Wpis z mikrobloga

@gorzki99: @mrmydlo: ja wiem po co tak jest (oba gniazda mają fazę po tej samej stronie, ale żeby dało się wpiąć wtyczkę kątową w górne gniazdo - i by nie kolidowała z dolnym - musi być lekko obrócona, sprytnie to rozwiązali - ale grafik, któremu to przekazali "e słuchaj, przesuń obróć, wiesz gniazdo górne przekręcone, bolec trochę w bok") nie do końca chyba kumał ;)
ja wiem po co tak jest (oba gniazda mają fazę po tej samej stronie, ale żeby dało się wpiąć wtyczkę kątową w górne gniazdo - i by nie kolidowała z dolnym - musi być lekko obrócona, sprytnie to rozwiązali - ale grafik, któremu to przekazali "e słuchaj, przesuń obróć, wiesz gniazdo górne przekręcone, bolec trochę w bok") nie do końca chyba kumał ;)


@hrumque: Ja tez wiem po co tak jest.
@gorzki99 bo jak masz 100 produktów które się różnią szczegółami i kolorami to grafik kilkoma kliknięciami zmienia warunki do renderowania i za dniowke masz komplet. A taki fotograf musi się bujać z lampami, odbłyskami, retuszem. Nie wspominając o tym że model zawsze jest idealny a produkt gotowy zawsze ma jakieś niedoskonałości które na dużym zbliżeniu wyjdą
@czlowiekbutelka: dla urządzenia - nie ma różnicy, oczywiście.
ALE:
1) są powalone pomysły powalonych inwestorów, którzy (zwłaszcza w obiektach "publicznych" itp, szpitale szkoły itp) potrafią wymyślić, że w normie jakiejś gdzies zapisane, że ma być faza po lewej pierwsza i WUJ! tak ma być bo inaczej nie odbierzemy instalacji. A potem zmiana z gniazdek pojedynczych na podwójne ... a w podwójnych (zwykłych) przeważnie jest po prostu "pionowo połączone styki" a nie
hrumque - @czlowiekbutelka: dla urządzenia - nie ma różnicy, oczywiście. 
ALE: 
1) ...

źródło: comment_1653424506ahl3lRWcbvT1vqOsc93wAU.jpg

Pobierz
przeciez dzieki temu 2 wtyczki kątowe nie beda sobie przeszkadzac


@seboxtc:
Dlatego od lat robi się gniazda symetrycznie- jedno w tę, drugie w drugą stronę.
Przynajmniej w Polsce bo w Czechach widziałem gniazda z dwoma portami zorientowanymi w ten sam sposób i nie mogłem w to uwierzyć :P
@czotoco: Różnica jest taka, że wkładając pręta do prawego otworu gniazdka jest mniejsza szansa na porażenie prądem niż wkładając pręta do lewego otworu. Czasem też urządzenia źle funkcjonują, jeśli są źle zaprojektowane. Ale ogólnie ekspertem nie jestem. Jak coś to mnie poprawcie.

Jeszcze dam taki przykład. Mam gniazdko bez bolca i w zależności od kierunku podpięcia drukarki 3D, metalowa obudowa przy dotknięciu powoduje lekkie mrowienie albo i nie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@bartosz325: lewo/prawo zależy od tego jak podłączyć takie gniazdko do sieci. A gniazdko bez bolca wymień na takie z uziemieniem. Jak nie masz w instalacji elektrycznej przewodu ochronnego to można zmostkowac takie gniazdko podłączając przewód neutralny do bolca a bolec połączyć krótkim przewodem do miejsca gdzie powinien byc podłączony przewód neutralny (wg sztuki do prawej dziurki)