Wpis z mikrobloga

Cześć! W nawiązaniu do wczorajszego wpisu
https://www.wykop.pl/wpis/48626071 zapraszam wszystkich do udziału w drugiej części finansowego #ama

Na codzień zajmuję się doradztwem inwestycyjnym i optymalizacją podatkową. We współpracy z moją firmą realizujemy także tematy kredytowe, ubezpieczeniowe i prowadzimy szkolenia mające na celu zwiększenie świadomości finansowej wśród Polaków. Zapraszam także do zapoznania się z poprzednią edycją w której odpowiedziałem na ponad 100 pytań. Bezpłatne konsultacje można odbyć ze mną w formie wideokonferencji lub mailowo. Zapraszam do wiadomości prywatnej wszystkich którzy chcieli by pomóc sobie i podjąć jak najlepsze decyzje finansowe w obliczu kryzysu który właśnie się zaczął.

Dajcie kilka plusów na zachętę dla zachęty i większego zasięgu i ruszamy.

#gospodarka #finanse #ekonomia #waluty #banki #koronawirus #kredythipoteczny #inwestycje #polityka #gielda
droetker4 - Cześć! W nawiązaniu do wczorajszego wpisu
https://www.wykop.pl/wpis/48626...

źródło: comment_1586512932WDNOMEtnx9ZdBZ4lCcHnsM.jpg

Pobierz
  • 84
  • Odpowiedz
  • 2
@dwaight

@droetker4: jak Twoim zdaniem będzie zachowywać się złoto w najbliższych miesiącach? Z jednej strony masowy dodruk pieniądza powinien cenę windować do góry, ale z drugiej czy w takim rodzaju kryzysu kruszce będą w ogóle potrzebne?


Po fazie nagłych spadków cen aktywów wszelkiego rodzaju związanych z nietypowym powodem który je wywołał przechodzimy w fazę klasycznej recesji gospodarczej. Hossa na złocie zaczyna się najczęściej bo etapie największych spadków giełdowych i teoretycznym uspokojeniu
  • Odpowiedz
  • 9
@Stan_Dembinsky

@droetker4: odłożona spora suma na zakup własnej działki pod budowę domu w perspektywie 1-2 lat. Co byś doradzil w takiej sytuacji?


Jeśli chodzi o załamanie cen na rynku nieruchomości ziemię i działki umieścił bym gdzieś pomiędzy rynkiem wynajmu i transakcyjnym. O ile na tym pierwszym przeceny są nagłe i bardzo szybko widoczne to w transakcjach na przeceny trzeba czekać nawet do roku, do momentu gdy dla wielu inwestorów rentowność spadnie
  • Odpowiedz
  • 6
@Elysian

@droetker4: co się stanie z walutą? Obecnie dodruk praktycznie wszędzie na niespotykaną skalę, giełdy mimo złych wyników rosną? Czy myślisz że po chwilowej deflacji będzie wielka inflacja typu 10%?


W pełni się zgadzam z twoimi przewidywaniami. Już przed kryzysem mieliśmy jedna z najwyższych inflacji w Europie i na świecie (2 i 4 miejsce pod tym względem). Stopy procentowe to główny bezpiecznik który inflację może kontrolować. Jednak w celu jej zahamowania
  • Odpowiedz
  • 6
@majonezwpromocji

@droetker4: mamy z żoną prawie sześciocyfrową sumę oszczędności, zbieramy na mieszkanie. Brać kredyt hipoteczny zanim inflacja zje oszczędności (które już i tak pare lat zjada bo mamy konta na 3% w alior, pekao, getin i stabilne 2,6 w millennium)?


Przyznam, że wysokość oprocentowania o której wspomniałeś już za niedługo będzie miłym wspomnieniem. Warto też zaznaczyć, że to oferty promocyjne które nie zawsze da się tak łatwo uzyskać. Co do obecnej
  • Odpowiedz
  • 6
@Ja-qb

@droetker4: jak wyglada kwestia kredytu w sytuacji wysokiej (powyzej 5% rocznie) i roznacej inflacji? Bardziej oplaca sie brac czy splacac? I dlaczego?


@eRTeJot

Opłaca się nadpłacać kredyt?


Jeśli chodzi o sens posiadania kredytu skupie się na matematycznych argumentach. Pozwala on osiągnąć pewne cele(głównie mieszkaniowe) szybciej i taniej. Jeśli zyski możliwe do osiągnięcia w bezpiecznych aktywach są podobne do kosztu kredytu nie opłaca się go spłacać. Zachodzi tutaj zupełnie inny mechanizm
  • Odpowiedz
  • 6
@hesuss

@droetker4: Moja babcia ciułaniem zgromadziła pokaźną sumkę, ponad pół dużej bańki.

Jakie są możliwości zabezpieczenia tych pieniędzy w obecnej sytuacji?

Z wiekiem zmienia się nasze podejście co do ryzyka i dostępności naszych oszczędności. Obecnie depozyty bankowe odrzucił bym całkowicie, proponuje trzymać tam kilka tysięcy żeby mieć je pod ręką. Przy dużych oszczędnościach warto korzystać z zachodnich zasad dywersyfikacji majątku i posiadać różne aktywa. Między innymi nieruchomości, waluty, kruszwce jak i
  • Odpowiedz
  • 3
@wojcir

@droetker4: jak prognozujesz pary pln/USD pln/EUR usd/EUR za powiedzmy rok czasu?


Nie tylko Polska waluta chce się osłabić. Druga część programu pomocowego to kolejny pokaźny dodruk polskiej waluty. Osobiście uważam rozsądnie kalkulując, że Euro może kosztować 5 zł a dolar 4.7 zł. Co do korelacji EUR/USD uważam że wiele się nie zmieni z racji na to, że to główne waluty wymienialne, także rezerwowe i obecną sytuacja Europy i Stanów jest
  • Odpowiedz
  • 4
@ad1111

@droetker4: ile zarabiasz na swoich inwestycjach? Lub ile zaoszczędziłeś kapitału dzięki swojej wiedzy?


Osobiście zadawala mnie zysk w wysokości 8% rocznie choć przyznam, że nie preferuje dużego ryzyka i potrzebuje wysokiej płynności z racji na inne działania biznesowe. Teraz oczywiście czasy dla inwestorów stają się o wiele bardziej atrakcyjne. Głównie trzymam pieniądze w zagranicznych funduszach hedgingowych z grupy C-Quadrat, kiedyś w Quercusie. Cześć płynną na funduszach obligacyjnych. Oczywiście ważne jest
  • Odpowiedz
  • 2
@CampbellPrice

@droetker4: Załóżmy, że mam 100k, jestem w stanie zaakceptować bardzo duże ryzyko, perspektywa inwestycyjna 1-5 lat, może dłużej. Jestem ciekawy co doradzisz


Na shorty już trochę za późno i zbyt mały kapitał. Ryzyko i możliwy zysk zależy od poszczególnych cech inwestycji. Jedni inwestują w waluty, drudzy w fundusze z lewarem lub agresywne ETF. Zawsze można to połączyć i zainwestować w fundusze walutowe hedgingowe. Albo grać shortem na REITY jeśli uważasz
  • Odpowiedz
  • 6
@pieknykwiatuszek

W czerwcu kończy mi się umowa wynajmu mieszkania w Krakowie, myslisz ze będzie to dobry czas żeby szukać innego mieszkania być może w jeszcze lepszym standardzie lub większego ze względu na spadek cen wynajmu? Uważasz ze ceny wynajmu w dużym mieście będą spadać?


Ceny już mocno poszły w dół i inwestorzy mogą sobie na to bez problemów poradzić. Raty kredytowe spadły o około 12-14 procent, a do tego są wakacje kredytowe.
  • Odpowiedz
  • 2
@Derezzed

@droetker4: Jakie proponujesz obecnie działania w celu ochrony kapitału, czy uważasz za rozsądną przeprowadzoną teraz ucieczkę w inne, pewniejsze waluty (nie USD, EUR, CHF)?


Waluty są aktualnie już mocno przewartościowane i my jako inwestorzy nie mamy zbyt dużego wpływu na banki centralne. Zmiany kursów walut wynikają z ich działań mających na celu ochronę gospodarki przed koronawirusem. Skala pomocy i możliwe działania monetarne będą miały wpływ na to która waluta osłabi
  • Odpowiedz
  • 6
@f4lcon

@droetker4: To ja powtórzę pytanie, jakie książki/blogi polecasz żeby wejść w świat finansów?


Na pewno klasyk czyli Inteligentny inwestor Grahama. Świetnym i obszernym wydaniem jest także publikacja Tradera21 i współczesna interpretacja dzieła Grahama. Sam przyznam, że jestem dość leniwy i najczęściej słucham wywiadów lub podcastów i często są to tematy bardziej gospodarcze. Między innymi Warsaw Enterprise Institute, Veto czy namzależy. Jeśli ktoś nie zna warto obejrzeć Big Short czy Chciwość.
  • Odpowiedz
Wołam przez MirkoListy plusujących i komentujących ten wpis (1114)

Nie chcesz być wołany/a jako plusujący/a? Włącz blokadę na https://mirkolisty.pvu.pl/call lub odezwij się do @IrvinTalvanen

Uważasz, że wołający nadużywa MirkoList? Daj znać @IrvinTalvanen

! @jarokowa @alcest @DAVID_PL @Risko @kalkulator777 @Traderrr @izhmael @Korbov @jakisnick4 @Bolcano @binturong @wykopo_wywacz @scriptkitty @agresywny_bak_michalek @profumo @wogx @michalpiec @murberec @Lygrys @DOgi @superkondensator @raptowny @sex_violence @felerny @Kasztani @Dziodziadzia @papkenator @wujohenio @IHateMyself @rafskiiii @nalogowiec @Sebastix @neckneck @piotrek39 @JesterHead_ @slepywidzi @
  • Odpowiedz