Wpis z mikrobloga

Niektórzy twierdzą że PM nie musi być techniczny, bo on jest od zarządzania pracą, więc liczą się miękkie umiejętności a techniczne są nieistotne. Czaicie co by było jakby to samo przenieść np. na budowlankę? Zrobić takiego Oskarka brygadzistą na budowie?

"Jak to płyta fundamentowa musi schnąć dwa tygodnie? A jak ci dorzucę kilku ludzi to wyschniecie ją do wtorku?"

"Betoniarka się #!$%@?ła? To nawet lepiej, powinniśmy rezygnować z narzędzi third-party, weź dwóch praktykantów i poskładajcie nową in-house"

"Nie potrzebujesz uprzęży, musisz być bardziej agile"

"Po co te rury w kuchni? Klient chce wodę bezprzewodowo, wiem że się da bo czytałem o tym na jednym blogu"

"Wiem, że nie dowieźli zbrojenia, ale piętro musi być dokończone w tym sprincie, wylejcie beton normalnie a zbrojenie doda się w refaktorze w przyszłym kwartale"

"Mieliśmy już robić odbiór, ale przyszedł change request, na ile wyestymujecie dobudowanie piwnicy i przesunięcie klatki schodowej o 15 metrów w lewo? UX mówi że dla nich to nie problem poprawić plany, więc mam rozumieć że uwiniecie się do końca miesiąca?

"Biznes uznał że dźwigowy z uprawnieniami jest za drogi, za te same pieniądze zatrudniliśmy do zespołu 6 praktykantów"

"Do wykonania fundamentów zatrudniliśmy kontraktora, wy róbcie ściany a oni fundamenty zrobią u siebie na budowie w Bengaluru a potem się zintegruje"

Oprócz tego codzienne daily gdzie pyta każdego z osobna co robił wczoraj, co będzie robił dzisiaj i czy coś go nie blokuje na którym 56-letni Zbyszek mówi że wczoraj nosił cegły, dzisiaj będzie nosił cegły, a blokuje go czasem Rychu bo leży #!$%@?, potem kawka i krótki wpis na Muratorze o nowych trendach w budownictwie

#programowanie #programista15k #budownictwo #budujzwykopem
  • 115
  • Odpowiedz
A przecież zgody legal to 2% projektu. Jeszcze konfiguracja ścisle chronionych DNS (ostatnie miejsce w firmie gdize jednym guzikiem można dokonać globalnej awarii). Dodanie paneli administracyjnych do Intranetu. Ogarnąć z innymi teamami jaki będzie load i żeby się przygotowali. Przygotować cennik dla klienta końcowego. Przygotować prognozę zysków dla finance department. Powiedzieć ludziom od dokumentacji że trzeba napisać dokumentację. Ludziom od tlumaczeń że trzeba ją przetłumaczyc. Ludziom od UX że trzeba zrobić UX
  • Odpowiedz
Dobry PM nie musi być techniczny, ale musi rozumieć specyfikę projektu, jaki jest dla niego piepline developerski, jaki jest zespół, co musi być outsourcowane, z jakich technologii korzystamy w projekcie i jakie są ich ograniczenia / ryzyka.


@shiverr: Czyli musi być techniczny ( ͡º ͜ʖ͡º) Techniczny PM to nie znaczy, że siądzie i naklepie kod tylko że np rozumie czym się różnią od siebie technologie, jakie
  • Odpowiedz
@GienekZFabrykiOkienek: no samo wykonanie tych tasków - nie ogarnie

Ale ogarnięcie które z tasków mają zostać ogarnięte w danym projekcie, w jakiej kolejności i co jest potrzebne - no jak najbardziej, nie potrzebuję ani wiedzy tecznicznej ani znajomości języka japońskiego żeby skoordynować pisanie dokumentacji, przygotować jej tłumaczenie na japoński i sprawić żeby znalazła się w odpowiednim miejscu i została opublikowana w odpowiednim czasie. Ale zajmie to lekko licząc 2 dni -
  • Odpowiedz
skąd nietechniczny PM ma wiedzieć co to jest DNS? xD


@mch0588: a skąd nietechniczny PM wie co to jest koparka? No lol, "coś istnieje i wymaga skonfigurowania w odpowiednim momencie żeby moja strona internetowa była 'live'" to nie są "techniczne szczegóły"
  • Odpowiedz
@gatineau: no sorry ale to co opisałes to nietechniczny PM nie ogarnie. Nietechniczny PM zapyta tylko "kiedy release" i policzy % premii więc nie wciskaj kitu ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tutaj jest mowa o nietechnicznych PMach
  • Odpowiedz
@mch0588: nie wiem co mam ci na to odpowiedzieć, pozostaje chyba jedynie - zmień pracę bo pracujesz z idiotami.

To co nazywasz "nietechnicznym" PMem to w moim słowniku po prostu PM "niekompetentny"

Techniczny PM to mi ogarnie rzeczy typu w którym podsystemie mam dokonać zmian, np. "żeby dodać billing nowej usługi musimy dodać nowe funkcjonalności do systemu Genesis który zajmuje się przetwarzaniem eventów z backendów a żeby policzyć raporty najlepiej będzie
  • Odpowiedz
Czyli musi być techniczny ( ͡º ͜ʖ͡º) Techniczny PM to nie znaczy, że siądzie i naklepie kod tylko że np rozumie czym się różnią od siebie technologie, jakie wprowadzają ograniczenia i zależności i nie trzeba mu tego tłumaczyć jak 5-latkowi.


@GienekZFabrykiOkienek: Dla mnie techniczy = były programista albo ktoś pracujący z technologiami, np. Dev-ops. Można rozumieć na czym polegają technologie i nie mieć w życiu napisanego
  • Odpowiedz
@mag_zbc: no, ale nikt tego nie przenosi na budowlankę, bo to inne środowisko. W IT kod nie schnie 2 tyg więc porównanie totalnie z dupy - budowlanka gdzie błąd skutkuje odpowiedzialnością za zaprzepaszczenie całej pracy vs IT gdzie przy dobrym BA nawet średnio-techniczny PM z umiejętnościami komunikacyjnymi i motywacyjnymi zrozumie podstawowe zależności i pokieruje projekt.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mag_zbc: Czym, jest P w tym skrócie? Jeżeli project, to całe stanowisko jest niepotrzebne. Jeżeli produkt, to stanowisko jest ważne, aczkolwiek technikalia nie są niezbędne. Zespół developerów jest od technikaliów.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mag_zbc: opie, jeżeli pracujesz w takim zespole, zmień firmę. Jesteś klepaczem kodu, robisz robotę tak, jak ci każą, mikromanadżują tobą jak chcą.
Programista to ktoś bardziej odpowiedzialny, PM/PO (gdzie P to product) przychodzi do takiego z potrzebą, a potem wspólnie wymyślają ją zrealizować, żeby było najlepiej dla użytkowników, firmy oraz kodu samej aplikacji.
  • Odpowiedz
@DoloremIpsum: Teraz jest inna moda. Teraz jest outsorsing serwisow do vendorow. Po co zatrudniac czlowieka, skoro mozna miec serwis dostarczony przez vendora, z SLA. Wiadomo: chcesz dziecko, to kobieta 9 miesiecy musi. A i nie zawsze sie uda. A tu prosze, przychodzi Wielka Uznana Firma i ona Ci oferuje serwis co Ci bedzie rodzil dzieci. Co 9 miesiecy bedzie dziecko, SLA jest, niezawodonosc duzo dziewiatek, Gartner poleca, stala faktura, ale bedzie
  • Odpowiedz