Wpis z mikrobloga

Połowa kobiet nie jest świadoma, że środki antykoncepcyjne mogą przyczyniać się do powstania zakrzepicy.

Antykoncepcja hormonalna ma już 60 lat. Obok zabezpieczania przed ciążą, może być również wykorzystywana w terapii leczniczej różnych schorzeń. Mało osób jednak wie, że może ona prowadzić do zagrażającej życiu zakrzepicy żylnej.

Według WHO u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, ryzyko jej wystąpienia jest nawet od 3 do 6 razy większe niż u kobiet jej niestosujących.

Źródła nie podają jeszcze jednoznacznego wyjaśnienia takiego stanu rzeczy. Mówi się, że środki hormonalne, a zwłaszcza zawarte w nich estrogeny mogą przyczyniać się do powstawania zakrzepicy poprzez negatywne działanie na czynniki krzepnięcia. To ryzyko diametralnie wzrasta u kobiet palących i otyłych.

Według przeprowadzonych badań połowa ankietowanych kobiet nie była świadoma, że środki hormonalne mogą przyczyniać się do powstania zakrzepicy. Jak mówią jednak statystyki, 1 na 1000 kobiet stosujących CHC* przebędzie epizod zakrzepicy żylnej. Jej ciężka postać zawsze stanowi poważne zagrożenie życia chorego.

Jak mogą objawiać się początki zakrzepicy? Kobiety stosujące CHC szczególną uwagę powinny zwrócić na bóle czy obrzęki łydek, ocieplenia kończyn czy bolesność uciskową w obrębie kończyny nawet w stanie spoczynku.

Warto pamiętać, że kobiety będące w grupie ryzyka powinny regularnie wykonywać próby krzepliwości krwi, które może zlecić nawet lekarz rodzinny. Zgodnie z sentencją “lepiej zapobiegać niż leczyć”. Szczególnie, że zakrzepica może przebiegać również bezobjawowo, a gdy wystąpią objawy, to jej stan może być już naprawdę poważny.

Dlatego też tak ważne jest odpowiednie dobranie konkretnych środków antykoncepcyjnych przez lekarza ginekologa, na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego.

Więcej medycznych ciekawostek: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#dwafartuchy #antykoncepcja #zwiazki #rozowepaski #niebieskiepaski #medycyna #zdrowie #leki #farmacja #ginekolog #ciaza #ciekawostki
dwa__fartuchy - Połowa kobiet nie jest świadoma, że środki antykoncepcyjne mogą przyc...

źródło: comment_1588973262xQfnJ7MFMQpYFI3HcnU4wJ.jpg

Pobierz
  • 111
  • Odpowiedz
@Artoth: trzeba też pamiętać o innych czynnikach zwiększających ryzyko - m.in. otyłość, papierosy, wiek 35+
Chodzi tylko o to, żeby być świadomym i wiedzieć jakie objawy mogą świadczyć o stanie zagrożenia zdrowia lub życia, żeby zareagować w porę. A także regularnie wykonywać badania
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: Jasne, ale co do przedstawiania statystyk gorąco polecam książkę Better doctors, better patients, better decisions. Nawet był tam konkretnie poruszany przykład przedstawiania badań na temat zakrzepicy po antykoncepcji ;) Wiec edukujmy, ale nie tylko straszmy ;)
  • Odpowiedz
Dostałam zatoru po DIANE. Miałam kilkanaście lat, leczona na PCOS. Do dziś odczuwam skutki (ponad dziesięć lat). Niedługo po moim wypadku wycofano lek ze sprzedaży
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: Wiem, sam to robię, ale takie przedstawianie statystyk ma dwa końce, czasem postraszysz z dobrą intencją, a czasem ktoś robi z tego false adversiting,a może nie false co naciągany. Bo ktoś napisze, że nowy lek 2 razy mniej danego objawu ubocznego, brzmi genialnie, dopóki się nie okazę, że teraz dotyczy 1 osoby na milion a nie dwóch ;)
  • Odpowiedz
Może dodam, że jeśli mamy migrenę z aurą należy skonsultować branie leków antykoncepcyjnych z lekarzem. A w szczególności powiadomić lekarza o tym fakcie.
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy:
No, ale tak jak pisałem link do badania był w artykule:
https://www.sciencedaily.com/releases/2019/12/191204090819.htm
To jest swoją drogą znamienne, że dowiadujemy się o czymś takim 60 lat po tym jak dany "lek" jest upowszechniony.

Zresztą niestety na własne życzenie - nikt nie wmówi, że ingerencja hormonalna (jeżeli nie służy leczeniu) nie powoduje skutków ubocznych. Przy czym te w badaniu, które przytoczyłem są niestety skrajne.
  • Odpowiedz
bo IV faza badań klinicznych jest bardzo ważna i często dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych przez pacjentów można doprowadzić nawet do wycofania jakiegoś leku, który był stosowany X lat


@dwa__fartuchy:
To kiepsko było to weryfikowane skoro potencjalnie kilkaset milionów ludzi de facto uszkodziło sobie mózg.
  • Odpowiedz