Wpis z mikrobloga

Wytłumaczcie mi proszę co jest złego w przejściu na cyfrowy pieniądz i całkowitej likwidacji pieniądza tradycyjnego. Jeśli uczciwie pracuje i zarabiam, niezależnie czy jest to UoP czy działalność gospodarczą, to wszystkie dochody mam udokumentowane. Jeśli coś spada mi z nieba, czyli wygrywam na loterii, dostaję spadek po babci czy rodzice mają kaprys i przelewają mi dwie bańki w ramach wsparcia, to również - według obowiązujących przepisów - mogę to wykazać i po opodatkowaniu (lub nie) mieć w posiadaniu.
Jak dla mnie pieniądza cyfrowego boją się przede wszystkim fani roboty na czarno, kasy do ręki i wyznawcy zasady "taniej kupię, drożej sprzedam to wódki się też napiję".
PS. Proszę darować sobie argumenty o braku wolności, bo żyjąc w obecnie obowiązującym systemie ekonomicznym nie różnimy się wiele od niewolników, no chyba, że ktoś chce być menelem albo żulem to wtedy generalnie może robić co chce. Reszta pracuje, zarabia, jakoś tam sobie radzi i przyjmuje obecnie obowiązujący system gospodarczy z całym dobrodziejstwem inwentarza.

#gotowka #pieniadze #gospodarka #polska #gielda
  • 471
@miekki_am: Podam Ci przykład z życia wzięty. Osoba A została oszukana metodą na pracownika banku, poszedł przelew do osoby B, osoba B kupiła coś od Ciebie (np. jakiś ciuch na OLX, Vinted, Allegro) za powiedzmy 200 zł. Jest sprawa w prokuraturze, blokują Ci konto i wszystkie pieniądze które masz na koncie ( a nie tylko 200 zł), przez ponad rok nie widzisz pieniędzy, masz status świadka, a na koniec prokurator postanawia,
@miekki_am Wyobraź sobie, że rząd wprowadza stan wyjątkowy i obowiązkowy pobór do wojska - co robią w pierwszej kolejności mając taką możliwość?
Odcinają ci twój pieniądz elektroniczny, żebyś nie #!$%@?ł za granicę

Pozatym pełna inwigilacja obywateli.
Wiedzą ile dokładnie masz pieniędzy, na co i ile wydajesz, skąd dostajesz hajs.
A teraz wyobraź sobie, że sprzedałeś rower/spawarkę/komputer i nagle musisz się tłumaczyć skąd masz te pieniądze a na koniec się okaże, że przekroczyłeś
@LifeReboot pytanie kto ich wybiera. Jeśli zgodnie z obowiązującym systemem politycznym władza ludu zdecyduje, że rządzi pan Pinokio, który chce zabrać bogatym majątek, a oddać biednym to niech tak się stanie. Czyż nie?
ok, ale jak to ma się do faktu, że od 4-5 lat nie zrobiłem ani jednej transakcji gotówkowej? I nie miałem ani jeden sytuacji, o której piszesz?


@miekki_am: to, że Ty czegoś nie robisz nie obliguje Cię do usunięcia innych możliwości z których ty nie korzystasz innym ludziom. W ogóle nie rozumiem jakie plusy miałoby przejście na taką walutę cyfrowa, bo od tego w ogóle powinniśmy zacząć ten wątek. Po co
acha xD super fikol.


@Glikol_Propylenowy: Gdybyś potrafił czytać do końca, a twój mózg by się nie wyłączał jak płatek śniegu, to byś doczytał czemu: "bo no one pochodza od państwowej usługi w pierwszej kolejności."

Ciekawe czyje pieniądze nie będą jeszcze miały znaczenia, kiedy wprowadza cyfrowa walutę?


Rząd już może sprawić, że twoje pieniądze są gównowarte choćby przez denominacje.

Swoją drogą ja jestem za utrzymywaniem gotówki, jedyne co mówie, że takie argumenty
To znaczy że stracisz resztki kontroli które masz nad swoimi pieniędzmi. Czyli de facto pieniądze które masz będą twoimi pieniędzmi tylko teoretycznie. Już teraz nie mamy kontroli nad realną wartością pieniądza, a ty jeszcze chciałbyś pozbawić się kontroli nad dostępem do nich. Jeśli naprawdę nie widzisz tutaj problemu to współczuję. Może gdybyśmy żyli w idealnym świecie to twoje podejście miałoby sens.
Aczkolwiek musiałaby istnieć jakaś możliwość płatności offline.


@miekki_am: Zamykam temat XD
No właśnie. Tu jakaś awaria banku, tu awaria terminala, tam brak prądu, albo ktoś Ci zawinie kartę płatniczą, albo nie-wiedzieć-czemu jakiś urząd zablokował konto "do wyjaśnienia" (bo czemu nie).
Czy to się często zdarza? Może nie, ale wolę mieć za co jeść albo zapłacić u dentysty, jak się cyfrowa waluta chwilowo zesra.
A tu nawet nie zaczęliśmy tematu teorii spiskowych,