Wpis z mikrobloga

  • 1
@dzyndzla: Na HN jeden użytkownik pisał, że dzięki ZFS utracił tylko 10min z swoich nagrań, więc chyba warto, ja sam też nie bawiłem się z ZFS, ale bardzo dużo czytam, że naprawdę jest spoko.

I only lost 10 minutes of data, thanks to ZFS

Ja tam nadal na ext i apfs siedzie, bo zfs zbyt skomplikowany jak dla mnie jest.

Ale dzięki temu poradnikowi to aż chce poświęcić stary laptop aby
aptitude - @dzyndzla: Na HN jeden użytkownik pisał, że dzięki ZFS utracił tylko 10min...

źródło: Screenshot 2023-09-05 at 16.36.19

Pobierz
aż chce poświęcić stary laptop aby pobawić się z ZFS.


@aptitude: kiedyś kupiłem używany serwer na xeonie, 64gb ramu, dodatkowo ogarnąłem mu raid itd. naprawdę zajebista rzecz. Właśnie po to aby pouczyć się czegoś - już nawet nie pamiętam czego. Po 2 latach jak stał nieużywany, zainstalowałem na nim windowsa + aplikacje do trenowania zimą na rowerze i tylko do tego służy :D
@dzyndzla: snapshoty. Można przez lvm2 ale to będzie jak proteza, a w zfs nawet mamy dostęp do tych snapshotów przez system plikow

generalnie zfs zrobi wszystko bez dłutowania 5 poziomów w /dev/mapper - szyfrowanie, software raid, snapshoty, pliki. Łatwo zrobić różne dataset i dla każdego dać np. inna quote

btrfs generalnie chce być takim zfs, ale zfs już jest i działa doskonale, a btrfs jeszcze rok temu mi z dupy zgubił
@aptitude: a znasz się na ZFS? Potrafiłbyś mi odpowiedzieć, dlaczego ten system plików potrzebuje tak dużej ilości pamięci?

Planowałem użyć ZFS pod FreeBSD, gdzie jest to format natywny. Spodobały mi się jego możliwości i miałem plan ich zastosowania. Jednak po krótkiej rozmowie na IRCu odradzono mi ten format, wskazując, że akurat na mojej maszynie się nie sprawdzi z powodu ogromnych wymagań co do pamięci operacyjnej.

Możesz coś na ten temat napisać?
  • 0
znasz się na ZFS? Potrafiłbyś mi odpowiedzieć, dlaczego ten system plików potrzebuje tak dużej ilości pamięci?


@psiversum: Jak pisałem wcześniej, nigdy nie używałem ZFS, ale jak używa więcej miejsca, to pewnie działa jak RAID1, czyli wszystko duplikuje.

Ale ja nie znam się, więc tylko zgaduje, lepiej zapytaj kogoś kto zna się, ja do dziś tylko FAT i APFS używam i totalnie zrezygnowałem z NTFS.

Więc, nie pytajcie mnie o ZFS, bo
@psiversum: zfs potrzebuje zabójcze 8gb ram :P

deduplikacji nie używaj i będzie dobrze

to pewnie działa jak RAID1,


@aptitude: nie, działa jako raid0, raid1, raid5, raid6, raid10, raid01 czy cokolwiek innego sobie ustawisz :P i nie ma to nic wspólnego z ram
@dzyndzla: btrfs chce być jak uniksowy zfs. zfsonlinux usiłuje być jak uniksowy zfs, ale realnie jest gdzieś w okolicach btrfs.
btrfs jest projektowany od zera, ze znajomością funkcji zfs i nowoczesnych potrzeb.

Żaden z tych systemów plików nie ma sensu na desktopie.
A na dobrą sprawę na serwerach też już nie.
Przy narzucie jaki daje konteneryzacja i te wszystkie *aasS-y system plików jest wtórny.
Czy w ogóle zbędny w kontekście object
@dzyndzla: btrfs chyba dalej nie potrafi stabilnie w raid5/raid6.

@wykopyrek:

Żaden z tych systemów plików nie ma sensu na desktopie.

Zależy od potrzeb. Jak ktoś chce mieć RAID na desktopie, to jak najbardziej ZFS jest ok. jak ktoś chce mieć snapshoty i dedup, też może używać. Ja bym nie był tak radykalny. Powiedziałbym raczej, że duża większość tego nie potrzebuje.

Przy narzucie jaki daje konteneryzacja i te wszystkie *aasS-y system
Jak ktoś chce mieć RAID na desktopie


@vries: to znaczy, że potrzebuje przemyśleć swoje życie. Serio, nie mylmy desktopu do przeglądania internetu z home-labem.

Czasami potrzebny jest zwykły file storage pod np. SMB


@vries: ZFS jest równie potrzebny co SMB. Rozwiązania, które z natury są szarą taśmą i szpulą drutu nie leżą w domenie rozwiązań traktowanych poważnie.
Osobiście nie stosuje ZFS i odradzałbym bawienie się nim komukolwiek jeżeli nie ma istotnej potrzeby. Tak kosmiczne wymagania co do pamięci dyskwalifikują go w normalnym użytkowaniu i wielu fajnych zastosowaniach do jakich używany jest Linux jak proste serwerki, NAS, routery z cache czy starsze komputery. Tam nie ma tyle RAMu a 1GB przeznaczać na samo działanie systemu plików to znaczy tylko tyle, że coś przy projektowaniu tego systemu plików poszło nie tak.
też snapshota możesz podmontować


@rtp_diov: a to nawet nie wiedziałem. W ZFS masz w każdym dataset ukryty katalog .zfs tam snapshot i możesz normalnie w każdej chwili kopiować itd