#linux #vifm #naukait

Wśród konsolowych menadżerów plików, chyba najpopularniejszym jest Midnight Commander. Ja sam używam Vifm i zdecydowanie go polecam, bo jest dużo bardziej zaawansowany.

Nazwa trochę wskazuje na podobieństwo do Vima i tak faktycznie jest. Jest to menadżer plików dla konsoli, który posiada znaną użytkownikom Vima klawiszologię, pewne podstawowe funkcje, jak taby oraz bardzo podobnie do Vima się go konfiguruję. Można więc bindować własne skróty, ustawiać temat
psiversum - #linux #vifm #naukait

Wśród konsolowych menadżerów plików, chyba najpopu...

źródło: vifm

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#linux #vim #naukait

Vim to edytor, w którym się już dawno temu zakochałem. Są jednak czynności, które wykonuję w Vimie żadko, więc łatwo zapominam, co muszę wystukać, żeby wywołać pożądaną funkcję. Bardzo pomaga mi w takiej sytuacji plugin vim-quickui, który pozwala mi stworzyć koleikcję menusów dla każdej z moich instancji Vima.

https://vimawesome.com/plugin/vim-quickui
https://github.com/skywind3000/vim-quickui/blob/master/MANUAL.md
psiversum - #linux #vim #naukait

Vim to edytor, w którym się już dawno temu zakochał...

źródło: vim-quickui

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#linux #vifm #naukait

Czasami się zdarza potrzeba zmiany nazw wielu plików w katalogu. Z bardzo fajnym rozwiązaniem przychodzi konsolowy menadżer plików Vifm, który jest super alternatywą dla Midnight Commandera.

Wystarczy zaznaczyć pliki, którym chcemy zmienić nazwę i wpisać komendę :rename. Teraz pojawia się mały haczyk. Menadżer plików spisuje sobie nazwy i otwiera tę listę w edytorze tekstu, więc rozwiązanie to działa świetnie, pod warunkiem, że edytorem jest coś
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

siema, potrzebuje pomocy. Otóż zamowilem sobie używana gtx 750ti ale żeby ją podłączyć odłączyłem dyski bo nie było tam miejsca, podłączyłem kartę wtedy ssd i hdd i takie coś. Wpisuje to w neta i okazuje się że to alert od Linuxa, który był co prawda na tym komputerze ale informatyk kilka lat temu zainstalował Windowsa. Miałby ktoś złota myśl jak uruchomić Windowsa?
#windows #linux #komputery #
gazixonelo - siema, potrzebuje pomocy. Otóż zamowilem sobie używana gtx 750ti ale żeb...

źródło: 16883867228151456348561

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#linux #freebsd

Stworzyem sobie kilka instancji VIMa:
vim - domyśny z konfiguracją we ~/.vim. Minimum konfiguracji, minimum pluginów.
vimc - do programowania, z konfiguracją we ~/.vimc. Pluginy i konfiguracja związane z programowaniem.
vimt - do pisania tekstów z konfiguracją we ~/.vimt. Tak samo, pluginy i konfiguracja związane z pisaniem tekstu.
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#vmware #linux

mireczki mam sprawę
mam swojego ubunciaka postawiłem na nim vmware i mam problem z siecią, gdy używam nat internet śmiga, ale gdy chce użyć bridge nic nie działa. komenda ip -a pokazuje tylko adres ipv6. jak to skonfigurować żeby śmigało? przeszukałem pół internet bezskutecznie
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@tutu09: Odpisałem, ale napiszę jaśniej.

Masz np. urządzeniue eth0, które jest Twoim internetem.
Bridge wymaga dwuch końcówek - A i B. Bridge na hoście, ma pod sobą końcówkę A, a na maszynie wierutalnej jest końcówka B. Co wrzucisz do A, wyjdzie przez B i odwrotnie.

Jak dobrze pamiętam, to jak ustawisz IP końcówce B na maszynie wirtualnej, to taki IP będzie mieć końcówka A. Oddzielne IP
  • Odpowiedz
Korzystacie może z menegera haseł, ale tak, by hasła były synchronizowane między różnymi urządzeniami (windows/linux/android)? Spróbowałem KeePassXC + synchronizowanie przez SyncThing, ale jest pewien problem: gdy na dwóch urządzeniach wprowadzę zmiany, to wystąpi konflikt synchronizacji, który rozwiązuje się poprzez wybór 1 wersji. Nie mogę natomiast "połączyć" tych zmian, jak np. w #git. Jakieś propozycje?

#programowanie #hasla #haslo #security #linux
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Sirma #linux mirki.

Kiedys do pracy mialem starego pc....dzialal, az moderbord nie padl. (AMD athlon 254 X2 + Nvidia 550 TI)
dzis lece na Ryzen 5600X i Nvidia 3070Ti - tak wiem, overkill bo prawie nie gram a gram w stare gry...czasmi montaz wideo w Resolve (tak mam licencje na niego lol)

Migrioowaem kiedy moj komputer nie umial podolac Windows 7...o dziwo dobrze dzialal na linux Mint - wirtualizacja wiekszy lol
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1
35GB na system wydaje się rozsądne


@keep_it_real: dla pewności dałem 45gb

Wrócisz jak wywali Ci sterowniki do GPU ( ͡° ͜ʖ ͡°) A tak serio to nie lepiej mieć dwa
  • Odpowiedz
W wyniku dwóch błędów (o których nie będę się rozpowiadać) wywołałem komendę:

sudo chmod -x /bin
System działał na wirtualce (VMware) więc nie mam dostępu do tych plików z zewnątrz. Jest jakiś ratunek czy nawet się nie bawić i robić reinstall?

#linux
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mam system na KVM, potrzebuje narzędzia cli, żeby to teraz zrzucić i móc powielić na innych komputerach z kvm. Zna ktoś coś takiego?

#linux
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#linux
Prawdziwy minimalizm to zainstalowanie gotowego distra z DE i zestawem programów (i nie ręcznie tylko za pomocą instalatora) i korzystanie z domyślnych ustawień.
Bpnn - #linux 
Prawdziwy minimalizm to zainstalowanie gotowego distra z DE i zestawem...

źródło:

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Bpnn jak wiesz, ze nie potrzebujesz wiecej niz polowy softu domyslnego to po co ci on? To jest bzdura xD dluzej to trwa aby odinstalowac zbyteczny szajs od zainstalowania tylko to czego potrzebujesz. Poza tym soft ktory ja chce aby dzialal na ubuntu nie dziala przez stara wersje waylanda jak retroarch. Baw sie dobrze ale nie przeinaczaj znaczenia bloat.
  • Odpowiedz
Cześć

Potrzebuję proste narzędzie które zainstaluje na serwerze #vps (debian) i pokaże mi zużycie procesora, pamięci ram, dysku poprzez przeglądarkę.

Coś jak Zabbix czy Prometheus tylko coś bardzo prostego.

Jest
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Bpnn: DE ostatnio stały się jakoś dla mnie zbyt "bloated"
Miałem tak kiedyś z Fedorą, to przeniosłem się na Archa (którego używam do dzisiaj btw ( ͡ ͜ʖ ͡))
Poza tym i3 jest znacznie lżejszy i oszczędny w bajerach to przedłuży nieco czas pracy na baterii, o wiele szybciej i wygodniej dla mnie byłoby się posługiwać samą klawiaturą no i chciałbym się zmusić do częstszego
  • Odpowiedz
@Szumrzeczny:
Miałem to samo z KDE. Jak wyszła wersja 4, to było tylko tak: "O nie, tak się nie będziemy bawić"
Miałem to samo z Gnome3. Jak wyszła wersja 3, to zapowiadało się ciekawie, ale potem to było tylko tak: "O nie, tak się nie będziemy bawić"
Siedzę teraz na xfce. Aczkolwiek obawiam się, że i to się zepsuje.

Generalnie, te wszystkie zmiany i usprawnienia, pchają takich jak ja, w
  • Odpowiedz
Cześć.

Chciałby skonfrontować moją niewiedzę i marzenia z Waszym doświadczeniem i wiedzą. Mianowicie marzy mi się najmocniejszy SBC wykorzystywany jako serwer NAS, serwer DLNA oraz seedbox w jednym. Wszystko oparte na Linux’e (mimo najwydajniejszego SBC chciałbym by był to najmniej zasobożerna wersja – jak mnie nie pokona wersja bez interfejsu graficznego to Ubuntu Serwer – a jeżeli pokona to Ubuntu MATE (chodź widzę że bardzo często w poradnikach pojawia się OpenMediaVault). Myślę o
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
@L3gion: Dopuszczam NAS i dopuszczam samodzielnie budowane zestawy na płytach mini-ITX (tu szczególnie bo za niedługo wymieniać będę procesor w PC i będę miał bezrobotnego i5-12400F). Problem w tym że żadne z tych rozwiązań mnie nie przekonało prądowo i wielkościowo. Jeżeli chodzi o wydajność -> jeżeli następne rozwiązanie zapewni wydajność porównywalną z obecnym to jestem wstanie się zgodzić na to - gorzej by było gdybym się uwstecznił wobec aktualnego rozwiązania.
  • Odpowiedz