Hej. Robię stronkę dla klienta, LEMP + WordPress. Chcę robić statystyki wejść oraz obciążenia stronki. Z jaki tooli korzystacie u siebie ?

#linux
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mam 2 dyski SSD i chciałem zrobić sobie w pełni izolowany dual boot Windows + Linux. Oba najpierw sformatowałem, potem na jednym zainstalowałem Win10. Potem w opcjach instalacji ubuntu na drugim dysku utworzyłem partycje: efi, jedną montowaną pod "/" i jedną pod /home. W tym samym okienku wybrałem żeby bootloader linuxa zainstalował się na tej utworzonej wyżej partycji efi. Jednak po instalacji zauważyłem że bootloader linuxowy jest na windowsowej partycji efi. Tzn.
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

postanowiłem wypróbować ubuntu w wersji live (odpalane bezpośrednio z pendrive). Mam kilka pytań do znawców tematu:

1. w jaki sposób mogę przekształcić system tak, aby zapisywał zmiany? tzn instalowałem vlc z kodekami a po ponownym uruchomieniu musiałem instalować ponownie
2. czy są inne warte uwagi wersje linuksa w postaci live?
3. czy 32 gb pamieci pozwoli na trochę więcej czy lepiej jest zainwestować w większy dysk zewnętrzny?

Ogólnie
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@toki_rodrigo: da się zrobić Linux live z pamiętaniem zmian po restarcie, to się bodajże nazywa Persistence. Live musi być oczywiście na usb i mieć tam specjalny "kontener" plikowy, w którym pamięta konfigurację, dane itp.
  • Odpowiedz
#windows #linux #webdev #css #mail #serwery #administracja

Mirki, ostyluje ktoś za kase szablon CSS do wiadomości i nauczy jak się wysyła wiadomości z taką szatą? Z Thunderbrida czy z czegoś. Wizje jak to ma wyglądać mam, brakuje tylko ostylowania. Albo jakąś firme która wykona taką usługę?
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Hej,
Z racji tego, że dockerowa wersja gitlaba zżera ponad 2,5 Gb tuż po uruchomieniu, to postanowiłem postawić sobie zamiast niego Gitea, które powinno dużo bardziej troszczyć się  o zasoby niż Gitlab.

Podczas konfiguracji jestem pytany czy chcę użyć SQlite czy może Mysql(jako oczywiście Mariadb).

Dostęp do repozytorium maksymalnie ze 3/5 osób będzie miało z czego bardzo rzadko będzie używane przez więcej niż jedną osobę jednocześnie.
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@qarmin: mam instalację bitbucketa na wbudowanej bazie od lat i nie sprawia żadnych problemów. Średnio 3-5 osób, w porywach do 8. Oczywiście gitea to inny system i inny silnik (sqlite zamiast hsqldb) ale moim zdaniem spokojnie wystarczy, w razie potrzeby migracja nie będzie ciężka. Z tym że u mnie powodem była prostota konfiguracji - odchodzi kolejny serwer do konfigurowania, aktualizacji, utrzymania.
  • Odpowiedz
@qarmin: @bramborak: SQLite sobie spokojnie poradzi. Problem by był, gdyby różne aplikacje nagle zaczęły do niego pisać jednocześnie, ale jeśli jest to jedna aplikacja, to nie widzę problemu. Nawet w wielu wątkach.

Pamięci to to nie zjada w ogóle, bo nie odpala osobnego procesu. Po prostu sterownik zawiera w sobie już cały kod potrzebny do manipulacji plikiem bazy danych.

Żeby się uwiarygodnić - jestem autorem SQLiteStudio, więc trochę
  • Odpowiedz
Pod tagiem #devopsiarz (obserwuj lub czarnolistuj) publikuję od czasu do czasu informacje o ciekawych programach,
bibliotekach z działki #devops i nie tylko - najczęściej #golang i #python, ale też #rustlang i #haskell

Pełna wersja tego zestawienia https://devopsiarz.pl/zestawienia/zestawienie-linkow-materialow-15-06-2020/

A jeśli chcesz jeszcze więcej, zapisz się do mailingu
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach