#linux #ubuntu Laptop Asus FX505ge, 1050ti. Ubu 20. Po ogarnięciu żeby w ogóle system się odpalił bez freez'a z kartą Nvidia (klasyka), są kolejne problemy. Mianowicie, nie wykrywa w ogóle zewnętrznego monitora. Na 18 wykrywał normalnie, ten sam lapek, ten sam monitor. Tutaj, obojętnie jakie sterowniki mu dam (własnościowe czy nouveau), jest lipa. w demsg jest coś o "hdmi codec failed". Kolejna rzecz, nie działa "night mode". Znaczy
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Fighting_Irish: Jeśli używasz Wayland, zmień na Xorg. Wyloguj się i podczas logowania (nie wiem czy jest GDM3 czy coś innego - opiszę dla GDM3) w lewym dolnym rogu jest kółko i jak naciśniesz będzie Gnome (albo Unity?) i Gnome Xorg. Wybierz Gnome Xorg
  • Odpowiedz
#linux #informatyka
Potrzebuję porady.
Używam egrep „fail|error|warn” oraz grep „tra”. Chciałbym tego grepa dołączyć do egrepa, ale tak, Żeby ten „tra” był po odstępie linijki lub dwóch. Jest jakaś opcja? Bo jestem głupi i w poradnikach w necie nie za bardzo widzę..
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

myślałem że już to mam jednak nie mogę się podpiąć do sieci lan.
klient łączy się z serwerem ale dalej nie przechodzi.
konfig serwera:
local 192.168.0.102
port 1194
proto udp
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki, myślę nad zmianą procka... Wszędzie chwalą tego Ryzena 3600, ale ja mam socket pod Intela 1151.
Mam kartę graficzną Intel© Pentium© CPU G4560 @ 3.50GHz × 2, pamięć 16GB UDIMM 2600Mhz, karta graficzna Radeon R9 380. Płyta jakaś gigabyte GA-H1110M...

Komputer używam z #linux (mint) i głównie praca w "przeglądarce" - Firefox i otwarte 10 kart generuje mi obciążenia na procku 60-100% - wyłączyłem wszystkie dodatki i mimo to nie
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Kollo: z procesorem + płytą główną się zmieścisz do tych 1500, ale pewnie masz jakiś słaby zasilacz + przydałyby się jakieś szybsze ramy.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Co sądzicie o Pinebook pro jako laptopie tylko do internetu? Chce zmienić rodzicom komputer bo na 15 letnim PC już nawet lubuntu ledwo działa. Jedyny wymóg to żeby działa przeglądarka i byłby na nim linux mint albo ubuntu mate.
#linux #laptopy
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Jeszcze będę dopytywać czy wolą mieć nadal komputer stacjonarny czy laptopa bo wtedy rzeczywiście takie małe PCty byłyby spoko. Jeśli chodzi o chromebooki to na wszystkich można instalować linuxy czy trzeba szukać jakichś konkretnych sprawdzonych?
  • Odpowiedz
localhost działa tylko w obrębie jednego systemu. Musisz się podłączyć do IP przydzielonego wirtualce. Jeżeli wirtualka ma ustawiony NAT to dodatkowo musisz skonfigurować porty.
  • Odpowiedz
#linux
Czy dobrze rozumiem, że wraz z utworzeniem użytkownika tworzy się grupa o nazwie tego użytkownika, do której jeżeli dodamy innych użytowników, to dziedziczą oni prawa do plików przypisane do tej grupy?
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@crassman22:

Czy dobrze rozumiem, że wraz z utworzeniem użytkownika tworzy się grupa o nazwie tego użytkownika, do której jeżeli dodamy innych użytowników, to dziedziczą oni prawa do plików przypisane do tej grupy?


W większości dystrybucji rzeczywiście wraz z utworzeniem nowego konta użytkownika tworzona jest grupa o tej samej nazwie, co konto tworzonego użytkownika. Ta grupa nazywa się tzw. grupą podstawową (ang. primary
  • Odpowiedz
Mikrokernel seL4 został zweryfikowany dla architektury RISC-V

seL4 to jest o tyle ciekawym mikrokernelem, że w sposób matematyczny dowiedziono, że jego kod(też po kompilacji) nie zawiera błędów:

What sets seL4 aside from all other OS kernels, including other microkernels, is its verification story. It was the world’s first OS kernel with a machine-checked, mathematical proof of the functional correctness of its C implementation (winning us a Hall of Fame Award as a result). This
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirki! Doradzicie mi w sprawie pracy inżynierskiej? Kompletnie nie mam pomysłu na temat. Studiuję informatykę. Interesują mnie tematy około Linuxowe. Czasu coraz mniej, a ja nie potrafię niczego ciekawego wymyślić.
#linux #studia #informatyka
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach