Wpis z mikrobloga

Dr. Gina Poe: Use Sleep to Enhance Learning, Memory & Emotional State

Jedna z ważniejszych informacji o której Huberman mówi już w pierwszych minutach podcastu to że osoba kładąca się spać o nieregularnych porach naraża się na zmniejszone wydzielanie hormonu wzrostu.
Pani doktor ma ambiwalentny stosunek do świadomych snów. Mówi (od 1:34:58) że ten fenomen nie jest jeszcze zbadany i nie wiadomo jakie konsekwencje ma świadome śnienie dla naturalnych procesów zapamiętywania i porządkowania emocji, że ludzie śnią nieświadomie i że musi być ku temu jakaś przyczyna. Jako plus, stwierdza że LD może służyć jako narzędzie w pozbyciu się koszmarów.
Ogólnie interesująca konwersacja. Polecam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

https://www.youtube.com/watch?v=BMTt8gSl13s

#huberman #psychologia #nauka #sen #sny #swiadomysen #swiadomesnienie #oneironautyka #ld #luciddream #luciddreaming #swiadomesny
Dreampilot - Dr. Gina Poe: Use Sleep to Enhance Learning, Memory & Emotional State

J...
  • 14
Mam pytanie związane ze snem. Od jakiegoś czasu - może od roku, dwóch (nie zauważyłem kiedy to się stało) przestałem odczuwać negatywne emocje podczas śnienia (strach, wstręt, obrzydzenie...). Dopiero po obudzeniu się i uświadomieniu sobie treści snu, zdaję sobie sprawę jaki straszny koszmar śniłem przed chwilą. Obawiam się, że moje śniące ja stało się socjopatyczne.
Czy ktoś też tak ma i jaka może być przyczyna takiej zmiany? Boję się, że taki brak
@Dreampilot: Jeszcze nie oglądałem, ale wg opisu "klasycznie" pani przeskalowuje względnie sporadyczne zjawisko pomijając dynamikę bodźców doświadczeń dnia jako potencjalnie mające "negatywny" wpływ na pamięć/emocje na dłuższą metę.
Najlepsze jest, że ze względu na różnorodność i dynamikę bodźców nie można wyizolować LD jako jedynego czynnika, że potencjalnie na coś "źle wpływa". To jest równe z pomijaniem stanu organizmu gdy dostarczasz organizmowi mniej właściwych składników odżywczych/witamin i mówieniem wtedy, że LD "coś"
@Dreampilot: @billuscher @Lemmonix Tak jak @Trewor też bym uważnie analizował co ten naukowiec i jego goście mówią i nie wyciągał za daleko idących wniosków.

Ogólnie problem z wiedzą naukową na temat tego co jest lepsze w życiu człowieka jest bardzo płytki i skrzywiony najczęściej do najprostszych zachowań i reakcji emocjonalnych. Po prostu te rzeczy się najprościej bada, czas jest najkrótszy, są najczęściej powtarzalne.

Dodatkowo wyciąganie wniosków z tych badań samo w
@Trewor: @Dragonan Na razie nie ma żadnych badań wskazujących jakoby LD źle działało samo w sobie na sen czy powodowało niewyspanie, co do argumentu ludzie śnią nieświadomie jaki powiedział przytoczony przez @Dreampilot gość to świadomość we śnie zdarza się i to często sama z siebie więc nie można tego nazwać czymś nienaturalnym
Plus jakoś setki osób na całym świecie praktykują, to powinniśmy mieć już setki i tysiące osób z problemami z pamięcią i zdrowiem psychicznym xD