• 0
Mam pytanie do kogoś kto ogarnia #finanse #podatki #pit
Jeśli rozliczam się z żoną, ona jest na macierzyńskim z UoP na którym dostaje z zusu powiedzmy 3k netto, ja przekraczam 2 próg podatkowy i jest szansa że w sumie też przekroczymy 2 próg, to jak wyliczyć jej przychody? Na macierzyńskim jakoś inaczej się to wylicza czy wystarczy że kwotę 3k podzielę przez 0,83?
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jeżeli jedna osoba pracuje na umowę o pracę, a druga zarabia tyle samo, ale jest kobietą na 6msc macierzyńskim ze 100% pensją, to które z tych osób będzie miało wyższą 'podstawe opodatkowania'?

Podstawę opodatkowania liczy się na podstawie składek do ZUS, ale kobieta ich nie zapłaci bo płaci za nią ZUS a nie pracodawca. Jak zatem to wyjdzie?

#podatki #finanse #pit
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@hipodrom: w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych możesz sprawdzić. Na etacie odprowadza się wszyskie składki na macierzyńskim tylko niektóre, składki ZUS zmniejszają podstawę. Jeśli ich nie ma to podstawa jest wyższa
  • Odpowiedz
A może ryczałt?

Znaczna większość ludzi w IT wybiera liniówke 19% bo przejście na B2B najczęściej zbiega się z przekroczeniem drugiego progu podatkowego. "No i można rzeczy wrzucać w koszty" ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zagdzam się że tuż po założeniu działalności wszystko zaczynamy wrzucać w koszty, biurko, fotel (PS. nie trzeba mieć wydzielonego miejsca na DG w mieszkaniu), nowy komputer, samochód w leasing, ubezpieczenie. Wszystko nagle okazuje się tańsze niż wcześniej.
  • 27
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • Doceń
@zibizz1: warto dodać, że ryczałt to gwóźdź do trumny wszystkich zdolności kredytowych dla właścicieli JDG, co w moim przypadku absolutnie przekreśla korzyści z optymalizacji podatkowych
  • Odpowiedz
Czy jeśli zadeklarowałem na początku 2019 roku, że chcę się rozliczać na podatku liniowym i prowadziłem działalność gospodarczą, ale od listopada zostałem też zatrudniony na uop, to dochody z firmy rozliczam na liniówce i dochody z uop też? Czy uop na zasadach ogólnych?

Bo zadzwoniono do mnie z urzędu skarbowego i powiedziano mi, że zadeklarowałem się na liniówkę, a rozliczyłem się na zasadach ogólnych i muszę wysłać korektę.

Tylko nie dopytałem w
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#podatki #pit #prawo #darowizna #spadek

Darowizna dla grupy 0 do 9637zł jest wolna od podatku(sumaryczna kwotwa w ciągu 5lat)
A powyżej wymaga zgłoszenia drukiem SD-Z2, ale nigdzie nie jest podane do jakiej kwoty jest i jakim % jest obarczona...
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czy jeżeli w tym roku od stycznia do października obejmował mnie PIT dla młodych to czy jeżeli będę chciał się rozliczyć wspólnie z żoną (której PIT dla młodych nie obejmował) tracę tę ulgę (tj. muszę rozliczyć podatek z całości przychodów)?
Oczywiście rozliczenie z żoną ma na celu uniknięcie drugiego progu (inb4 idź na b2b - nie ma takiej opcji - reguły korporacyjne).

#podatki #pit
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ev1dence: w tej chwili powinieneś dostawać wynagrodzenie bez zaliczki na PIT (oczywiście jeśli są warunki do skorzystania z tej ulgi), a jeśli płatnik płaci zaliczki, to dostaniesz zwrot w kwietniu.

I tutaj nie ma znaczenia czy przekraczasz kwotę wolną od podatku czy nie. Limit przy uldze dla młodych to 85 tysięcy z kawałkiem.
  • Odpowiedz
Dobra, przypomniało mi się po prawie roku, że z pitu wyszło mi do dopłaty chyba 4 ziko xD przez tego całego covida i różne zawirowania kompletnie o tym zapomniałem. No ale dobra. Mam wygenerować mikrorachunek i zrobić przelew normalnie na wygenerowany numer? Jak myślicie, ile odsetek mi narosło? Jak przeleję dychacza to starczy? ( ͡º ͜ʖ͡º)
#podatki #pit #zus #ekonomia
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#anonimowemirkowyznania
Kurcze mirki pomóżcie...
Składam korekty rozliczeń PIT37za 2015, 2016 i 2017. Zapomniałem dodać dziecko do ulgi. O ile za 2018 i 2019 można było złożyć online, o tyle teraz musze wydrukować wersję papierową. No i tu szkopuł bo ile w przypadku PIT37 wszystko jest jasne i ze strony
https://www.podatki.gov.pl/pit/formularze-do-druku-pit/#PIT-37
ściągam sobie odpowiednio wersję 21, 22, 23 (odpowiednio za 2015, 2016 i 2017 rok) o tyle nie mam pojęcia jak
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mireczki, jak się potknąłem o drugi próg podatkowy i mam niższe wynagrodzenie za listopad, to wystarczy, że złożę deklarację PIT za 2020 jako wspólne rozliczenie z małżonką i zwrócą mi zajumane dutki?

#podatki #pit
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki i Mirabelki,
czy ktoś tutaj zna się na #pit ?

Pracuję na UoP, w sierpniu skończyłam 26 lat, więc do tego czasu byłam zwolniona z podatku. We wrześniu i październiku odliczono mi 17%, a w listopadzie już 32%. Kadry powiedziały, że dochód liczy się normalnie od początku roku, mimo, że był zwolniony z podatku. Czy rzeczywiście tak to działa?

#pit #prawo #podatki
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Panowie, pierwszy raz bede robił pit38 dla #revolut (juz sie przygotowuje) i pytanie czy przy zalączeniu PIT/ZG do niego
tabelka- "6. Państwo uzyskania przychodu" to jest USA? bo akcje są z nasdaq ale nigdzie nie moge znaleźć potwierdzenia. I dodatkowo w PIT/ZG trzeba dodac czy odprowadzalo sie podatek za granica oczywiscie nie - zero. Tylko jest akcja z podwojnym opodatkowaniem- bo gramy na markecie USA wiec oni tez maja na
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nie jestem przekonany czy kierowanie się opinią randomów z sieci ma wielki sens. Po prostu zadzwoń w poniedziałek do US i się wszystkiego dowiesz ;)
  • Odpowiedz
Jak to jest z pitami do 26 roku życia w thm roku?
Słyszałem, że teraz do wypłaty dają jakąś część niż raz na rok w pitach, prawda to?
Wszystkim tak z automatu robią czy jednak jak nic nie wypełniałem to dostanę zwrot podatku z pitami?
#pytanie #pit #pytaniedoeksperta #ksiegowosc
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Reniferus: osobom zatrudnionym m.in. na UOP z automatu nie nalicza się zaliczki na podatek, w związku z tym, że nie płaciłeś podatku, tylko zwiększał Twoją wypłatę,
to nie otrzymasz żadnego zwrotu z wyjatkiem ulgi na dzieci, jeżeli posiadasz
  • Odpowiedz
Halo mirki spod tagów #ksiegowosc #podatki #pit

Prowadzę JDG, mamy koniec roku i okazuje się że na 99% wskoczę w drugi próg podatkowy. Mam swoją księgową, która mnie rozlicza, co miesiąc przelewam do skarbowego wyliczony przez nią podatek. Odezwała się do mnie ostatnio i mówi, że wpadnę w drugi próg podatkowy za grudniową wypłatę i mam sobie narobić kosztów, bo jeśli wpadnę w drugi próg to
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czy ktoś orientuje się w jaki próg podatkowy wpada się kończąc 26 lat i przekraczając 85k dochodu?

Przykład: podatnik skończył 26 lat 01.09.2020.
Do sierpnia zarobił 85000 i nie płacił od tego PIT.
Gdyby wciąż miał <26 lat to wpadłby w pierwszy próg 17% (na kolejne 85k dochodu, dopiero potem drugi), jednak on kończy już 26 lat.

Pytanie
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Eton: 85k brutto (tutaj liczone w zależności od dnia urodzin-poniżej 31 grudnia trzeba obniżać próg proporcjonalnie w zależności od dnia wypłaty, każda przed urodzinami się mieści w próg) -> 0% następnie ~104k brutto -> 17 %, wszystko ponad 32%
Ogólnie te pierwsze 85k jest liczone zupełnie inaczej niż 85k dla osoby powyżej 26 roku życia -> dopiero od 104k brutto wpada sie w drugi próg. Dla osoby poniżej 26 r.z.
  • Odpowiedz
Witam. Proszę o pomoc. Znalazłem artykuł na temat dodatku mieszkaniowego czynszu.
Jeżeli dochód na osobę nie przekracza 1500zl to można otrzymać pomoc. Dochód z ostatnich 3miesięcy.
Nigdzie nie jest napisane czy to kwota brutto czy netto, nawet we wniosku.
Wiem jak się oblicza tylko czy to ma być kwota brutto czy netto z odcinka z wypłaty.
#nieruchomosci #pomocy #ksiegowosc #matematyka #500plus #
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@darek-jg: wynagrodzenie całkowite, przed odliczeniem podatków oraz składek na ubezpieczenia społeczne opłacanych przez pracownika - to jest definicja płacy brutto, idąc za wiki. Dostając na konto kwotę netto jesteś więc już po opodatkowaniu. Czyli brutto jest twoim przychodem, a netto jest dochodem.
  • Odpowiedz