#ksiegowosc #finanse #ikze #pit

Mirki, mam wątpliwość odnośnie odliczenia przelewów na IKZE od dochodu. Będę rozliczał pit z działalności gospodarczej PIT-36L oraz klasyczny z umowy o pracę PIT-37.
W roku nie wpadłem w wyższy próg podatkowy, a więc z DG zapłacę 19% a z UOP 17%. Bardziej opłaci mi się odliczyć IKZE od DG.
Natomiast w przyszłym roku na pewno wpadnę w drugi próg
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Blue_PSH: nie ma czegoś takiego jak IKZE firmowe. W Axa żony i w bossa są proste formularze, że "tak, prowadzę działalność o numerze NIP takim i przysługuje mi wyższy limit wpłat". IKZE jest zawsze prywatne. A większy limit przez to, że jak masz JDG to nie przystąpisz do ppk.
  • Odpowiedz
@Blue_PSH: moim zdaniem możesz wpisać w dowolny PIT ale jeden, to trochę jak inne ulgi, które można odliczyć u jednego z małżonków, samemu się podejmuje decyzje u którego. Moim zdaniem trzeba wpisać w ten PIT który da lepszy wynik $ i się nie przejmować. Ja np w tym roku planuje wpisać w UoP bo 32% a kolejnym roku odwrotnie bo juz UoP nie będę miał.

PS. Jeszcze niedawno niektóre US
  • Odpowiedz
#anonimowemirkowyznania
Czy zmienił ktoś już z mireczków miejsce prowadzenia działalności i miejsce zamieszkania, pracując w IT i posiadając nadal mieszkanie w Polsce (nadal w spłacając kredyt hipoteczny)?

Patrząc na poczynania naszego rządu - inflacja, teraz d-------e się do spółek komandytowych ("podwójne opodatkowanie" - PIT+ CIT), nowe pomysły żeby nie było przedawnień w podatkach... coraz bardziej niechętnie patrzę na płacenie podatków tutaj.
W końcu zaraz może się okazać, że jak w przypadku w.w.
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@AnonimoweMirkoWyznania: przyjedź na 2 miesiące do Bułgarii, miesiąc w stolicy, miesiąc nad morzem. Nie każdy się odnajduje tutaj. Jeśli chcesz komfortowo żyć i mieć dostęp do udogodnień jedynego dużego miasta to Sofia, kurorty żyją latem. Ewentualnie masz jeszcze Płowdiw, super miasto ale byłem tam tylko na weekend
  • Odpowiedz
Hej, może ktoś będzie mógł mi pomóc. Składam po raz pierwszy wniosek ZAP-3, ponieważ chcę rozliczać podatki w miejscu zgodnym z moim miejscem zamieszkania. Nie wiem jednak czy wypełnić rubryki 7-9... Jeśli tak (a wygląda na to, że skoro pierwszy raz, to tak), to co mam wpisać w rubryce NIP? Do tej pory w swoich PIT-ach posługiwałam się jedynie PESEL i tylko takowy jest mi znany. Nie mam pojęcia jaki jest mój
Praemislia - Hej, może ktoś będzie mógł mi pomóc. Składam po raz pierwszy wniosek ZAP...

źródło: comment_16105349046OWF6IhD3a8EMackQR1JTL.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Myślę nad przemeldowaniem się z powodu zniżek na Kartę Krakowską, czy muszę się przemeldowywać? Bo widzę też coś o zmianie miejsca rozliczania PIT-u. Ktoś wie jak to ogarnąć? Nie chcę jednocześnie zmieniać adresu w dowodzie osobistym.

#krakow #kartakrakowska #kkm #pit
  • 29
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

ale nie zmieniałeś miejsca zameldowania? Bo ja podaje adres do PITu firmie i oni wypełniają i wysyłają do US


@Bellie: nie trzeba zmieniać adresu zameldowania. Ja w firmie mam podany adres zamieszkania krakowski i PIT wystawiony jest na US krakowski.

No i teraz nie wiem czy państwo się nie doczepi czemu rozliczam się tutaj, a zameldowana jestem tutaj i czemu się nie przemeldowałam.


Poprawny sposób rozliczenia to taki, że rozliczasz
  • Odpowiedz
Mirki potrzebuje rady. Pracowałem za granica przez pol roku okolu 3 lata temu i mam ciągle pieniądze na koncie UK. Potrzebuje przelać je do konta na PL, co nie jest problemem. Problemem jest natomiast zgłoszenie tego, w jaki sposób mam to zgłosić do urzędu skarbowego? Czy w ogóle to trzeba zgłaszać? Jak z ta ulga abolicyjna, nie powinna chyba działać w takim wypadku wstecz? No, ale znając nasz kraj...

#podatki
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Chyba to zależy ile masz, możesz przelać na raty przez Revolut, np. po 5k ja sobie tak przelewam oszczędności zza granicy i na razie nikt nie pytał
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Vel_Makarena: Ale to jest PIT-8C.
Interesuje Cię Pit-38.
W rubryce Przychód wpisujesz kwotę, którą dostałeś za sprzedaż papierów. W rubryce Koszty wpisujesz kwotę, którą zapłaciłeś za te papiery + prowizje. Jak coś kupiłeś, ale jeszcze nie sprzedałeś, to nie wpisujesz tego ani w przychód, ani w koszty. W przypadku giełd zagranicznych dochodzi załącznik PIT Z/G. W przypadku transakcji w walucie obcej dochodzi przeliczenie na PLN po kursie NBP poprzedzającym transakcję
Kuklak - @Vel_Makarena: Ale to jest PIT-8C.
Interesuje Cię Pit-38.
W rubryce Przych...

źródło: comment_1609601318ZT12eRJlvd2hiF9VaP4SGL.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
#trading212 #gielda #podatki #pit

Witam, otrzymałem dywidendę 6 groszy dzisiaj.
Mam konto w PLN na trading212.

Jak teraz się z niej rozliczyć? Mam wypełnić PIT/ZG? Skąd mam wiedzieć czy w USA pobrali od niej podatek?
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Okej, czyli z kamień serca, jakbym miał to obliczać samemu, gdzie mój chart to z 25 spółek i co miesiąc daje jakaś kwotę + kilka innych swobodnych akcji to bym się chyba zamęczył na śmierć i ostatecznie nie sprzedawał nigdy tego charta xd
  • Odpowiedz
mirki, koniec roku to se przysiadlem do ksiegowosci z mojej jednoosobowej dzialalnosci. regularnie place podatki wg wyliczen, niestety wpadlem w drugi prog i nie wygrzebie sie juz z niego. takze od jakos pazdziernika place te 32% podatku, place zusy wszystko terminowo. wyliczylem sobie symulacyjnie pit za rok 2020- wpisalem wszystkie zaliczki, przychody, koszty, skladki zdrowotne i spoleczne. wpisalem tez wplacona do limitu kwote na ikze. i okazalo sie ze dostane zwrot podatku
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Siemka! Potrzebuję założyć firmę, działalność lub społkę - do końca sam nie wiem co, która pozwoli mi przyjmować płatności na stronię do kwoty około 10.000 zł miesięcznie.
Na co powinienem się zdecydować? Jakie następnie kroki powinienem podjąc? Gdzie się udać? Z kim się skontaktować? W jaki sposób potem rozliczać podatek?
Czy jest możliwość, żeby moje dane zostały ukryte - nie widniały w żadnym rejestrze, i nie musiałyby być podane na stronie?
Jeśli
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@g0dl1ke: Nie jest to żaden wał, prowadzę serwery gier Minecraft. Do tej pory płatności przyjmowała osoba, która oferowała mi także hosting - https://cuddihosting.pl, ale już niedługo będę miał 18 lat i chcę to robić sam. Dane potrzebuję ukryć, ponieważ community w tej grze nie jest zbyt ciekawe - nie chcę wchodzić w szczegóły, a proces reklamacji aktualnie wygląda tak, że osoba, która nie otrzymała jakiejś usługi przychodzi na Discord
  • Odpowiedz
#anonimowemirkowyznania
Mam w tym roku dwa źródła przychodów. Podatek z umowy o pracę i zysków kapitałowych.

Po wypełnieniu symulacji PIT, program wypluł mi PIT37 i jako załącznik PIT38.

Z PIT37 zaliczka na podatek jest równa obliczonemu podatkowi. Brak zwrotu/niedopłaty.
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@pepede: nie wiem na 100%, ale moje rozumienie jest takie, że PIT-8C wysyła płatnik, nie podatnik. A ty normalnie to rozliczasz na PIT-38 (i ewentualnie PIT/ZG). Ten styczeń jest po to, żeby to dotarło do podatnika w normalnym czasie, tak samo jak zwykłe pity też pracodawca musi do stycznia wypełnić.
  • Odpowiedz
Dziękuję za Wasze odpowiedzi. Czyli podsumowując liczę sobie przychody, koszty itp. , które powinienem otrzymać podliczone w PIT-8C, ale jego nie wypełniam i nie wysyłam. Wypełniam tylko PIT-38 i PIT/ZG ?
  • Odpowiedz
Czy jak mieszkam w Polsce i pracuję zdalnie na umowę o dzieło dla firmy z Hongkongu, to w rozliczeniu rocznym muszę dołączyć PIT/ZG?

Jeśli to ma znaczenie - firma płaci mi brutto i sam co miesiąc opłacam zaliczki na podatek; nie prowadzę DG. Nic mi też nie wiadomo o tym, by firma odprowadzała w Hongkongu jakieś podatki od tego wynagrodzenia.

#kiciochpyta #pytaniedoeksperta #pytanie #polska
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach