Wpis z mikrobloga

Niektórzy twierdzą że PM nie musi być techniczny, bo on jest od zarządzania pracą, więc liczą się miękkie umiejętności a techniczne są nieistotne. Czaicie co by było jakby to samo przenieść np. na budowlankę? Zrobić takiego Oskarka brygadzistą na budowie?

"Jak to płyta fundamentowa musi schnąć dwa tygodnie? A jak ci dorzucę kilku ludzi to wyschniecie ją do wtorku?"

"Betoniarka się #!$%@?ła? To nawet lepiej, powinniśmy rezygnować z narzędzi third-party, weź dwóch praktykantów i poskładajcie nową in-house"

"Nie potrzebujesz uprzęży, musisz być bardziej agile"

"Po co te rury w kuchni? Klient chce wodę bezprzewodowo, wiem że się da bo czytałem o tym na jednym blogu"

"Wiem, że nie dowieźli zbrojenia, ale piętro musi być dokończone w tym sprincie, wylejcie beton normalnie a zbrojenie doda się w refaktorze w przyszłym kwartale"

"Mieliśmy już robić odbiór, ale przyszedł change request, na ile wyestymujecie dobudowanie piwnicy i przesunięcie klatki schodowej o 15 metrów w lewo? UX mówi że dla nich to nie problem poprawić plany, więc mam rozumieć że uwiniecie się do końca miesiąca?

"Biznes uznał że dźwigowy z uprawnieniami jest za drogi, za te same pieniądze zatrudniliśmy do zespołu 6 praktykantów"

"Do wykonania fundamentów zatrudniliśmy kontraktora, wy róbcie ściany a oni fundamenty zrobią u siebie na budowie w Bengaluru a potem się zintegruje"

Oprócz tego codzienne daily gdzie pyta każdego z osobna co robił wczoraj, co będzie robił dzisiaj i czy coś go nie blokuje na którym 56-letni Zbyszek mówi że wczoraj nosił cegły, dzisiaj będzie nosił cegły, a blokuje go czasem Rychu bo leży #!$%@?, potem kawka i krótki wpis na Muratorze o nowych trendach w budownictwie

#programowanie #programista15k #budownictwo #budujzwykopem
  • 115
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@mag_zbc: nie jestem budowlańcem, jestem PM. Firma wynajęła mnie abym dokończył projekt po PM który był kierownikiem budowy. Taki syf narobił na projekcie że dramat. Ale za to nieźle płacą za sprzątanie po tych technicznych głąbach xDl
  • Odpowiedz
Niektórzy twierdzą że PM nie musi być techniczny


@mag_zbc: bo nie musi, od ogarnięcia technikaliów jest jakiś tech lead, inżynier

PM to gość od harmonogramu, powinien wchodzić do gry przy projektach wymagających koordynacji wielu zespołów - czyli w twoim przypadku to facet który np. pilnuje żeby oddać w terminie odcinek
  • Odpowiedz
@mag_zbc: Mi tu brakuje czegoś w tym stylu:
"Jak to nie macie czasu jechać na poprzednią budowę naprawić popękane ściany bez zbrojenia które mieliśmy dorobić ale straciło priorytet? Jak nowy budynek stawiacie? Było w umowie 30% utrzymanie 70% nowe rzeczy, musicie mieć czas."

"Wiem że jesteśmy w trakcie budowania osiedla, ale szykuje się nowa inwestycja więc chciałbym z wami omówić stawianie szeregowców na innej inwestycji."

"Trzeba ogarnąć dostawę materiałów, Jurek
  • Odpowiedz
@Strus: wg mnie bardziej pasuje specyfika, gdzie PM zwykle zajmuje sie organizacja i dowiezieniem projektu. PO jest funkcja bardziej kreatywna, zwykle dla bardziej długofalowych produktów, ktore wpisuje sie w portfolio firmy.

Btw osobiscie staram sie używać tylko dwóch form - Product Owner oraz Project Manager (a nie Product Manager). W innym wypadku robi sie duzy zamęt. Ale moze w pewnych kręgach Product Manager jest bardziej popularny.
  • Odpowiedz
@mag_zbc: Jest do zrobienia kuchnia i łazienka jako osobne projekty. W scurumie nie ma koordantarów! Jak jest wolne zadanie z danego projektu proszę siebie ja wziąć. Jaki jest postęp prac w kuchni? #!$%@? wie... bo nie ma osoby odpowiedzialnej za sam projekt, a cały zespół jest odpowiedzialny, a ci skupiają się na poszczególnych zadaniach, a nie całości. Jak mnie #!$%@? te #!$%@? scruma na siłę. To może jest dobre jak
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@zakamuflowany_fetyszysta: Oczywiście że budowy robi się waterfallem bo nie ma sensu robić agilem. Nawet zdarzyło mi się być na szkoleniu z PRINCE2 z PMami od budów, bo były ekstra punkty przy zatrudnieniach za certa z waterfalla.
  • Odpowiedz
@mag_zbc: jako tech lead stoisz koło PMa, rozmawiasz z nim, dzielicie się pracą. Gdy PM czegoś nie rozumie - tłumaczysz. Jesteś w każdym mailu, którego na szczęście nie musiałeś pisać - ale jeśli coś PM napisał źle to poprawiasz. To serio działa. Wiem, bo jestem takim tech leadem i swojego PMa lubię.
  • Odpowiedz
@mag_zbc: Nie ma to jak stary dobry waterfall. Zero meetingów i tylko robota. Jak jest, chyba że jakiś zator ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

P.S. wszystko jest dla ludzi. Tylko ludzie czasem się nie nadają do danej roboty. Stąd też Agile powinien być procesem obustronnego dostrajania się.
  • Odpowiedz
@mag_zbc: Najfajniejsze i tak są komentarze ludzi którzy udają że śmiesznie piszą, a tak na prawdę pokazują swoją totalną niewiedzę w temacie :-)

Takie porównywanie jak porównywanie kierowcy zawodowego w F1 do kierowcy zawodowego na tirze. Można, będzie śmiesznie, tylko nie bierzcie tego na serio :P
  • Odpowiedz
Product Manager, który nie musi być techniczny, i odpowiada za rozwój produktu (kontaktuje się z klientami, decyduje jakie ficzery rozwijać w pierwszej kolejności itp.).


@yhbgrobdoivbvwamsv: u mnie w firmie jest tak jak mówisz, Product Manager, takie osoby są nietechniczne i to jest porażka w mojej branży. dogadywanie jakichś konkretnych rzeczy technicznych przez takie osoby kończy się bardzo często niczym innym jak fiaskiem. ciężko o coś pytać, nie mając o tym
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Strus: ja od siebie powiem, że za naszą zachodnią granicą jest masa projektów z nietechnicznymi scrum masterami i wygląda to dokładnie tak jak w Polsce
  • Odpowiedz