Wpis z mikrobloga

Wytłumaczcie mi proszę co jest złego w przejściu na cyfrowy pieniądz i całkowitej likwidacji pieniądza tradycyjnego. Jeśli uczciwie pracuje i zarabiam, niezależnie czy jest to UoP czy działalność gospodarczą, to wszystkie dochody mam udokumentowane. Jeśli coś spada mi z nieba, czyli wygrywam na loterii, dostaję spadek po babci czy rodzice mają kaprys i przelewają mi dwie bańki w ramach wsparcia, to również - według obowiązujących przepisów - mogę to wykazać i po opodatkowaniu (lub nie) mieć w posiadaniu.
Jak dla mnie pieniądza cyfrowego boją się przede wszystkim fani roboty na czarno, kasy do ręki i wyznawcy zasady "taniej kupię, drożej sprzedam to wódki się też napiję".
PS. Proszę darować sobie argumenty o braku wolności, bo żyjąc w obecnie obowiązującym systemie ekonomicznym nie różnimy się wiele od niewolników, no chyba, że ktoś chce być menelem albo żulem to wtedy generalnie może robić co chce. Reszta pracuje, zarabia, jakoś tam sobie radzi i przyjmuje obecnie obowiązujący system gospodarczy z całym dobrodziejstwem inwentarza.

#gotowka #pieniadze #gospodarka #polska #gielda
  • 471
@SirSherwood: Ale ja mam wtedy pieniądze w skarpecie i sobie będę z nich korzystał, więc gówno mi miga zrobić zablokowaniem konta ;)
Tak samo jak w przypadku nagłego spadku wartości pieniądza, albo upadku banku ludzie będą zmuszeni wybierać jakieś dzienne limity w postaci nie wiem 200zl a Ty masz w domu jakieś pieniądze i sobie z nich korzystasz jak chcesz. W przypadku cyfrowej waluty byłoby to niemożliwe. Swoje tezy zakładasz na
@miekki_am: Jak kupisz gumki to dostaniesz list z gratulacjami że zaruchane xD
Argument że rząd i google wszystko o Tobie wiedzą jest idiotyczny, rząd teoretycznie ma na Twój temat szeroką wiedzę, ale jest rozbita po wielu urzędach i instytucjach które muszą się o konkretne dane oficjalnie prosić nawzajem, sprawdzanie informacji przez urzędników też jest monitorowane.
Twoje podejście do rządu czyni z państwa jakiś transcendentny byt nie tworzony przez ludzi tylko stojący
Odcinają ci twój pieniądz elektroniczny, żebyś nie #!$%@?ł za granicę


@Tagros: więc może cyfrowy pieniądz nie jest problemem tylko rząd? I jaki problem mają zablokować Ci konto? Bo teraz to mogą zrobić. Tak, społeczeństwo pozwoliło rządzącym na takie działania. Co się zmieni przy cyfrowym pieniądzu?
Tak samo jak w przypadku nagłego spadku wartości pieniądza, albo upadku banku ludzie będą zmuszeni wybierać jakieś dzienne limity


@Glikol_Propylenowy: Czyli nic związanego z państwem i magicznym guzikiem który likwiduje majątki ludzi, tylko tym co ja pisałem w pierwszym komentarzu czyli zawsze dostępna i większa kontrola nad nią. Okej, fajnie że się ze mną zgadasz ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@miekki_am doświadczenia z rządami na przestrzeni wieków uczą, że nie można im dać zbyt dużo władzy, a pieniądz cyfrowy to dosłownie władza absolutna jeśli się nad tym głębiej zastanowić.

Dodatkowo, w dobie internetu i ciągłej dyskusji nt. dochodu gwarantowanego, pieniądz cyfrowy dosłownie zamyka klamrę wokoło masowej głowy.

Nie zgadzasz się z naszą polityką? Regulujemy twoje pieniądze.
Mówisz o niewygodnych faktach? #!$%@? Cię dosłownie.
Walczysz w opozycji? Utrudniamy jak tylko możemy przepływ pieniądza
nie czuje dyskomfortu z racji tego, że to już się dzieje. Kijem rzeki nie zawrócisz. Dawno już straciliśmy jakąkolwiek wolność z tym związaną.


@miekki_am: to jest kłamstwo. Jak "to już się dzieje"? Już teraz gdy za gotówkę kupisz coś na ulicy to urzędnik może w komputerze to sprawdzić?
Mogę w tym momencie zarobić na korepetycjach lub grając w kapeli weselnej czystą gotówkę i kupić za nią cokolwiek, na przykład rzeczy, za
@miekki_am: W Chinach pojawil sie juz pomysl 'wygasajacych' pieniedzy.

Wyobnraz sobie teraz, ze chcialbys odkladac pieniadze zeby sobie np. samochod kupic, a w tym momencie bedziesz mial czas przydatnosci do uzycia takich pieniedzy - nie wydasz - wyparuja.

Jedyne co Ci zostanie to wziac kredyt, placic odsetki i byc na smyczy albo banku albo rzadu (Ktory te pieniadze bedzie emitowal)
@miekki_am: oczywiście że się zgadzam.

Przeważają argumenty:

a jak Ci zaś rząd zablokuje? Niech ci, co zadają to pytanie uczciwie odpowiedzą sobie, czy mają zapas finansowy na pół roku życia, w gotówce? Trzymają te 30.000-50.000 zł w skarpetce?

A jak system bankowy padnie? A jak zły rząd zacznie go kontrolować? Ten sam argument co wyżej. Plus - można kupić złoto, srebro na takie wypadki.

Piany dostaje głównie patololo kradnące na podatkach.
Najlepsze jest, że większość Europy (ludzie, nie rządy) nie chce pieniądza cyfrowego, ale Polacy jakoś się tym zachlysneli. I to tylko dowód dla mnie, że nie jesteśmy najmądrzejszym krajem niestety


@bkwas: dupa a nie dowód. Wynika to z prostego faktu rozwinięcia bankowości elektronicznej w Polsce. Większość państw „zachodnich” jest za nami w tej kwestii i posiadanie pieniędzy na koncie czy operowanie nimi nie jest tak proste jak u nas.