Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 36
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Byliśmy na dachu Ignalińskiej Elektrowni Jądrowej i wiecie, co najbardziej nas tam zaskoczyło? To, jak bardzo konstrukcja pracuje góra-dół, nawet przy spokojnym chodzie drobnej osoby. Trafiliśmy jednak na dość ciężkie warunki, bo wiał bardzo silny, mroźny wiatr a na samym dachu zalegało 20 cm śniegu.

Rozpościera się stamtąd świetny widok na tylną część obu energobloków z charakterystycznymi kominami pod którymi kryją się hale reaktorów RBMK-1500. Pod nami zaś była hala turbin a
Sweet-Jesus - Byliśmy na dachu Ignalińskiej Elektrowni Jądrowej i wiecie, co najbardz...

źródło: 424858712_783640863796409_8993468641989378056_n

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Prosument wirtualny – co oznacza to dla fotowoltaiki w 2024 r.?

Od 2 lipca 2024 r. będzie można zostać tzw. prosumentem wirtualnym. W praktyce oznacza to, że nie trzeba będzie kupować własnych modułów PV, by cieszyć się korzyściami płynącymi z fotowoltaiki (niższy rachunek za prąd). Jak dokładnie działa ten system? Jeśli mieszkamy w bloku i nie mamy możliwości montażu instalacji lub dach naszego domu czy specyfika działki to uniemożliwiają, możemy wykupić udział
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@murison: W tym artykule jest błąd - zużycie energii jest na bieżąco kompensowane z produkcją (wirtualna autokonsumpcja); dopiero nadwyżka produkcji nad zużycie jest zapisywana na koncie depozytowym i potem rozliczana w okresach z wyższym zużyciem niż produkcja

No i to wcale nie wejdzie w 2024 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Flutter_M_Shydale: kiedyś z ciekawości sprawdzałem jak to wygląda w innych krajach. W najciekawszym możesz wybrać ofertę od stałej ceny przez całą dobę do 5 taryf. Przy 5 tylko szczyt (4 godzinny dziennie) są droższe niż stała cena. Za to najniższa taryfa to było mniej niż 1 cent za 1 kWh.
Więc i u nas pewnie i stała cena zostanie, ale praktycznie dla wszystkich będzie nieopłacalna.
  • Odpowiedz
Wiecie co to jest? To skład zużytego paliwa jądrowego powstałego przez ponad 20 lat pracy dwóch reaktorów RBMK-1500 w Ignalińskiej Elektrowni Jądrowej. A właściwie jest to 2/3 całości, ale i tak wszystko to zajmuje powierzchnię niedużego marketu.

Każdy z tych pojemników waży aż 90 ton pusty i 118 ton załadowany do pełna (mieszczą do 91 prętów paliwowych pociętych na fragmenty). Mają po 4,5 metra wysokości i składają się głównie z betonu zawierającego ołowiowe
Sweet-Jesus - Wiecie co to jest? To skład zużytego paliwa jądrowego powstałego przez ...

źródło: 425267049_782981770528985_4526604766483632285_n

Pobierz
  • 164
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach