Krótko: Debian 12 + KDE Plasma + Flatpak, to jest to, na co czekałem. Ten system rządzi. Wcześniej kilka lat siedziałem na Ubuntu.
#linux #debian
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1
@gacek_w Mam tak samo. Dawniej kilka lat na Ubuntu i Linux Mint, ale denerwowały mnie coraz bardziej zdarzające się regresje (błędy) po aktualizacji wersji środowiska graficznego, więc zdecydowałem wypróbować Debiana. I finalnie ostatnie kilka lat to właśnie Debian, aktualnie 12 ze środowiskiem graficznym KDE. A ewentualne braki w najnowszych wersjach oprogramowania uzupełniam właśnie flatpakiem. Jest stabilnie.
  • Odpowiedz
@airflame: Fdisk uruchamiaj jako root. Możesz uruchomić Linuksa na ChromeOS w crouton, jak nie chcesz usuwać systemu.

Natomiast dziwne, że nie ma aktualizacji, bo Google o ile nie aktualizuje systemu, to przeglądarkę na bieżąco aktualizuje.

Myślę, że bez problemu możesz usunąć dane :P W razie czego możesz system z Pendrive (ChromeOS) przywrócić
  • Odpowiedz
Na codzień korzystam z Arch Linux'a oraz Fedory, jak dotąd zero problemów. Zainstalowałem wczoraj Ubuntu i mam ochotę się pochlastać, ta dystrybucja jest z-----a w każdym aspekcie.
#linux
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czy ktoś może mi pomóc z ogarnięciem tego błędu (poniżej). Mam RPI 3B+, na którym wgrany jest program Node RED. Natomiast mam błąd przy każdym poleceniu z "apt". Chciałbym to ogarnąć. Mam to usunąć i zainstalować ponownie? Czy co by mogło pomóc?

pi@raspberrypi:/etc/apt/sources.list.d $ sudo apt-get autoremove
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności... Gotowe
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Z ciekawości wpisałem na GPT bo się nie znam :D

Wygląda na to, że występuje błąd podczas konfigurowania pakietu Node RED. Możesz spróbować kilku kroków, aby naprawić ten problem:

Zaktualizuj listę pakietów:
shell
  • Odpowiedz
Cześć, mam 20 lat, pracuje aktualnie na utrzymaniu ruchu i zaczynam studia zaoczne na PWR na kierunku elektrotechnika, jestem jednak wielkim zajawkowiczem embedded i planuje iść w to w 100%. Chciałbym się dowiedzieć czy opłaca się robić te studia i czy wniosą one coś do mojego cv w przyszłości dla pracodawców? Generalnie to planuje zrobić w tym czasie też dużo projektów jednak fajnie mieć te wyższe wykształcenie, z góry dzięki za odpowiedź.
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1
@kiciek: tyle że nie mam niestety możliwość studiowania stacjonarnego ze względu że sam się utrzymuje a niestacjonarnych kierunków od dawna tam nie ma..
  • Odpowiedz
Potrzebuje zrobić nienadzorowaną instalacje windows na maszynie wirtualnej KVM/QEMU.

Znacie jakieś poradniki jak zmodyfikować obraz windows 10/11?

#linux
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@pyroxar: Warto zobaczyć jak to robi Virtualbox, bo on dodaje dyskietkę z danymi i samo się ustawia
Natomiast kopiujesz plik autounattend.xml na korzeń ISO, pakujesz i działa
  • Odpowiedz
Mógłby ktoś polecić jakiś laptop 15” do maksymalnie 2000 zł na którym da się korzystać z Linuxa? Wiem że na każdym da się zainstalować ale nie każdy producent wydaje sterowniki na linuxa by dany komputer działał. Myślałem o MacBook ale jest zbyt drogi jak narazie a mam dosyć korzystania w Windows.

#komputery #linux #it #informatyka
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Kupiłem laptopa i zainstalowałem na nim jedyny prawilny system, ale oczywiście nie działa jak należy. Czym się kierować przy zakupie laptopa, żeby był kompatybilny z linuxem? Wystarczy nie kupować tej obszczanej nvidii, czy na coś jeszcze zwrócić uwagę?
#linux #pcmasterrace
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@OskarDw: raz piszesz że dobry system, a raz że chcesz linuxa - to jak w końcu? To jest tak prawilny system że musisz szukać odpowiedniego komputera żeby działał bez problemu? xD
  • Odpowiedz
@assninja: Tymczasem obudowa zewnętrzna NVMe za pisiont + dysk M.2 NVMe 512GB (łącznie da się zmieścić do dwóch stówek) zamiata jakikolwiek pendrive na rynku.
  • Odpowiedz
Czy

scp -r /<path>
prześle też pliczki zaczynające się od "."? Jeśli nie, to jak je scpować? #linux
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Ranger: Masz w systemie świetne narzędzie, które nazywa się man. Nie tyle warto, co tak poważnie to należy go używać, aby nie zadawać w internecie takich pytań. Po prostu man Ci odpowie w minutę, a w necie niekiedy czekasz na odpowiedź godzinami lub dniami.

Manuale są świetne i co najważniejsze związane są one z dokładnie tą wersją oprogramowania jaką masz. W necie możesz dostać odpowiedź do starszej lub nowszej wersji
  • Odpowiedz
#linux #freebsd #polybar

Dowiedziaqłem się, że polybar ma obsługę gradientów na panelu. Aby zrobić gradient to zamiast background, używa się background-0 i background-1. Wrzucam screenshot, który można otworzyć w nieco większej wersji klikając na ikonkę obok "zamknij".
psiversum - #linux #freebsd #polybar

Dowiedziaqłem się, że polybar ma obsługę gradie...

źródło: polybar

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 2
@sin89 Zależy od środowiska graficznego, z jakiego korzystasz. A jeżeli aktualny skrót Ci nie będzie odpowiadał, to w chyba każdym środowisku można ustawić w własny
skrót, np. taki sam, jak pod Windowsem.
  • Odpowiedz
@sin89 z tego co znalazłem to Ctrl-Alt-D
Ale na 100% możesz to gdzieś w ustawieniach zmienić na cokolwiek innego, w swoim KDE mam dużo windowsowych skrótów poprzenoszonych ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@login4znaki: średnio, niektóre gry działają od strzała, z innymi trzeba sporo kombinować ze sterownikami, czekać aż ktoś życzliwy poda parametry jakie trzeba dopisać do steama żeby w ogóle działało, cześć gier ma podobną wydajność jak na windows, a część chodzi jak po grudzie bo warstwa translacyjna nie daje rady, co przejawia się w stutterze, kompilowaniem shaderow etc.
  • Odpowiedz
#ssh #linux #ubuntu #oracle

Mam taki problem którego do końca nie rozumiem. Mam VPS w Oracle Free Tier. Nie ma tam możliwości zalogować się do ssh za pomocą hasła tylko kluczem. Kiedy tworzyłem VPSa wygenerowałem klucze na stronie Oracle, skopiowałem do siebie na Ubuntu do folderu klucz prywatny do folderu .ssh i wszystko działało dobrze. Jakiś czas temu zmieniłem komputer. Skopiowałem klucz prywatny ze
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mikra25: sprawdź uprawnienia do klucza, sprawdź czy nie masz za dużo kluczy, zaloguj się wybierając klucz z którym się logujesz (ssh -i ./ssh/klucz... user@...)
  • Odpowiedz