Wpis z mikrobloga

Co przyspiesza ekspansję wszechświata?

Opis znaleziska: "Fizycy zaproponowali dodatkowe składniki wszechświata, które mogłyby wytłumaczyć szybszą, niż oczekiwana, ekspansję przestrzeni." Artykuł o próbach rozwiązania problemu związanego z różnymi obserwowanymi wartościami stałej Hubble'a.

Krótki komentarz do znaleziska:

Stała Hubble'a stanowi w Prawie Hubble'a - łączącym wartość odległości galaktyki z jej przesunięciem ku czerwieni (redshitf), czyli tzw. ucieczką galaktyki, mówiącą o tym jak szybko oddala się ona "od nas" - współczynnik proporcjonalności tempa tejże "ucieczki" w jednostkach tj. km/s/Mpc (1 pc ≈ 3,2616 roku świetlnego ≈ 206265 jednostek astronomicznych (AU) ≈ 3,086∙1016 m; 1 Mpc = 10^6 pc).

Stałą Hubble'a wyznaczyć można przy pomocy kilku nieco różnych metod, np. na podstawie pomiarów reliktowego kosmicznego promieniowania mikrofalowego tła, gwiazd zmiennych tzw. cefeid lub najjaśniejszych gwiazd z gałęzi czerwonych olbrzymów tzw. TRGB - Tip of the red-giant branch - zarówno cefeidy, jaki i TRGB zaliczane są do obiektów astronomicznych zwanych "świecami standardowymi" - czy też na podstawie badań kwazarów, galaktyk maserowych lub barionowych oscylacji akustycznych - baryon acoustic oscillations - opisujących fluktuacje w gęstości widzialnej materii spowodowanymi falami dźwiękowymi w pierwotnej plazmie wczesnego wszechświata. Gdyby ktoś chciał przeczytać nieco więcej na temat wyznaczania stałej Hubble'a to jakiś czas temu ukazał się ciekawy na ten temat artykuł: New Wrinkle Added to Cosmology’s Hubble Crisis.

Problem ze stałą Hubble'a - o ile można to tak określić - polega na tym, że każdy ze sposobów jej wyznaczania podaje nieco inne, różne wartości - od ~ 67,4 km/s/Mpc do 74 km/s/Mpc. Spotyka się czasami określenie tego problemu jako "kryzys kosmologiczny" (choć podejrzewam, iż w środowisku astronomicznym panują nieco mniej "kryzysowe" nastroje). Niemniej, z jakiegoś powodu występują te rozbieżności, a rozwiązaniem tej zagadki zajmują się zarówno astronomowie jak i teoretycy.

Powyższy, przetłumaczony w komentarzach w znalezisku, artykuł zawiera kilka ciekawych koncepcji proponujących rozwiązanie problemu stałej Hubble'a.

Polecam wszystkim zainteresowanym. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#fizycznenowinkifakera -> nowinki fizyczne i nie tylko - do obserwowania lub czarnolistowania.( ͡° ͜ʖ ͡°)

#nauka #fizyka #astronomia #kosmologia #gruparatowaniapoziomu #swiatnauki #zainteresowania #ciekawostki #liganauki #ligamozgow
Fake_R - Co przyspiesza ekspansję wszechświata?

Opis znaleziska: "Fizycy zapropono...

źródło: comment_1588147602qb2yVdGvGL4do1h6cMhJjt.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
Gdyby ktoś chciał się WYPISAĆ z listy to niech zaplusuje ten komentarz.

Nie prowadzę już zapisów (można obserwować tag). Gdyby ktoś mimo wszystko chciał jednak być wołanym to niech mi da jakoś znać.
( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Cieszy mnie ze nikt nie zaplusowal komentarza o wypisaniu. Świetna robota z tymi artykułami Fake_R. Dzięki Tobie I Tobie podobnym warto tu zaglądać. #!$%@? od faktu że I tak nic nie rozumiem to lubię czytać te wpisy :D
  • Odpowiedz
@Boner: Przepraszam, że tak późno odpisuję i dziękuję za tak miłe słowa. Mnie też cieszy, że nikt nie chciał się wypisać, a jeszcze większą radość sprawia mi to, że ktoś naprawdę jest zainteresowany tym co tu udostępniam. Kiedyś ja też nie rozumiałem wiele treści, ale zgłębianie coraz bardziej interesujących mnie rzeczy pozwoliło mi niektóre kwestie pojąć. Zachęcam Ciebie też do zwykłego czytania, z którego naprawdę można się wiele dowiedzieć.( ͡
  • Odpowiedz
@Fake_R: nie ma sprawy stary :) powiem Ci szczerze, że im więcej czytam I'm więcej wiem to okazuje się że wiem mniej I rozumiem jeszcze mniej :D dzięki Tobie to staje się trochę łatwiejsze, więc tak trzymaj :D
  • Odpowiedz