Wpis z mikrobloga

@Crowlek: Dziwnym trafem "opętania" występują zazwyczaj u ludzi silnie wierzących, często posiadających wiedzę na temat tego, jak takie "opętanie" ma wyglądać. Choroby psychiczne tłumaczą zmianę tembru głosu (i w ogóle osobowości, zachowania). Latające krzesła są wymysłem tych, którym zależy na siłowej legitymizacji religii. Doskonały argument budzący strach. "A widziałeś egzorcyzmy?"
Pytanie do Ciebie: gdyby mimo wszystko nie dało się tego logicznie wytłumaczyć, o czym by to świadczyło? O tym, że Bóg
Dziwnym trafem "opętania" występują zazwyczaj u ludzi silnie wierzących


@yggdrasill: A jeszcze dziwniejszym trafem nigdy, poza naszym kręgiem kulturowym, nie występowały opętania oparte o chrześcijańską mitologię. Tego typu rzeczy zawsze bazują na lokalnych wierzeniach i praktykuje się lokalne metody zaradcze. Gdyby opętania były realne to we wszystkich kulturach stosowano by krzyże dla odstraszania demonów.
@yggdrasill: no nie wiem, bo z jednej strony trudno mi uwierzyć w Boga ale z drugiej jak słyszę o takich rzeczach albo jak jakis koleś rzyga gwoździami to nadchodzi taki czas refleksji nad tym wszystkim i trudno oddzielić kłamstwo od prawdy. Po prostu nie wykluczam takiej możliwości i się zastanawiam co inni myślą o takich rzeczach c:
@Crowlek: Ale nikt gwoździami nie rzyga. Takie bajki opowiada Gabriele Amorth, największy mitoman wsród egzorcystow umocowany w Watykanie. Pokazuje worki ze śrubkami i gwoździami, a jak dziennikarz pyta, czy to nie mogło zostać połknięte wcześniej przez "opętanego" to odpowiada 'na pewno nie, bo na prześwietleniu by wyszło". Tylko, ze nikt nigdy nikogo nie prześwietlał w takiej sytuacji i jego argumentacja sprowadza się do "bo tak".
Nie ma co słuchać takich bajek.
@Crowlek mój ojciec choruje na poważną chorobę neurologiczną. Jej objawy momentami można porównać z zachowaniem osób opętanych. Pod opieką lekarzy, z odpowiednimi lekami człowiek może funkcjonować. Z tym że przed kompletnym zdiagnozowaniem choroby, moja bardzo wierząca mama modliła się za ojca i sama też go do tego zachęcała. On się w to wkręcił i po jakimś czasie czując że ma problemy z głową, zaczął wmawiać sobie że opętał go szatan... Takie coś
@Crowlek: Nie ma na to dowodów. W zasadzie jedynym niepodważalnym dowodem jest to co sami zobaczymy i jeszcze mamy przy sobie świadka, bo np sami mogliśmy źle zobaczyć.
Np w łaziku Curiosity są zamontowane dwie kamery które jednocześnie robią te same zdjęcia, po to aby wykluczyć błędy. Zawsze jak była jakaś afera, typu baza na marsie, ufo na marsie, coś dziwnego na marsie.. to okazuje się że na drugim zdjęciu żadnej
Dziwnym trafem "opętania" występują zazwyczaj u ludzi silnie wierzących


@yggdrasill: Jakieś źródło takiego stwierdzenia?
Następnie, o ile dobrze kojarzę, to przed przystąpieniem do egzorcyzmu osoba jest badana przez świeckiego psychiatrę. Nie przystępuje się do egzorcyzmu, dopóki nie wykluczy się choroby psychicznej.

A jeszcze dziwniejszym trafem nigdy, poza naszym kręgiem kulturowym, nie występowały opętania oparte o chrześcijańską mitologię. Tego typu rzeczy zawsze bazują na lokalnych wierzeniach i praktykuje się lokalne metody zaradcze.
@Francisco_dAnconia: Oczywiście że nie chodzi o kształt. Tylko zawsze gdy ten kształt się pojawia to jakoś o niego chodzi.

Tylko chrześcijanie dostali tę moc? To bardzo ciekawe, że JAHWE zostawił większość ludzkości diabłom na pożarcie, bez szansy na ratunek. Zaiste.
@kiken: sam sceptycznie do tego podchodzę, ale mam informacje z "pierwszej ręki". Przeraża mnie troche ta ilośc plusów ^^ przed wkroczeniem egzorcysty potencjalna osoba jest dokładnie badana pod katem psychologicznym i dopiero gdy psychiatra stwierdzi, że jest ona w stu procentach zdrowa to sięga sie po pomoc księdza. Czytając tej wątek zauważyłem, że wiele osob o tym nie wie :) mnie niektóre przypadki zastanawiają, szczególnie te w których 8 letnie dziecko
@Crowlek: Nie ma udokumentowanych egzorcyzmów więc nie ma niczego do tłumaczenia. Są tylko opowiadane bajki.


Nie ma żadnych latających krzeseł, a głos potrafię zmienić sobie sam.

Myslisz,że watykan ujawnil by nagrania itd. Jak nawet ksiadz musi dochowac tajemnicy gdy odprawia egzo. I faktem jest,że egzorcyzmy sa odprawiane.
Następnie, o ile dobrze kojarzę, to przed przystąpieniem do egzorcyzmu osoba jest badana przez świeckiego psychiatrę. Nie przystępuje się do egzorcyzmu, dopóki nie wykluczy się choroby psychicznej.

Ksiądz dokonujący egzorcyzmów ma obowiązek skonsultowania się najpierw z lekarzem, w celu wykluczenia choroby psychicznej. Chciałbym wiedzieć skąd masz informację o tym, że jest wręcz odwrotnie.


@Francisco_dAnconia: @indianskibiegacz: Zaprzyjaźniony z egzorcystą świecki lekarz to skarb w takiej sytuacji. Po drugie ilekroć jest mowa
dopiero gdy psychiatra stwierdzi, że jest ona w stu procentach zdrowa to sięga sie po pomoc księdza.


No to przytocz te przypadki, gdzie tak psychiatrzy orzekli? Bo mi sie wydaje, że coś sobie przekłamałeś - jeśli psychiatra wyda jakieś orzeczenie, to co najwyżej "niestety nie potrafimy pomóc", a nie o "doskonałym stanie zdrowia", a to podstawowa różnica. Zresztą moim zdaniem taki psychiatra to raczej idiota niż psychiatra ale nie będę wnikał.
Rzecz
Myslisz,że watykan ujawnil by nagrania itd. Jak nawet ksiadz musi dochowac tajemnicy gdy odprawia egzo.


@Usunelem_Konto: Ojej, jeden ksiądz "musi" a inny to na Rusi. Po pierwsze robienie tajemnicy to jest słaba linia obrony. Pewnie, ze by ujawnił, jakby było co ujawniać. Nagrania są nawet ujawniane.
Wspomniane wyżej egzorcyzmy Anielise Michels, czy filmik który wkleiłem - posiada fragmenty szarpania się z osobą rzekomo opetaną. A tu nawet jest polski dokument o
Na czym się ma zafiksować ateista? Na nieistnieniu demonów/diabła/bogów?


@yggdrasill: Ja tu zwrócę uwagę, że to wcale nie musi być tak prosto, bo po pierwsze deklarowany ateizm nie immunizuje na kulturę w której się żyje albo ma styczność. Osoba może być podatna na jej wpływ niezależnie od jej wiary. Co więcej, często mamy do czynienia z deklarowanymi ateistami, którzy raczej są obrażonymi na JHWH wierzącymi, niż osobami, które potrafią odrzucić całkowicie
@Crowlek: MPD (multiple personality disorder) potrafi tak namieszać że człowiek może mieć wiele charakterów pisma (udokumentowany przypadek gdzie przy 11 osobowościach mnogich facet posługiwał się 11 stałymi, wyrobionymi charakterami pisma, każda osobowość znała tylko jeden charakter), ludzie często nie mają nawet pojęcia o tym że coś w nich siedzi, podczas "zmiany postaci" zmienia im się często głos, i, uwaga, zdarza się że druga osobowość zna nawet inne języki i umie inne
@Crowlek: też oglądałam te taśmy z Annelise Michel i dużo czytałam o sprawie. Po pierwsze dźwięki, które wydawała nie są takie dziwne dla języka niemieckiego, szczególnie gardłowe r, którego w języku polskim nie ma i może brzmieć faktycznie niecodziennie dla Polaków. Inna sprawa to to, że podobno mówiła w językach, których nie znała (typu łacina), ale to też nie prawda, bo uczyła się ich na studiach. Myślę, że to przykład jakiejś
@skejna: @indianskibiegacz:

dopiero gdy psychiatra stwierdzi, że jest ona w stu procentach zdrowa to sięga sie po pomoc księdza


Ksiądz dokonujący egzorcyzmów ma obowiązek skonsultowania się najpierw z lekarzem, w celu wykluczenia choroby psychicznej.

Nie wierzę, że znalazłby się doświadczony psychiatra, który wykluczyłby chorobę psychiczną widząc takie zachowania. Pewnie ci "psychiatrzy", o których mówicie to zaufani znajomi kościoła, ci którzy również są religijni i pomimo studiów medycznych nadal przedkładają gusła
Tylko chrześcijanie dostali tę moc? To bardzo ciekawe, że JAHWE zostawił większość ludzkości diabłom na pożarcie, bez szansy na ratunek. Zaiste.


@wrrior: To tak nie działa, ale nie chce mi się edukować Cię z fundamentów wiary katolickiej. Jeśli Cię to interesuje, to się dokształć, bo na razie pleciesz bzdury.

@ajuto00: Ależ ja nie zamierzam Ciebie czy kogokolwiek innego przekonywać do tego, że egzorcyzmy są 'prawdziwe'. Nigdy takiego nie widziałem, ani