Wpis z mikrobloga

Ej Mati, Elon już nie jest fajny ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Temat bardzo interesujący. W branży IT na wysokich stanowiskach powraca ten problem od bardzo dawna, czy i jak zachęcić (a może zmusić) ludzi do powrotu do pracy w biurze. Każdy zarządzający z którym gadam widzi w swoich zespołach następujące trendy (lub jeden/kilka z nich):
- efektywność zespołu spada,
- „lead time” się zwiększa (już nie chodzi o sama efektywność per zespół ale efektowność większej komórki organizacyjnej jaka np jest dział / departament)
- koszty rosną, głównie przez większa rotacja w firmie. Ludzie traktują firmę dla której pracują jak miejsce któremu wysyłają fakture na koniec miesiąca. Czy to złe? Absolutnie nie, takich rzemieślników każda organizacja potrzebuje, przyjdą zrobią i odejdą. Jednak core firmy buduje się w oparciu o ludzi rozumiejących filozofię, wartości czy chociażby produkt firmy.
- satysfakcja pracowników z pracy spada, niewielki odsetek firm utrzymało swój NPS na poziomie sprzed pandemii jeszcze mniejszy go podniosło. I to wszystko mimo pracy full remote, podwyżek, certyfikatów i innych bajerow
- %pracownikow szukających wsparcia terapeuty czy zgłaszających się po książki o wypaleniu zawodowym rośnie w tępie wykładniczym
- brak cyt „boskiej cząstki” czyli tego poziomu zrozumienia ludzi którzy się lubią, znają i pracują ze sobą od dłuższego czasu.

Nie mówię teraz o firmach typu Janusz sp z o o, który zarządzanie widział jak świnia niebo. Temat dotyczy dużych (1k pracowników+), poukładanych międzynarodowych firm które jakbyśmy zaczęli wymieniać z nazwy większość by znała. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

I zgadzam się ze są firmy które bez żadnych strat mogą przejść na prace full remote i nic złego im się nie stanie.
Jednak znaczna większość organizacji nie może sobie na to pozwolić a ostatnie dwa lata większości z nich pokazało jak dużo ich to kosztuje.

Elona traktuje od zawsze jako człowieka który potrafi przewidzieć pewne trendy, tutaj zgodzę się z nim w 100%. Poziom „kreatywności” w działach IT spadł dramatycznie w ciągu ostatnich 2 lat. Większość deweloperów przestała widzieć się jako osoby pracujące w zawodzie kreatywnym.

Przeprowadzam kilkanaście do kilkudziesięciu rozmów rekrutacyjnych miesięcznie od ponad 5 lat. Ostatnie dwa lata to trend poszukiwania miejsca z jak największym bez patrzenia na resztę. Już prawie nikt nie szuka rozwoju, nie patrzy na swoją karierę jako proces. Liczy się kasa teraz i żeby nikt nie patrzył na ręce, bo przecież jak taski są zrobione to znaczy ze jest wszystko w porządku ( ͡º ͜ʖ͡º).

Cieszę się że teraz dużo firm nabierze większej pewności siebie w planowaniu przyszłości, w końcu kto jak kto ale Elon jest celebrytą w społeczności.

#elonmusk #korposwiat #programista15k #programowanie (dla zasięgu)
krzych0 - Ej Mati, Elon już nie jest fajny ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Temat bardzo interesujący. W ...

źródło: comment_1654244044lf9xqUSCUbMDIG3e7pbsT3.jpg

Pobierz
  • 182
Teraz Covid pokazał że w wielu branżach w ogóle są niepotrzebni.


@Krolik: press x to doubt. Covid i cała praca remote pokazała że domyślny system zarządzania zespołami jest niewydolny właśnie ze względu na rozproszoną strukturę.
@srgs: może od założenia tesli a na pewno od czasów sukesów spacex był bożyszczem nerdów na całym świecie


@krzych0: No i nadal jest pomimo tego, że czasem bredzi.
Bo kto inny ma być?

Znajdź mi innego miliardera który tak ciśnie na rozwój technologii, techniki i ludzkości? Już pomijając PayPala, który stworzył podwaliny pod nowoczesną bankowość, to mamy boom elektrycznych samochodów - m.in. dzięki niemu. Mamy nowy wyścig w kosmos między
@krzych0:

co znaczy "wolą"? Wolą pracować z domu bo patrzą na krótkoterminowy efekt w postaci tego że nie muszą wstawać wcześniej.

No tak, typowy menago. To jest uznawanie ludzi za debili. Ludzie po 2 latach pandemii raczej dobrze potrafią ocenić czego im brakuje, jakie mają warunki w domu i gdzie wolą pracować.
Dalej czekam na lepsze źródło niż domysły i dowody anegdotyczne.
@krzych0: ja tam lubie się integrować z moimi współpracownikami, ale na bogów, pare godzin w tygodniu w biurze a nie #!$%@? 40. Jest tutaj złoty środek, a Elon niech nie #!$%@? o tych świetnych produktach, bo też ma problemy. Inne korpo pracując zdalnie też dowozi - taki gitlab bodajże ma full remote https://about.gitlab.com/company/culture/all-remote/guide/ i niech mi ktoś powie, ze nie dowozą xD
@krzych0: myślę, że sam Elon tego trendu nie odwróci. Najwyżej spowolni.
Ludzie posmakowali jak to jest żyć bez 1-2h dojazdów dziennie.
Full remote nie jest dla każdego ale wiele firm na tym skorzysta i to też kwestia kultury firmy. Chodzi o to aby zatrudnić więcej doers niż talkers.

Co do pracy hybrydowej to myślę, że wycofanie się z tego już jest niemożliwe. To będzie nowa normalność w większości firm.

Pisałem w
Ostatnie dwa lata to trend poszukiwania miejsca z jak największym bez patrzenia na resztę. Już prawie nikt nie szuka rozwoju, nie patrzy na swoją karierę jako proces. Liczy się kasa teraz


@krzych0: Nic a nic nie ma wpływu na to co się dzieje z pieniądzem i jego wartością?

Remote Job okazało się możliwe i sporo pracowników ma (W KOŃCU) dostęp do realnie światowego rynku pracy i dostępna liczba oferty zwiększyła się
@krzych0: Pracuję właśnie w dużej międzynarodowej firmie, której nazwę znają chyba wszyscy.
Pracuję w IT, dokładnie w projektach.
Dwa miesiące temu cała firma dostała przykaz przejścia z pracy zdalnej na hybrydową "co najmniej 3 dni w biurze". Od tego czasu, z 30 osób 5 złożyło wypowiedzenie, argumentując to właśnie bezsensownością pracy hybrydowej. Wbrew elonopodobnym oczekiwaniom, nie odeszli ci którym najmniej zależy na firmie, tylko akurat osoby z nalepszym doświadczeniem i umiejętnościami,
@caslin: #!$%@? polityka calli i głośnych rozmów na open space to rak. Ja nie wiem skąd te pomiary produktywności, jak w biurze się 2/3 czasu marnuje na durne gadki i zawracanie dupy.

To juz lepiej zeby ktoś 1/3 na youtube wywalił, byle taski dowiezione.

Rozumiem argument przywiązania, atmosfery i znajomości, ale to da się zbalansować. Można organizować eventy i w różny sposób polepszać integrację czy współpracę.