Wpis z mikrobloga

Hallo, dzień dobry! ( ͡ ͜ʖ ͡)

Tymi słowami zaczynam mój vlog w ramach którego przedstawiam proces rekrutacyjny na stanowisko Java Senior Developera/Tech Lidera do norweskiego Software House.

✅ O tym jak wyglądały 4 etapy rekrutacji opowiadam wraz z dorzuceniem paru rzeczy, które wykorzystałem by wyróżnić się na tle ponad 100 innych kandydatów.

✅ Pod filmem zajdziesz też wersję tekstową

Jestem ciekawy co sądzisz o takiej rekrutacji ( ͡º ͜ʖ͡º)

#programowanie #programista15k #naukaprogramowania #java #backend #technologia #informatyk #ciekawostki #jvm #byczazagroda #framework #spring #norwegia #kariera #it
SoftBull - Hallo, dzień dobry! (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

Tymi słowami zaczynam mój vlog w ramac...
  • 186
Fun fact: polskie sprzątaczki w regionie Oslo zarabiają krotności tego co zarabia prezydent Polski. I wg mnie bardzo słusznie :P Wręcz ich praca realnie jest więcej warta xP

@Saeglopur: No, sprzątaczka to chociaż porządek zrobi, bo prezydent to tylko #!$%@? po sobie zostawia :P

Rozumiem, że wszystko reguluje rynek i spoko, tylko patrząc wprzód, to po co młodzież ma się kształcić czy robić coś ambitnego, kiedy na easy levelu w gównorobocie
@przekret512: Nikt nie mówi że zarabia się po równo - po prostu ci na stanowiskach które w Polsce są z jakiś względów wręcz pomiatane też zarabiają godnie (czyli wyżej niż w Europie wręcz) bo to podstawy są wysokie.

Ludzie się tu rozpisują o wyższych kosztach życia a te różnice wcale nie są tak wielkie jak sie wydaje czy ciągle powtarza, a co ciekawe już nawet w Szwecji co raz więcej rzeczy
@Stashqo: @DodatnieUjemny: @byferdo: @ej-no-nie-przesadzaj: @przekret512: @PanPrzewodniczacy: @BigArtoo: Sam jestem z tego sektora i znam też realia norweskie i ciągle mnie dziwi to wybujałe ego ludzi z branży z PL i wdać to też w takich dyskusjach - skąd to wyobrażenie że to jakieś nie wiadomo jak prestiżowe czy wyróżniające stanowiska? Wielu widzę boli nie to że zarabiają tyle samo czy więcej ale że "byle kto"
@Saeglopur: to po się kształcić jeśli specjalista od bezpieczeństwa czy baz danych zarabia tyle co sprzątaczka? To jest patologia. I koszy życia nie da tańsze - znaczy są tańsze dla odpowiednika sprzątaczki ale dla takiego specjalisty są wielkorotnie wyższe, nawet 5-10 krotnie w niektórych wypadkach. Patologia i tyle, i taki system nie ma prawa działać gdyby nie ropa norweska mtora utrzymuje ten socjalizm jak w Wenezueli.
uwazam, ze w firmie nie powinno byc rozroznienia w pensji w zaleznosci od stanowiska. ...

@BigArtoo: No to jest akurat kompletna bzdura i dobrze o tym wiesz. Kto tu mówi że tak jest w Skandynawii gdziekolwiek? Tak bardzo was boli że nie możecie się czuć lepiej od ludzi wykonujących normalne prace tylko dlatego że nie są szmaceni niegodnymi zarobkami czy wymiarem czasu pracy jak w PL?

Wyżej pisałem o tym że
@rskk: ten gosc nie potrafi tego zrozumiec. to tak jak w kazdej pracy jak jestes wyrobnikiem bez wyobrazni i tylko robisz w stylu "work as designed" to nic dziwnego ze pewego poziomu nie przeskoczysz. ale jak sam proponujesz rozwiazania i tworzysz bardziej zaawansowane analizy a nie tylko klepiesz kod to sky is the limit.
@Saeglopur:

Nikt nie mówi że zarabia się po równo - po prostu ci na stanowiskach które w Polsce są z jakiś względów wręcz pomiatane też zarabiają godnie


No nie no jesli pensja oferowana senior soft. inzynierowi = pensja magazyniera ( a taki przyklad tutaj padl powyzej) to gdzies to poszlo nie tak imho, no i wiadome w ktorym miejscu -> outsourcing pracy do azji.

Juz mowilem, sam bylem swiadkiem i wujek
zarobki klasycznego jirowca. dajcie mi zadanie to zrobie tak jak napisane nic od siebie. jak nie dziala to napisz mi dokladnie przypadki jakie mam przetestowac etc. to jest podejscie typowego klepacza wiec i zarobki takie a nie inne. Jak sie umiesz dogadac z biznesem, poprowadzic projekt i zaproponowac i dostarczyc rozwiazanie to zarobki bardzo szybko rosną
Sam chciałem się przebranżowić i pójść w automatykę lub IT bo nawet mnie to interesuje, ale więcej dostaję w tym nieszczęsnym magazynie i edukacja nigdy mi się nie zwróci. Ciekawe jak to będzie wyglądać za kilkadziesiąt lat w zachodnim świecie, wydaje mi się, że przez tą bylejakość zostaniemy w tyle za Azją w nauce, technologii i innowacjach.


@Stashqo: to co opisales jest ogromnym problemem zachodu, o ktorym nawet mowi sie publicznie.
@przekret512: o czym wy piszecie ? hindusi to sa zagrozeniem dla prac w ktorych inwencja nie jest w zaden sposob wymagana. klepac kod kazdy pol inteligent potrafi. tu rozchodzi sie o cos innego - jakosc i kulture pracy. Jak umiesz sam pociagnac projekt to juz jestes w elicie :) hindus jak ma napisane 2+2=5 to tak bedzie i nawet sie nie zapyta dla czego :)
Serio, tak słabo za seniora płacą?


@Stashqo: Software house'y słabo płacą. Jak się zatrudnisz bezpośrednio, to od 800 tysięcy koron rocznie zaczyna się rozmowa, a nie kończy. A i sama rekrutacja dużo łatwiejsza. Dobry senior bez większego wysiłku znajdzie pracę za mln koron rocznie.
@przekret512: Akurat sporo firm zaczyna się z Indii wynosić, bo pajeety robią taki szrot, że potem nawet nie ma co z tego ratować. Pajeety mają taką cechę narodową że kłamią i nie sygnalizują problemów, nie mówią za wczasu że jest jakiś problem tylko czekają do samego końca aż wszystko wywali się na mordę kompletnie, bez ostrzeżenia i w niekontrolowany sposób. Jak komuś zależy na jakiejś podstawowej jakości czy szczerej komunikacji z
@MagicznyLolek: hindusi zazwyczaj gowno umieja to prawda, i trzeba po nich poprawiac. Niektore firmy ida po rozum do glowy bo zrobily sobie cost/benefit analysis i im wyszlo ze to nie ma sensu. W dodatku hindusi tez drozeja. Ale nie oszukujmy sie, w wiekszosci standardowych przypadkow przewaga indii jest zbyt duza.