Wpis z mikrobloga

Połowa kobiet nie jest świadoma, że środki antykoncepcyjne mogą przyczyniać się do powstania zakrzepicy.

Antykoncepcja hormonalna ma już 60 lat. Obok zabezpieczania przed ciążą, może być również wykorzystywana w terapii leczniczej różnych schorzeń. Mało osób jednak wie, że może ona prowadzić do zagrażającej życiu zakrzepicy żylnej.

Według WHO u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, ryzyko jej wystąpienia jest nawet od 3 do 6 razy większe niż u kobiet jej niestosujących.

Źródła nie podają jeszcze jednoznacznego wyjaśnienia takiego stanu rzeczy. Mówi się, że środki hormonalne, a zwłaszcza zawarte w nich estrogeny mogą przyczyniać się do powstawania zakrzepicy poprzez negatywne działanie na czynniki krzepnięcia. To ryzyko diametralnie wzrasta u kobiet palących i otyłych.

Według przeprowadzonych badań połowa ankietowanych kobiet nie była świadoma, że środki hormonalne mogą przyczyniać się do powstania zakrzepicy. Jak mówią jednak statystyki, 1 na 1000 kobiet stosujących CHC* przebędzie epizod zakrzepicy żylnej. Jej ciężka postać zawsze stanowi poważne zagrożenie życia chorego.

Jak mogą objawiać się początki zakrzepicy? Kobiety stosujące CHC szczególną uwagę powinny zwrócić na bóle czy obrzęki łydek, ocieplenia kończyn czy bolesność uciskową w obrębie kończyny nawet w stanie spoczynku.

Warto pamiętać, że kobiety będące w grupie ryzyka powinny regularnie wykonywać próby krzepliwości krwi, które może zlecić nawet lekarz rodzinny. Zgodnie z sentencją “lepiej zapobiegać niż leczyć”. Szczególnie, że zakrzepica może przebiegać również bezobjawowo, a gdy wystąpią objawy, to jej stan może być już naprawdę poważny.

Dlatego też tak ważne jest odpowiednie dobranie konkretnych środków antykoncepcyjnych przez lekarza ginekologa, na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego.

Więcej medycznych ciekawostek: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#dwafartuchy #antykoncepcja #zwiazki #rozowepaski #niebieskiepaski #medycyna #zdrowie #leki #farmacja #ginekolog #ciaza #ciekawostki
dwa__fartuchy - Połowa kobiet nie jest świadoma, że środki antykoncepcyjne mogą przyc...

źródło: comment_1588973262xQfnJ7MFMQpYFI3HcnU4wJ.jpg

Pobierz
  • 111
@JesMan: z doświadczeń swoich i moich koleżanek w większości przypadków tabletki anty dobierane są na chybił trafił. Lekarz zapyta czy już kiedyś brałaś, twój wzrost i wagę, może o zdrowie w rodzinie, problemy z ciśnieniem, raka, zmierzy ciśnienie i jakieś zapisze. "pobierz sobie te przez chwilę, jakby coś się działo to zmienimy, ale organizm się musi przyzwyczaić także daj sobie z trzy miesiące". A ulotka to wielgachna plachta pełna skutków ubocznych
Tabletki powodują:
spadek libido
wahania nastrojów
stany depresyjne

Już to wystarczy żeby w waszym związku był Sajgon. Najgorsze są plastry ponieważ dla pewności że odpowiednia dawka przejdzie transdermalnie zawierają jej więcej

Trzeba zainwestować we wkładki i nie będzie tylu problemów. Nie trzeba pamiętać o zażywaniu i nie ma wszystkich wyżej wymienionych problemów a jeśli są to w mikroskali. Raz na kilka lat wyda się te 500 zł i jest z głowy
Moja mama w ten sposób nabawiła się zakrzepicy. Miałam robione jakieś badania, czy u mnie też będzie niebezpieczeństwo wystąpienia i niby wszystko ok, ale i tak po jakimś czasie brania tabletek poprosiłam ginekologa o skierowanie na badania krwi, żeby chociaż sprawdzić poziom trombocytów, bo jednak paranoja wchodzi. Stwierdził, że nie ma w ogóle takiej potrzeby i żeby nie przesadzać (°° Rok temu
@dwa__fartuchy: Czyli różnica jest taka, że wśród kobiet zażywających antykoncepcję mamy 10 na 10 000 z epizodem zakrzepicy (jak często jest ciężka postac?) A bez antykoncepcji 3 na 10 000, brzmi trochę mniej drastycznie niż 3 razy więcej, nie?

Żeby nie było, jestem jak najbardziej za akcjami edukowania. Ludzie ogólnie powinni być w stanie podejmować świadome decyzje w temacie swojego zdrowia, ale przedstawianie statysytyk jako 3 krotny wzrost jest bardziej graniem
@dwa__fartuchy: dobry post. Stosuję pigułki od wielu lat i niestety zdarzyło się,że miałam źle dobrane. Dopiero trzecie były trafione.Najgorszy minus, to właśnie opuchnięte łydki. Na początku uważałam,że tak ma być, że woda się strasznie gromadzi a przede wszystkim, "bo koleżanki też tak miały,więc to norma". Aktualnie nie mam obrzęku, dzięki dobrze dobranym pigulkom. Niestety wiele kobiet nadal bierze pigułki bez świadomości jakie ryzyko może je spotkać.