via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Podszedłem dzisiaj do egzaminu praktycznego na kat. B pierwszy raz, no i uwaliłem. Jeszcze godzinę przed nim miałem 2h jazd w OSK. Wszystko szło elegancko, instruktor mówił, że mam to jak w banku.
Potem zaczął się egzamin praktyczny, wsiadam z egzaminatorem do auta, on podjeżdża na łuk i każe mi się przygotować. Ustawiłem fotel i zacząłem lusterka. W trakcie tego, kazał mi wykonać zadania, które wylosowałem. Akurat proste - sprawdzenie sprawności sygnału
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@iOskarpl: To jest tak naprawdę cenna lekcja, bo na drodze też trafią się nerwusy, które będą Cię popędzać, ale Twoim zadaniem jest nie ulec presji i wykonać manewry bezpiecznie. Oczywiście egzaminator k---s, ale mówię tylko co możesz z tej sytuacji wyciągnąć dla siebie.
  • Odpowiedz
@iOskarpl: Do pierwszego egzaminu podszedłem 8 lat temu, oblałem. Potem oblałem znowu i z kolejną próbą czekałem aż do zeszłego roku. I jak tak teraz porównuję moją pewność siebie, znajomość przepisów i sprawność poruszania się po drodze, to może i lepiej że wtedy nie zdałem, bo jeszcze bym zranił kogoś albo siebie.
  • Odpowiedz
Mirki, taka sprawa. Posiadam prawo jazdy kategorii B, kiedyś za bajtla w szkole robiłem również kartę motorowerową na 50cc. Obecnie w prawo jazdy wbite mam tylko uprawienia do kierowania samochodem, lecz zgodnie z polskim prawem tożsame jest to z jazda motorem do pojemności 125cc. W Polsce nie ma z tym problemu. Problem zaczyna się gdy podróżuje, większość państw europejskich wymaga, aby w prawku były wbite również uprawienia na 50cc, abym mógł takowym
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1
@spidero mimo wszystko będę musiał wyrobić na nowo, żeby wbili mi AM chociaż, bo ostatnio dwa lata z rzędu miałem problemy przy wynajmowaniu skuterów o pojemności 50cc w Grecji i jeździłem na 'nielegalu"
  • Odpowiedz
Siema, jakie są aktualnie konsekwencje za prowadzenie pojazdu (motocykl) bez prawka. Chodzi mi czy cos sie zmienilo po nowym roku. Co gdy np, kupie moto bede chcial wrocic na kolach i mnie zatrzymaja, bedzie to wykroczenie czy jak. Mowa o prawku A2/A zalezy jak kto interpretuje sporta 600.
#prawo #prawojazdy #motoryzacja #samochody #motocykle
  • 27
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mowa o prawku A2/A zalezy jak kto interpretuje sporta 600.


@Sikor22: tu nie ma chyba wiele pola do interpretacji. Musisz mieć wiek, a pojazd musi mieć kW do masy. Z dowodu rejestracyjnego sobie wykalkulujesz.

A konsekwencje są albo żadne (jak nie złapią), jakieś mandaty (jak złapią) albo czarna d--a tak głęboka, że prędzej dzieci odchowasz, niż się z niej wygrzebiesz, jak spowodujesz wypadek.
  • Odpowiedz
Jako zarówno piesza, jak i kierowca, mogę stwierdzić, że przepis nakazujący przepuścić pieszego wchodzącego na przejście jest najlepszym, co spotkało polskie drogi od przynajmniej kilkunastu lat.

Sytuacja z dzisiaj. Stoję przed przejściem, jest już dosyć ciemno, więc średnia widoczność. Najpierw zatrzymuje się jeden samochód, potem zatrzymuje się auto z przeciwnego kierunku, które skręca w lewo i, to chyba pierwszy raz kiedy widzę to z perspektywy pieszego, auto na prawym pasie nie wyprzedza auta,
Wypok2 - Jako zarówno piesza, jak i kierowca, mogę stwierdzić, że przepis nakazujący ...

źródło: comment_164183723628Qjt3ZutB6ikEJDVQJ0Tt.jpg

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jak ma zakaz, to nie może mieć pierwszeństwa


@MalowanyPtak: analogicznie jak z jazdą pod prąd - jeśli wyjeżdżasz z podporządkowanej (znak A7) i zajedziesz drogę gościowi, który np. złamał zakaz i wjechał pod prąd, będziesz sprawcą zdarzenia.

W sytuacji z telefonem na przejściu pieszy przyczyni się do zdarzenia, ale sprawcą będzie kierujący.

Poza tym można przechodzić z fonem w łapie czy przy uchu, jeśli ogarniasz co się dzieje dookoła.
  • Odpowiedz
@Wypok2: jakby nie mam argumentów, po prostu niech ludzie wchodzą na ulice nie rozglądając się, przecież mają pierwszeństwo.

Tak jak dotychczas, jeśli pieszy ma pierwszeństwo, ale wejdzie pod samą maskę jadącego auta, to będzie wina pieszego, jeśli kierowca będzie jechał za szybko, jeśli powinien mieć szansę wyhamować i tego nie zrobi, bo nie zauważył, bo się gapił w telefon, albo jak napisałem - jechał za szybko , to wina jest kierowcy.
  • Odpowiedz
@smacznyy: normalnie to jazdy powinny tak wyglądać że bierzesz ojca/kolege/wujka i jeździcie w ramach kursu; egzamin polega na przejechanie ulicą w jedną i w drugą strone i koniec. Bez żadnych placów manewrowych itd. W stanach tak mają i jest dobrze. (mówie o egzaminie)
  • Odpowiedz
Mirki czy mieliscie tak, ze zmienialiscie miejsce zameldowania i zamieszkania na inny powiat niz wczesniej, w zwiazku z czym przerejestrowaliscie swoje cztery kolka na nowe miejsce?

Dzwonilem do urzedu i Pani mowi, ze dane trzeba zaktualizowac w zwiazku z czym potrzebna jest ponowna rejestracja (bo zmiana danych glownego wlasciciela wiaze sie z wydaniem nowego dowodu). Zatem do lutego bedzie to 180 ziko (pelna rejestracja z nowymi tablicami) a od lutego 81 ziko (wchodzi
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@orzelek12: Wszystko co ci powiedziała to prawda - jeśli chcesz zaktualizować dane w dowodzie to musisz wybulić tak jak za przerejestrowanie. Ja na twoim miejscu nie robiłbym nic i jeździł tak jak jest - szkoda płacić 180zł (czy nawet 80), żeby tylko mieć poprawny adres. Szanse, że ktoś się do tego przyczepi przy kontroli są minimalne, zwłaszcza jeśli auto jest tak czy inaczej zarejestrowane na ciebie.
  • Odpowiedz
w którym dokładnie miejscu kończy się to ograniczenie do 40? W momencie jak zjeżdżam z pasa wlotowego na pas autostrady, w momencie jak zaczyna się linia przerywana pomiędzy tym pasem a autostradą czy za ostatnim zakrętem? xD
Pytam żeby nie było nieścisłości bo często tam są polowania ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#prawojazdy #pytanie #polskiedrogi #drogi #kierowcy
A.....r - w którym dokładnie miejscu kończy się to ograniczenie do 40? W momencie jak...

źródło: comment_1641809802twFuxwYB0pdkaGL32Cckn5.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Arado-Akbar: w miejscu gdzie linie krawędziowe głównej drogi i wlotu łączą się ze sobą. Od tego miejsca linia już nie wyznacza krawędzi jezdni, ale jest linią rozdzielającą pasy ruchu na jednej jezdni
  • Odpowiedz
Mirki pytanie. Zaparkowałem w Ostrowie Wielkopolskim pod Areną za Kauflandem w strefie zaopatrzenia, bo na parkingu pod halą nie było już miejsc. Otrzymałem mandat od Apcoa (właściciel parkingu) za "parkowanie w niedozwolonym miejscu". I moje pytanie brzmi - czy apcoa nie może wystawić mandatu jedynie za brak ważnego biletu? Od mandatów za parkowanie w niedozwolonym miejscu nie jest policja czy ew. straż miejska?
#kiciochpyta #samochody #prawo
quinty - Mirki pytanie. Zaparkowałem w Ostrowie Wielkopolskim pod Areną za Kauflandem...

źródło: comment_164180663821bscRDlhx1yV5x1DcQstW.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Karoleer: Dzięki za aktywność i znalezisko. Mam pytanie odnośnie tego fragmentu:

"Właściwie tylko w jeden sposób – poprzez przyznanie się kierującego w odwołaniu, reklamacji albo innym piśmie. Nie ma tak naprawdę innej możliwości."

W pierwszej reklamacji (było ich potem więcej) podałem swoje prawdziwe dane, które pokrywają się w tym co w CEPIK. Bardzo głupio zrobiłem?
  • Odpowiedz
Mam pytanie. Czy pieszy może przechodzić przez przejazd dla rowerzystów? Bo jest taki przejazd u mnie na mieście i tam często pchają się piesi i bardzo mnie to irytuje. Pozdrawiam.
#prawojazdy
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach