Wpis z mikrobloga

Moim zdaniem w tym kraju powinien być podatek od posiadania mieszkania któregoś w kolei, np. powyżej 2 jakiś lekki i powyżej 4 już spory. Wynajem kawalerki 30m2 to jakieś chore pieniądze na połowę pensji, gdzie faktyczny czynsz to 300zl-400zl, a płaci się pewnie z 1400. A mieszkania 60m2 są w okolicy 2,5-3k. Niekontrolowani fliperzy to rak na zdrowej tkance organizmu. Kult #!$%@? cwaniactwa gdzie ludzie spłacają ludziom kredyty w ich 20 mieszkaniach a tamci pobrali w czasach taniego kredytu bo tak było dobrze mafii dewelopersko-politycznej
#patodeweloperka #patologiazmiasta #nieruchomosci #mieszkanie
  • 308
@bylem_zielonko: Ale ja **** całym sercem, ale rynek nieruchomości w Polsce jest patologiczny niezależnie od pisu.
Kurniki studenckie po 6 osób w mieszkaniu z jedną łazienką nie są zasługą pisu, a żerujących na ludziach bez innego wyboru "kapitalistów".
To i wiele innych patologii istniało również przy zerowej inflacji, dlatego nie dam sobie wmówić, że to ona jest problemem.
Określenia "kapitalista" używam oczywiście prześmiewczo.
@Assailant: oczywiście. Podatek od nieruchomości wydaje się być znacznie lepszy od większości podatków które płaci się obecnie i być może mógłby je z korzyścią dla społeczeństwa zastąpić.

Moja praca jest wyłącznie moim dziełem i niemoralne wydaje się to że ktoś mi chce jej część zabrać w imię dobra wspólnego obkładając ją podatkiem dochodowym, obrotowym, VATem czy innymi takimi - a żadna działka nie jest niczyim dziełem, więc jak najbardziej rozsądne wydaje
Hmmm? Niby jaki masz pomysł?


@lycaon_pictus:

Zacznijmy od tego, że wartość dobra materialnego bierze się z przyszłości, nie z przeszłości. Nie ma znaczenia ile kosztowała budowa, ani ziemia, a ma, ile będzie kosztować w przewidywalnej przyszłości - z tego względu rosną też ceny mieszkań które zostały wybudowane w latach 70, mimo że już kilka razy zdążyły się spłacić - innymi słowy, nawet jeśli dziś inwestorzy mają jeszcze wysoką marżę, to spodziewają
@TheSilentEnigma: Zgadzam się z wszystkim za wyjątkiem 5 punktu. Prawo stające bardziej po stronie lokatorów wynika z patologii jaką tworzyli wynajmujący. Jeśli już chcesz coś robić to przemeblować to prawo tak, by wciąż chroniło lokatorów, ale ograniczyło wykorzystywanie go.
..nie? Każdy przecież kiedyś przejdzie na emeryturę, a jak będziesz łożył na wynajem to zorientujesz się, że za emeryturę nie wynajmiesz nawet pokoju.


@lycaon_pictus: Tak jak mówię - pomijając kwestie finansowe. Wiadomo, że lepiej mieć majątek o wartości miliona złotych niż nie mieć, ale czy to będzie mieszkanie czy obligacje to już kwestia poboczna.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 8
A jak ktoś zarabia 3000 zł i wydaje 70% pensji na mieszkanie. Powinien się wziąć w garść i zapracować sobie na wyższą pensję. (Głową zapracować, głową - wystarczy szkoła weekendowa np.: z podstaw rachunkowości)


@mudmen: Czyli ratownicy medyczni, urzędnicy, pracownicy służb komunalnych itp. powinni albo się przekwalifikować, albo wyprowadzić się z miasta. W mieście za to mieszkania w centrum przeznaczymy pod booking i Airbnb, żeby anglicy przyjeżdżający na wieczory kawalerskie mieli
@Howard_Roark: ale myslisz, ze w innych krajach to tak nie wyglada? Przeciez nie ukradli tego hajsu, za ktore kupuja mieszkania - business is business. Przeciez nikt Ci nie broni zacisnac pasa przez pare lat, kupic mieszkania, wziac na nie hipoteke i kupic kolejnego, i tak w kolko. Ale pewnie sie nie chce i lepiej optowac za utopijnymi i komunistycznymi ideami xd
Szczegolnie jak wiem ile zdrowia psychicznego musialem za to zaplacic i szczegolnie gdy wiem ile moi rodzice wszystko budowali.


@mudmen: jak już się tak uzewnętrzniasz to przypucuj się ile obiektywnie na starcie pomogli Ci rodzice, u których notabene jak sam wspomniałeś pracowałeś.

Nie żeby było w tym coś złego - majątki buduje się pokoleniami i jest to jak najbardziej zdrowe, ale dawanie rady innym stawiając siebie jako przykład zaradnego selfmade mana
@Howard_Roark: Zaraz zaraz.

Czyli jeśli zamiast kupić 10 mieszkań od dewelopera, kupię działkę, postawie mały budynek i będę wynajmował to jest OK?

Czy wtedy tez wpadam w ten paragraf? Przecież oferuję potrzebę schronienia
Problem w tym, że kataster zostanie przerzucony


@Critic: ilość ziemi jest stała. Przerzucenie katastru jest możliwe tylko jeśli opodatkowane są ulepszenia (konstrukcja) bo wtedy zniechęca on do ich powstawania. Katastralny ceny najmu obniży bo w ruch pójdą pustostany. Zresztą zobacz co się stało w Kanadzie.
https://www.wykop.pl/wpis/61695989/jak-podatek-od-pustostanow-wplywa-na-rynek-najmu-n/

Oczywiście wprowadzenie takich zaraz teraz byłoby cokolwiek nie w porządku wobec tych którzy nabyli nieruchomości na innych zasadach, no i wydaje się trudne albo niemożliwe
Podatek katastralny na drugie i następne mieszkanie. 2% od wartości rocznie i wzrost podatki na każde kolejne .

Tylko na ten moment to by #!$%@?ło rynek nieruchomości na łopatki.