Wpis z mikrobloga

Połowa kobiet nie jest świadoma, że środki antykoncepcyjne mogą przyczyniać się do powstania zakrzepicy.

Antykoncepcja hormonalna ma już 60 lat. Obok zabezpieczania przed ciążą, może być również wykorzystywana w terapii leczniczej różnych schorzeń. Mało osób jednak wie, że może ona prowadzić do zagrażającej życiu zakrzepicy żylnej.

Według WHO u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, ryzyko jej wystąpienia jest nawet od 3 do 6 razy większe niż u kobiet jej niestosujących.

Źródła nie podają jeszcze jednoznacznego wyjaśnienia takiego stanu rzeczy. Mówi się, że środki hormonalne, a zwłaszcza zawarte w nich estrogeny mogą przyczyniać się do powstawania zakrzepicy poprzez negatywne działanie na czynniki krzepnięcia. To ryzyko diametralnie wzrasta u kobiet palących i otyłych.

Według przeprowadzonych badań połowa ankietowanych kobiet nie była świadoma, że środki hormonalne mogą przyczyniać się do powstania zakrzepicy. Jak mówią jednak statystyki, 1 na 1000 kobiet stosujących CHC* przebędzie epizod zakrzepicy żylnej. Jej ciężka postać zawsze stanowi poważne zagrożenie życia chorego.

Jak mogą objawiać się początki zakrzepicy? Kobiety stosujące CHC szczególną uwagę powinny zwrócić na bóle czy obrzęki łydek, ocieplenia kończyn czy bolesność uciskową w obrębie kończyny nawet w stanie spoczynku.

Warto pamiętać, że kobiety będące w grupie ryzyka powinny regularnie wykonywać próby krzepliwości krwi, które może zlecić nawet lekarz rodzinny. Zgodnie z sentencją “lepiej zapobiegać niż leczyć”. Szczególnie, że zakrzepica może przebiegać również bezobjawowo, a gdy wystąpią objawy, to jej stan może być już naprawdę poważny.

Dlatego też tak ważne jest odpowiednie dobranie konkretnych środków antykoncepcyjnych przez lekarza ginekologa, na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego.

Więcej medycznych ciekawostek: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#dwafartuchy #antykoncepcja #zwiazki #rozowepaski #niebieskiepaski #medycyna #zdrowie #leki #farmacja #ginekolog #ciaza #ciekawostki
dwa__fartuchy - Połowa kobiet nie jest świadoma, że środki antykoncepcyjne mogą przyc...

źródło: comment_1588973262xQfnJ7MFMQpYFI3HcnU4wJ.jpg

Pobierz
  • 111
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: Na moich mówili coś innego. Tym bardziej, że większość stowarzyszeń i agencji narodowych, w tym FDA, NHS I nasz NFZ stoi na stanowisku, że leki genetyczne są pełnoprawnymi i skutecznymi zamiennikami. Wręcz dąży się do zwiększania ilości genetyków jako leków refundowanych, bo przy tańszych nakładach wykazują taką samą skuteczność. Inna sprawa, że w przypadku części leków bardzo trudno określić które są oryginałami a które generykami przez zawirowania rejestracyjne.
  • Odpowiedz
@Zunyite: Glównie chodzi o substancje pomocnicze, one mogą minimalnie wpływać na rozpuszczanie, uwalnianie itd. Natomiast nawet sami pacjenci mówią, że po leku X czują się lepiej niż po Y. Tak samo jak po zamianie Euthyroxu na Letrox wyniki badań mogą się nieco pozmieniać mimo, że dawka będzie ta sama. W końcu biodostępność może się mieścić w zakresie 80-125%, a to wcale nie jest aż tak mała różnica.
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: Tak, tylko jest to niepoparte niczym, subiektywne zdanie pacjenta. Od tego są badania biorównoważności. Podajesz zakres ale chyba go do końca nie rozumiesz. W rzeczywistości różnice wcale nie są tak duże.
  • Odpowiedz
@kosti9191: No właśnie. Więc najpierw piszesz

powodować zakrzepicę poprzez wydostanie się skrzepu do krwiobiegu


Czyli mówisz o zakrzepicy i jakichś skrzepach, a potem wrzucasz cytat mówiący o udarze krwotocznym. Widzisz sprzeczność?
  • Odpowiedz