Wpis z mikrobloga

Połowa kobiet nie jest świadoma, że środki antykoncepcyjne mogą przyczyniać się do powstania zakrzepicy.

Antykoncepcja hormonalna ma już 60 lat. Obok zabezpieczania przed ciążą, może być również wykorzystywana w terapii leczniczej różnych schorzeń. Mało osób jednak wie, że może ona prowadzić do zagrażającej życiu zakrzepicy żylnej.

Według WHO u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, ryzyko jej wystąpienia jest nawet od 3 do 6 razy większe niż u kobiet jej niestosujących.

Źródła nie podają jeszcze jednoznacznego wyjaśnienia takiego stanu rzeczy. Mówi się, że środki hormonalne, a zwłaszcza zawarte w nich estrogeny mogą przyczyniać się do powstawania zakrzepicy poprzez negatywne działanie na czynniki krzepnięcia. To ryzyko diametralnie wzrasta u kobiet palących i otyłych.

Według przeprowadzonych badań połowa ankietowanych kobiet nie była świadoma, że środki hormonalne mogą przyczyniać się do powstania zakrzepicy. Jak mówią jednak statystyki, 1 na 1000 kobiet stosujących CHC* przebędzie epizod zakrzepicy żylnej. Jej ciężka postać zawsze stanowi poważne zagrożenie życia chorego.

Jak mogą objawiać się początki zakrzepicy? Kobiety stosujące CHC szczególną uwagę powinny zwrócić na bóle czy obrzęki łydek, ocieplenia kończyn czy bolesność uciskową w obrębie kończyny nawet w stanie spoczynku.

Warto pamiętać, że kobiety będące w grupie ryzyka powinny regularnie wykonywać próby krzepliwości krwi, które może zlecić nawet lekarz rodzinny. Zgodnie z sentencją “lepiej zapobiegać niż leczyć”. Szczególnie, że zakrzepica może przebiegać również bezobjawowo, a gdy wystąpią objawy, to jej stan może być już naprawdę poważny.

Dlatego też tak ważne jest odpowiednie dobranie konkretnych środków antykoncepcyjnych przez lekarza ginekologa, na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego.

Więcej medycznych ciekawostek: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#dwafartuchy #antykoncepcja #zwiazki #rozowepaski #niebieskiepaski #medycyna #zdrowie #leki #farmacja #ginekolog #ciaza #ciekawostki
dwa__fartuchy - Połowa kobiet nie jest świadoma, że środki antykoncepcyjne mogą przyc...

źródło: comment_1588973262xQfnJ7MFMQpYFI3HcnU4wJ.jpg

Pobierz
  • 111
  • Odpowiedz
Kiedyś napisałem o tym na wykopie to dostałem 300 minusów, bo ten fakt nie nie pasuje do tęczowej ideologii ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@UwagaWykopy: czasem trzeba wybrać pomiędzy tą nieco bezpieczniejszą i mniej skuteczną, a pewniejszą i możliwymi skutkami ubocznymi
Nuvaringi mają podobny skład do tabletek antykoncepcyjnych, więc profil dział niepożądanych może być podobny. Jeśli chodzi o tabletki, to jednoskładnikowe mają mniej przeciwwskazań i nie mają ryzyka zakrzepicy, natomiast trzeba być dokładniejszym w ich stosowaniu. Osobiście uważam, że najlepszym wyborem są tabletki dwuskładnikowe, ale jest to tylko i wyłącznie moja opinia :)
Na temat
  • Odpowiedz
@iThink:

Ciężko uwierzyć, że tak wiele kobiet nie jest świadoma jakiś efektów ubocznych przyjmowanych leków.


Mogę podać Ci na pw nazwisko ginekologa z Katowic, dr hab. n. med., który uważa, że nie ma potrzeby robienia prób wątrobowych po trzech latach przyjmowania tabletek anty i twierdzi, że "teraz to tabletki antykoncepcyjne można przyjmować bardzo długo, całe lata, nawet bez przerwy i nie mają skutków ubocznych".

@JesMan:

Przecież lekarz o wszystkim informuje,
  • Odpowiedz
Według WHO u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, ryzyko jej wystąpienia jest nawet od 3 do 6 razy większe niż u kobiet jej niestosujących.


@dwa__fartuchy: a jak niestosujące antykoncepcję hormonalna, będą jadły coś, co według WHO jest szkodliwe i zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy do 6 razy bardziej, to można postawić znak równości między takimi kobietami, a tymi stosującymi antykoncepcję?

WHO to dzbany i sami dobrze nie wiedzą co chcą.

Ciekawostką - w
  • Odpowiedz
@kosti9191:

będą jadły coś, co według WHO jest szkodliwe i zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy do 6 razy bardziej


Co masz na myśli?

w endometriozie, która może powodować zakrzepicę poprzez wydostanie się skrzepu do krwiobiegu, co w ostateczności może skończyć się udarem lub śmiercią,


Na pewno masz na myśli endometriozę?
  • Odpowiedz
@sillygiraffe: dokładnie, trochę mnie śmieszy to narzekanie kobiet, że "ginekolog dał byle jakie tabletki" - chcesz jakieś konkretne? To poproś ginekologa o nie. Tylko nie wiadomo jak będziesz się na nich czuć- lekarz też nie wie. Oczywiście badania krzepliwości krwi czy próby wątrobowe, morfologia itd jak najbardziej wskazana przed rozpoczęciem brania, USG jajników i piersi- tak samo warto zrobić. Ale jak ktoś chce jakieś badania z kosmosu, albo szuka ginekologa żeby
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy:

No ale bez badań większość lekarzy przepisze pełno hormonów kobiecie w tym kraju, zero problemu, zero pytania zero świadomości i wpieprzają jak m&msy. Za to jak facet ma testosteron poniżej normy i faktyczne źle wpływający na jego zdrowie to go nie dostanie do hormonalnej terapii zastępczej.
  • Odpowiedz
@dwa_fartuchy:

nawet tabletki z takim samym składem substancji czynnych, ale od innego producenta mogą zupełnie różnie oddziaływać na organizm


Możesz podać źródło tych rewelacji? Jak dla mnie to nienaukowa bzdura...
  • Odpowiedz