Wpis z mikrobloga

Wytłumaczcie mi proszę co jest złego w przejściu na cyfrowy pieniądz i całkowitej likwidacji pieniądza tradycyjnego. Jeśli uczciwie pracuje i zarabiam, niezależnie czy jest to UoP czy działalność gospodarczą, to wszystkie dochody mam udokumentowane. Jeśli coś spada mi z nieba, czyli wygrywam na loterii, dostaję spadek po babci czy rodzice mają kaprys i przelewają mi dwie bańki w ramach wsparcia, to również - według obowiązujących przepisów - mogę to wykazać i po opodatkowaniu (lub nie) mieć w posiadaniu.
Jak dla mnie pieniądza cyfrowego boją się przede wszystkim fani roboty na czarno, kasy do ręki i wyznawcy zasady "taniej kupię, drożej sprzedam to wódki się też napiję".
PS. Proszę darować sobie argumenty o braku wolności, bo żyjąc w obecnie obowiązującym systemie ekonomicznym nie różnimy się wiele od niewolników, no chyba, że ktoś chce być menelem albo żulem to wtedy generalnie może robić co chce. Reszta pracuje, zarabia, jakoś tam sobie radzi i przyjmuje obecnie obowiązujący system gospodarczy z całym dobrodziejstwem inwentarza.

#gotowka #pieniadze #gospodarka #polska #gielda
  • 471
@aarahon: Walczyć z rządem xd Za komuny to można było walczyć i strajkować, a dzisiaj gdy większość pracuje w sektorze prywatnym to nie jest możliwe.
Poza tym politycy piszą ustawy na kolanie- ustawy które są tak słaabo napisane, że egzekwowanie ich zuboży wszystkich. Jak wcześniejsza ustawa, według której nie można przewozić dzieci samochodem i kilku policjantów wlepiało mandaty matkom za zawożenie dzieci do szkoły czy lekarza- a dzieci nawet nie mogły
Nawet wysyłając pieniądze matce powyżej jakiejś kwoty do 10 000 zł powinienieś #!$%@? wypełnić specjalny formularz, a powyżej 10k już trzeba podatek płacić.


@Nowystaryziel o ile z początkiem zgodzę się to tutaj zdecydowanie nie. Osoby będące w grupie 0 (jak rodzice i ich dzieci) nie są obciążeni podatkiem od darowizny nawet powyżej 10k, tylko właśnie musisz wypełnić formularz, że taką kasę faktycznie dostałeś czy przelałeś rodzicom.
@miekki_am: nie czujesz dyskomfortu na myśl o tym, że każdy Twój przychód i wydatek będzie zarejestrowany i do sprawdzenia przez urzędnika? Dlaczego mam sobie darować argument o wolności? Wolność to spektrum a nie sprawa zerojedynkowa. Istnienie gotówki, czyli możliwość anonimowych, niezarejestrowanych transakcji poza systemem znacząco zwiększa moją wolność. Jeśli tego nie widzisz to rozmowa nie ma sensu.
@miekki_am: pracuję w IT przy sprzęcie związanym z płatnościami - nawet nie wiesz ile wszyscy by dali, żeby ludzie płacili tylko kartą, najlepiej jeszcze brali eparagon, żeby wszystkie ich zakupy były umieszczone w chmurze do przeglądu - a potem będzie, że ktoś zbyt często kupuje alkohol to chyba zbyt duże ryzyko udzielenia mu kredyciku.

Ogólnie gotówka jako jedyna pozwala w łatwy sposób zapłacić za coś tak, żeby inni nie wiedzieli, to
Ludzie mają rodziny na utrzymaniu i stracą robotę jak zaczną strajkować.


@Nowystaryziel: i niby po co strajkować? Nie lepiej wypieprzyć z rządu tych którzy odpowiadają za zubożanie obywateli? Za mentalnie to chyba jeszcze w prlu jesteś
To teraz zrób sobie mały test by sprawdzić jak by to mogło wyglądać w praktyce: zablokuj sobie dostęp do wszystkich pieniędzy na miesiąc. Przeżyjesz?


@kiszczak: nie przeżyje bo bank mi wjedzie na pełnej, odetną mi prąd i wodę, no chyba, że mam trzymać kilka tysi na bieżące rachunki w skarpecie...
@miekki_am: zgubisz telefon, rozładuje ci się przypadkiem w trasie/na mieście, kartę zgubisz albo zapomnisz zabrać z domu i co zrobisz?
Ano zesrasz się. A to tylko proste przykłady z dnia codziennego.
Dodaj nieplanowana awarie internetu/operatora/wstaw swoje. To masz jeszcze większa prozę dnia codziennego.
O dużo głębszych problemach już nie wspomnę bo zostało to poruszone.
skąd masz te dane? Myślę, że dość sporo osób, szczególnie emerytów trzyma pieniądze w skarpecie, listonosz przynosi im je do ręki, bo nie mają zaufania do banków.


@Glikol_Propylenowy: Oczywiście, 99,99% to jest hiperbola, ale np
https://twitter.com/Pekao_Analizy/status/1264892587275628544?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1264892587275628544%7Ctwgr%5Ea7239ca75a4afd5e4afbf5b5da0ab7ea61e7e594%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.polsatnews.pl%2Fwiadomosc%2F2020-05-27%2Fpolubilismy-gotowke-coraz-wiecej-pieniedzy-trzymamy-w-skarpecie%2F
Pandemia to troche zmieniła ale wątpie że na długo, nie sprawdzałem tego od ponad roku. Ogólnie ludzie trzymają swoje pieniądze w bankach, ale też tak masz racje, że emeryci częściej trzymają gotówke niż młodsze pokolenia.