampie wnosi do firmy więcej, niż powoduje strat...
@git-reset-hard-head: wszystko zależy od specki, są takie gdzie spokojnie sobie dorobisz prywatnie, a są też takie gdzie ciężko coś zrobić poza szpitalem. No i mimo wszystko - studia 6 lat, staż 13 miesięcy, rezydentura kilka lat - przeważnie ok. 5-7, zależnie od wybranej specki.
A praca ortopedy to trochę jak praca rzeźnika xD
@git-reset-hard-head: @JamesJoyce Jsk dla mnie to nadal brzmi jak narzekanie. Jak pisałem, świat się zmienia. Może operację kolan czy bioder też będzie można zautomatyzować i za kilka-kilkanaście lat będzie to całkiem inny zawód. Już teraz bezpieczne zawody jak prawnik są mocno zagrożone. Komputeryzacja i automatyzacja postępuje. Akurat IT robiące user interface i inne fronty czy nawet backend zmieniło się diametralnie przez ostatnie kilkanaście lat. Taki to poprostu zawód. Ale medycyna zmieniła
mirko_anonim: zgadzam się, zarabiam w IT 25-28k/msc. Mój kuzyn ortopeda zarabia 100k/msc. Dla zainteresowanych, on zajmuje się endoprotezami bioder i kolan. U nich ssanie na wymiany stawów coraz większe (społeczeństwo się starzeje), a ja nie wiem czy za 5lat utrzymam wysoką stopę życia - myślę, że nie


@git-reset-hard-head: no przy ewentualnej zmianie pracy czeka cię walka na śmierć i życie o pracę za 20-22k netto b2b hybrydową ze 100 innymi seniorami.
@mirko_anonim: myślę, że jest dużo branży gdzie pieniądze są i będą pompowane. Obronność, energetyka, innowacje (nie wiem, medyczne, technologiczne), cyberbezpieczeństwo, design, usługi takie dla znudzonych millenialsów, opieka nad osobami starszymi (niekoniecznie praca dla opiekunów ale też przy organizowaniu i sprzedaży rozwiązań technicznych typu telemedycyna, wypoczynek dla emeryta, domy opieki), analiza danych, itp. Nie ma chyba żadnej branży w której można było zacząć pracę 50 lat temu i przez cały ten czas
@git-reset-hard-head:
@mirko_anonim:

Nie każdy nadaje się na lekarski. To jest od samego początku ciężka orka. Liczba miejsc na uczelniach jest ograniczona. Liczba kujonów, którzy chcą się tam dostać ogromna. No i nawet jak skończysz lekarski, to nie każdy nadaje się do prestiżowej chirurgii, bo to jest elita w elicie. W całej Polsce jest około 9535 chirurgów. To jest topka. W IT da się dużo łatwiej wejść w próg dobrych zarobków.
Zresztą, spójrzmy teraz na sytuację innych branż:

- IT - do niedawna śmietanka. Obecnie w świetle kryzysu, spadku popytu na ich pracę oraz powszechności umów B2B wielu dostanie srogo po dupie


@mirko_anonim: no #!$%@? jeszcze wczoraj mi wysyłali propozycję z widełkami 190-220 xD Nie ma ofert, powtarzam nie ma ofert.