Wpis z mikrobloga

Połowa kobiet nie jest świadoma, że środki antykoncepcyjne mogą przyczyniać się do powstania zakrzepicy.

Antykoncepcja hormonalna ma już 60 lat. Obok zabezpieczania przed ciążą, może być również wykorzystywana w terapii leczniczej różnych schorzeń. Mało osób jednak wie, że może ona prowadzić do zagrażającej życiu zakrzepicy żylnej.

Według WHO u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, ryzyko jej wystąpienia jest nawet od 3 do 6 razy większe niż u kobiet jej niestosujących.

Źródła nie podają jeszcze jednoznacznego wyjaśnienia takiego stanu rzeczy. Mówi się, że środki hormonalne, a zwłaszcza zawarte w nich estrogeny mogą przyczyniać się do powstawania zakrzepicy poprzez negatywne działanie na czynniki krzepnięcia. To ryzyko diametralnie wzrasta u kobiet palących i otyłych.

Według przeprowadzonych badań połowa ankietowanych kobiet nie była świadoma, że środki hormonalne mogą przyczyniać się do powstania zakrzepicy. Jak mówią jednak statystyki, 1 na 1000 kobiet stosujących CHC* przebędzie epizod zakrzepicy żylnej. Jej ciężka postać zawsze stanowi poważne zagrożenie życia chorego.

Jak mogą objawiać się początki zakrzepicy? Kobiety stosujące CHC szczególną uwagę powinny zwrócić na bóle czy obrzęki łydek, ocieplenia kończyn czy bolesność uciskową w obrębie kończyny nawet w stanie spoczynku.

Warto pamiętać, że kobiety będące w grupie ryzyka powinny regularnie wykonywać próby krzepliwości krwi, które może zlecić nawet lekarz rodzinny. Zgodnie z sentencją “lepiej zapobiegać niż leczyć”. Szczególnie, że zakrzepica może przebiegać również bezobjawowo, a gdy wystąpią objawy, to jej stan może być już naprawdę poważny.

Dlatego też tak ważne jest odpowiednie dobranie konkretnych środków antykoncepcyjnych przez lekarza ginekologa, na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego.

Więcej medycznych ciekawostek: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#dwafartuchy #antykoncepcja #zwiazki #rozowepaski #niebieskiepaski #medycyna #zdrowie #leki #farmacja #ginekolog #ciaza #ciekawostki
dwa__fartuchy - Połowa kobiet nie jest świadoma, że środki antykoncepcyjne mogą przyc...

źródło: comment_1588973262xQfnJ7MFMQpYFI3HcnU4wJ.jpg

Pobierz
  • 111
  • Odpowiedz
Tak, to była malutka kuleczka i sama się wchłonęła, ale trochę mnie to nastraszyło i odstawiłam antykoncepty. Bardzo dobrze że straszysz! :D Żaden z ginekologów nie skierował mnie na badania krzepliwości krwi, dopiero znajomy patolog mnie zagonił i rzeczywiście wyszło, że moja krew za szybko krzepnie. Koleś miał już na stole młode dziewczyny po zakrzepicy.
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: Wiesz, po tej przygodzie zrezygnowalam calkiem, boje sie o tym myslec. I mysle ze do konca zycia sobie odpuszcze. A ku przestrodze moja historia: objawy byly nietypowe dla zakrzepicy, zadnego obrzeku. Tylko lekki bol w lydce, jakbym miala siniaka. Dopiero po poradzie lekarza, zeby se rozmasowac i wysmarowac mascia (wyedy nikt nie pomyslal o zakrzepicy) dostalam takiego #!$%@? bolu. Wierzcie mi, myslalam ze noge mi urywa. Pojawil sie obrzek.
  • Odpowiedz
@iThink: właśnie słyszałem że niektórzy tak robią, ale nigdy jeszcze nie spotkałem tych śmiałków co pakują się z kobietą do ginekologa. Robię w innej działce medycyny, ale u mnie jak mężczyzna wchodził z kobietą do gabinetu to byli to muzułmanie.
  • Odpowiedz
nikt nie jest w stanie sprawdzić każdego działania leku na każdą komórkę organizmu


@dwa__fartuchy:
Inną kwestią jest uszkodzenie komórek, a konkretnych partii mózgu, które są degradowane. Czy nikt nie jest w stanie? Z tym bym dyskutował (bo ktoś jest w stanie zgodnie z badaniem).
Przy czym uczciwie należny nadmienić, że środki antykoncepcyjne nie są lekiem.
  • Odpowiedz
@UwagaWykopy: Metody rozpoznawanie płodności, metoda objawowo-termiczna.


@southlander: tutaj w sumie warto dodac, że metody naturalnego rozpoznawania plodnosci mają dużo zalet poza tą dzialka, daja kobiecie świadomość własnego cyklu, pomagają wychwycić nieprawidłowosci, a także wcześnie potwierdzić /wykluczyć ciąże.
  • Odpowiedz
: A masz na to jakieś źródło?


@KRISSVector: na co mam mieć dowód? Że rabat antykoncepcyjne są metodą leczenia antykoncepcji czy na to że endometrium się odrywa i wędruje po praktycznie całym ciele?
  • Odpowiedz
@iThink:
Idealnie wyjaśniłeś swój przykład. To, że Ty nie znasz definicji to inna kwestia.
Przykładowo: możesz zastosować cyjanek potasu w celu otrucia jak i leczenia. Brak logiki jest dzisiaj problemem. Zastanów się nad sobą bo nie chce mi się odpisywać,
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: Hej. Osoba po zakrzepicy here (nadal ani ja ani żaden z wielu lekarzy nie zna przyczyny), akurat mężczyzna ale zaciekawił mnie temat. Mówimy o zakrzepicy żył głębokich czy płytkich?
  • Odpowiedz