Wpis z mikrobloga

Mam zagwostke w sprawie zakupu #laptopy. Zastanawiam się nad następującymi opcjami: #dell latitude 5540 na Intelu 13th generacji vs #thinkpad t14 gen3 na AMD ryzen 7 6850u vs ThinkPad t14 gen3 na Intelu 12/13th gen.

Analizuje je pod względem działania na #linux #fedora
Ktoś ma doświadczenia w takich konfiguracjach, problemami z sterownikami, itd?
  • 15
  • Odpowiedz
@tyu38: kup taki, który daje ci lepsze wsparcie w miejscowości, gdzie mieszkasz. Albo ładniejszy. Albo ten z bardziej przyjaznym układem klawiatury.
Traktuj to jak delikatne narzędzie, które może się rozpaść jutro, za tydzień, za miesiąc, albo za dziesięć lat.
  • Odpowiedz
@tyu38: Zależy do czego. Fedora może mieć problemy z dekodowaniem sprzętowym obrazu H.264/H.265 pod AMD na Fedorze, bo wycieli w tym distro wsparcie w Mesie.

latitude 5540

widzę niepełnosprawne klawisze góra/dół na klawiaturze.
  • Odpowiedz
Brak thunderbolta no brainer ; )


@Vasek: Samo USB C pozwala na ładowanie, obsługę dwóch monitorów i szybki transfer. Wątpię aby przeciętnej osobie brakowało Thunderbolta.
  • Odpowiedz
@Vasek: A to już oficjalnej dokumentacji tego T14:

USB-C supports up to 4K@60Hz (4 displays output), 5K@60Hz (3 displays output) or 5K@120Hz (up to 2 displays)
  • Odpowiedz
@L3gion: A sorka - HBR, zapomniałem. Co nie zmienia faktu, że łącze zawalone i podłączenie chociażby dysku zewnętrznego pod taki monitor już powoduje niestabilność (albo monitor z Ethernetem :P).

Tylko argumentuję z tym, że 'nobrainer', bo AMD, a zapominamy o feature'ach Intelka.
  • Odpowiedz
Tylko argumentuję z tym, że 'nobrainer', bo AMD, a zapominamy o feature'ach Intelka.


@Vasek: Winiłbym tu Lenovo bo poskąpili USB 4 który w zasadzie rozwiązuje problem.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@MercedesBenizPolska @vries @L3gion @Vasek Dziękuję Panowie za info. Reasumując będę go wykorzystywał trochę jak Windowsa, czyli głównie przeglądarka Firefox, żeby yt, Netflix działały sprawnie. Oczywiście konsola, ale to nie ma z tymi rozkminkami nic wspólnego.

Sprawne, czyli szybkie USB c jest ważne, bo chce popninac huba na USB c, gdzie będzie podłączona mysz, klawiatura, monitor 2k, kiedyś pewnie 4k i zasilacz usb c do ładowania lapka. Btw fedora
  • Odpowiedz
@tyu38 te stacje dokujące usb-c na linuxie są problematyczne, mam jedną od lenovo i drugą od hp, na obu nie zawsze od strzała wyświetla się po zabootowaniu obraz na zewnetrznym monitorze, muszę kabel usbc odpiąć i zapiąć ponownie, ale podejrzewam, że to kwestia konfiguracyjna DE; chodzi mi o to, że nie jest to takie plug and play
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@dzyndzla właśnie udało mi się ten hub przetestować na łapki kolegi z fedora 37 i działa perfekcyjnie, jak na Windowsie :)

Jestem pod wrażeniem jak w ciągu ostatnich lat obsługa sprzętu peryferyjnego w linuxach wylevelowala.
  • Odpowiedz