Prąd i ciepło z jednego źródła - co zmienia kogeneracja? - [Crazy Nauka]

Prądu potrzebujemy wszędzie i stale. Skoro to oglądasz, to chyba dobrze o tym wiesz. A przy wytwarzaniu prądu powstaje ciepło. Można je zmarnować, ale można wykorzystać - choćby do ogrzewania domów.

No i to właśnie jest kogeneracja, czyli sposób na wspólne wytwarzanie prądu i ciepła. I sposób na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń.


#energetyka #kogeneracja
P.....L -  Prąd i ciepło z jednego źródła - co zmienia kogeneracja? - [Crazy Nauka]
P...
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Gdy wszyscy będziemy mieli pompy ciepła, samochody elektryczne (a przynajmniej większość) i przy chociażby przy -15 C ja włączę pompę, mój sąsiad włączy i sąsiad sąsiada itp. a także samochód elektryczny na noc to moc pobierana przeze mnie będzie ok. 15 -20 kW. Zrobi tak tylko ze 100 domów i mamy 2000 kW czyli 2MW, to transformator który ma 500 kW a nawet 1000 kW po prostu spłonie tak samo jak już
snorli12 - Gdy wszyscy będziemy mieli pompy ciepła, samochody elektryczne (a przynajm...

źródło: transformator-500kw-krakow-545450603

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@snorli12: Kilka spraw
1. Fotowoltaika już testuje system bo tam współczynnik jednoczesności jest bardzo wysoki tylko w druga stronę
2. To nie jest tak ze jutro przyjeżdza 100 elektrycznych samochodów i wszystkie się ładują. Przybywa ich stopniowo tak samo jak PV i w miare jak przybywa modernizuje się te fragmenty sieci które tego wymagają.
3. W nocy ludzie pobierają mało energii, u mnei maksymalkne napiecie zawsze miałem ok 2 w
  • Odpowiedz
Na twoim rysunku brakuje tylko źródła ciepła


@kwanty: Jak brakuje, przecież wykopki są źródłem ciepła, czerwony kolor i para wydobywająca się z uszu o tym świadczą( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz