Mirki muszę wymienić instalację elektryczną w mieszkaniu i jestem trochę zaskoczony ceną takiego przedsięwzięcia. Spółdzielnia deklaruje, że pokrywą koszty od korytarza do skrzynki włącznie a rozprowadzenie po mieszkaniu muszę zapłacić we własnym zakresie. Pytałem elektryka z tejże spółdzielni jakie byłyby to koszta to coś ponarzekał, że sporo kucia w żelbecie i sypnął ceną 7500zl. Mieszkanie 50m2,trzy pokoje. Dla mnie koszta kosmiczne, nawet nie chcę wiedzieć ile kosztowałoby to gdybym musiał sam za
Wszystko
Najnowsze
Archiwum
- 0
- 4
Waszym zdaniem ceny faktycznie tak się teraz kształtują?
@Winden: Mniej więcej tak. Cena 7,5k za 50m2 to jeszcze nie taka zła cena. Pewnie da radę nieco taniej, ale myślę że średnio ok. 6-7k za ten metraż aby było w miarę dobrze.
Trochę się zastanawiam czy można np. zrezygnować z kucia i puścić te kable tam gdzie się da listwami przypodlogowymi?
@Winden: Wszystko można, tylko kto chce się bawić
@Winden: 100m 2,5mm2 obecnie kosztuje ok 600-700zł
do tego walka z żelbetem (dwa, że płyt też nie można kuć) więc 7,5kPLN to jak za darmo
do tego walka z żelbetem (dwa, że płyt też nie można kuć) więc 7,5kPLN to jak za darmo
Hej, znowu muszę dopytać w temacie #elektryka.
Kupiłem włącznik światła dotykowy i chciałem wymienić. W puszce mam trzy przewody: fazowy, lampa1, lampa2. Podłączyłem zgodnie z instrukcją, zasilanie do L, lampa1 do L1 i lampa2 do L3. Małe światło ledowe nad lustrem zapala się normalnie, ale dlowne światło w ogóle nie dziala. Do zestawu był jeszcze dołączony kondensator i informacja, że jakby nie działało, to trzeba go dodać równolegle do
Kupiłem włącznik światła dotykowy i chciałem wymienić. W puszce mam trzy przewody: fazowy, lampa1, lampa2. Podłączyłem zgodnie z instrukcją, zasilanie do L, lampa1 do L1 i lampa2 do L3. Małe światło ledowe nad lustrem zapala się normalnie, ale dlowne światło w ogóle nie dziala. Do zestawu był jeszcze dołączony kondensator i informacja, że jakby nie działało, to trzeba go dodać równolegle do
źródło: comment_1651684532Xy8OGE1Roke1NT6PbQwaeN.jpg
Pobierz- 3
Do zestawu był jeszcze dołączony kondensator i informacja, że jakby nie działało, to trzeba go dodać równolegle do N i L
@PanProgramista: Masz :) Tylko ze nie w wylaczniku a w lampie :) Tam se mozesz kondensatora wpiac :)
@PanProgramista: zamień kable L1 i L3 i sprawdź czy teraz dolna lampa działa a górna nie
- 0
Muszę wyprowadzić przewody do rolet zewnętrznych i takie 2 pytania:
-ile kabla powinienem wypuścić
-czy strona ma znaczenie? A jak tak to z której strony powinienem dać przewód
#budowadomu #budownictwo #budujzwykopem #elektryka
-ile kabla powinienem wypuścić
-czy strona ma znaczenie? A jak tak to z której strony powinienem dać przewód
#budowadomu #budownictwo #budujzwykopem #elektryka
@lobo: U mnie kable od rolet starczyło do środka, chyba miała ze 2 metry. Doprowadziłem kabel tylko wewnątrz budynku gdzie kable się spotkały i połączyłem je w puszce. Natomiast stronę montażu napędu oraz wyjście kabla ustalałem przy zamówieniu rolet.
- 0
@01101010_01100001: U mnie rolety będą dopiero po tynkach więc muszę sam wyjść :)
- 0
Elektromirki, sprawa jest. Mieszkam z żoną w mieszkaniu, w którym nie ma bolca od uziemienia w żadnym z gniazdek (Hiszpania). Mamy problem z naszymi laptopami. Oba mają metalowe części obudowy i kiedy są podłączone do zasilacza czuć jak rażą prądem. Jest coś, co mogę małym kosztem zrobić, żeby temu zapobiec?
#elektryka
#elektryka
#elektryka
Skrzynka przedlicznikowa w mieszkaniu, chciałbym ją wymienić na rozłącznik izolacyjny lub selektywny, ale tak żeby w razie zawarcia nie trzeba byłoby zrywać plomby i wymieniać topiki tak jak jest teraz.
Pytanie czy trzeba wysyłać jakiś wniosek czy mogę po prostu zerwac plombę, wymienić skrzynkę i zabezpieczenie następnie zadzwonię aby przyjechali zrobić plombe na nową skrzynkę?
Skrzynka przedlicznikowa w mieszkaniu, chciałbym ją wymienić na rozłącznik izolacyjny lub selektywny, ale tak żeby w razie zawarcia nie trzeba byłoby zrywać plomby i wymieniać topiki tak jak jest teraz.
Pytanie czy trzeba wysyłać jakiś wniosek czy mogę po prostu zerwac plombę, wymienić skrzynkę i zabezpieczenie następnie zadzwonię aby przyjechali zrobić plombe na nową skrzynkę?
najpier zadzwoń i powiedz, że zrywasz plombę
- 1
Skrzynka przedlicznikowa w mieszkaniu, chciałbym ją wymienić na rozłącznik izolacyjny lub selektywny,
@CiemnaStronaCzlowiekaa: jak chcesz zmieniać zabezpieczenie przedlicznikowe to musisz jeszcze nowe warunki dostać
siema mam problem w domu
w dwóch gniazdkach nie ma prądu gdzie zawsze był. W całym domu prąd jest normalnie, każdy bezpiecznik jest włączony.
o co może chodzic?
#elektryka
w dwóch gniazdkach nie ma prądu gdzie zawsze był. W całym domu prąd jest normalnie, każdy bezpiecznik jest włączony.
o co może chodzic?
#elektryka
- 4
@snickers111a: rozkręć gniazdka i sprawdź, coś się obluzowało, przepaliło itp. Tylko wyłącz korki najpierw oczywiście.
@snickers111a: może być tak że gniazdka połączone szeregowo i się wypiął gdzieś przewód sprawdzaj każde przed tymi dwoma
- 0
Jak to się po polsku nazywa? Muszę zakupić takie coś, próbuję tłumaczyć, ale nic nie wychodzi. Zasila to jednostkę abonencką z której dalej wychodzą koncentryki do modemu.
https://www.ebay.com/itm/143055755624
#elektronika #elektrotechnika #elektryka #internet #vectra
https://www.ebay.com/itm/143055755624
#elektronika #elektrotechnika #elektryka #internet #vectra
#anonimowemirkowyznania
1. Czy podczas braku dostawy prądu na linii może pojawić się napięcie pochodzące z fotowoltaiki bądź jakiejś elektrowni wiatrowej? Sam mam falownik który podczas braku prądu nie działa ale nie wiem jak jest z innymi bądź jak jest z tymi bankami energii?
2. Gdybym złapał się rękoma JEDNEJ fazy linii niskiego bądź średniego napięcia bez dotykania w tym samym czasie ziemii (po prostu spadłbym na jedną fazę z nieba) to
1. Czy podczas braku dostawy prądu na linii może pojawić się napięcie pochodzące z fotowoltaiki bądź jakiejś elektrowni wiatrowej? Sam mam falownik który podczas braku prądu nie działa ale nie wiem jak jest z innymi bądź jak jest z tymi bankami energii?
2. Gdybym złapał się rękoma JEDNEJ fazy linii niskiego bądź średniego napięcia bez dotykania w tym samym czasie ziemii (po prostu spadłbym na jedną fazę z nieba) to
- 1
@wypokowy_expert: Ubranko jest potrzebne tylko dlatego, że pojemność związana z helikopterem robi swoje i układ się rozładowuje. Gdyby hipotetycznie autor spadł na linię w odpowiednią pogodę, to nie potrzebował by tego ubranka. Problemem może być ew. ulot związany z nieodpowiednią wilgotnością powietrza.
@rybeczka: Tak ale tylko te, którym nikt nie zdjął specjalnie blokady.
@AnonimoweMirkoWyznania: Gdybyś dotknął fazy niskiego napięcia lub średniego napięcia będąc odizolowany od ziemi
@rybeczka: Tak ale tylko te, którym nikt nie zdjął specjalnie blokady.
@AnonimoweMirkoWyznania: Gdybyś dotknął fazy niskiego napięcia lub średniego napięcia będąc odizolowany od ziemi
- 0
@wypokowy_expert: Sama elektryzacja śmigłowca nie ma za bardzo wpływu na efekt jaki można zobaczyć na tym filmie:https://www.youtube.com/watch?v=9Lbmis-VUW0&t=60s
To jest tylko problem pojemności całego układu.
To jest tylko problem pojemności całego układu.
10
Elektryczna pułapka na myszy

Ciekawe co na to chłopaki z pewnego portalu na "e" ( ͡º ͜ʖ͡º)
z- 12
- #
- #
- #
- #
- #
- #
Czy przez poniższą przejściówkę w wersji USB 2.0 mogę podłączyć na raz lamkę nocną Xiaomi mijia na USB do ładowarki od Samsunga A52S oraz ten telefon? Oczywiście zdaję sobie sprawę, że wówczas będzie się ładował wolniej.
Rozumiem, że w wersji USB2.0 telefon nie zdoła wymusić ładowania w trybie QC i nie zostanie podane na lamkę napięcie 9V?
https://www.google.com/search?q=usb+splitter&sxsrf=ALiCzsYyTqU__hADiIUpcConRUNENUZ1TQ:1651578979966&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwj8kaiTo8P3AhWUuYsKHSC5CkMQ_AUoAnoECAEQBA&biw=1920&bih=979#imgrc=hdH2T-pgSOPQHM
#
Rozumiem, że w wersji USB2.0 telefon nie zdoła wymusić ładowania w trybie QC i nie zostanie podane na lamkę napięcie 9V?
https://www.google.com/search?q=usb+splitter&sxsrf=ALiCzsYyTqU__hADiIUpcConRUNENUZ1TQ:1651578979966&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwj8kaiTo8P3AhWUuYsKHSC5CkMQ_AUoAnoECAEQBA&biw=1920&bih=979#imgrc=hdH2T-pgSOPQHM
#
9
WĘGORZ ELEKTRYCZNY⚡ Ryba, Która wytwarza napięcie ponad 860v

Może jakiś kumaty elektryk podłączy je do farmy woltaicznej :)
z- 4
- #
- #
- #
- #
- #
- 1
@Czlowiek_Ludzki: to śmieszne ale ja jeszcze nie dawno miałem jeszcze dziwniejszą zależność mojej bardzo starej instalacji elektrycznej: gdy ktoś dzwonił mi dzownkiem do drzwii, wyłączała mi się myszka od komputera stacjonarnego xD nie mam pojęcia czy to jakiś spadek napięcia czy jak ale naprawdę tak było bo nawet testowałem to kilka razy
@EjniaKK: Dzwonek że przewodowy to wiedziałem , zapewnię 230v produkcji PRL/ZSRR , A jak mysz przewodowa to pewnie z tych tańszych bez ekranowania
- 1
Mirki, Mirabelki
Tak myslalem nad wymiana kabli na np.: cablemods, ale przy ich cenach to taniej wyjdzie kupic PSU xD. Tudziez DIY i kilka pytan.
1. Jest do wyboru: rozszerzenie (odpinam swoje kable, zakladam oplot i tyle) lub od zera kable?
2. Jak testowac kable? Jakies starsze mobo? Obciazanie zasilacza? Multimetr?
3. Gwarancja wylatuje wtedy przez okno?
Tak myslalem nad wymiana kabli na np.: cablemods, ale przy ich cenach to taniej wyjdzie kupic PSU xD. Tudziez DIY i kilka pytan.
1. Jest do wyboru: rozszerzenie (odpinam swoje kable, zakladam oplot i tyle) lub od zera kable?
2. Jak testowac kable? Jakies starsze mobo? Obciazanie zasilacza? Multimetr?
3. Gwarancja wylatuje wtedy przez okno?
- 1
@ketrish: tabela z solaris shop to wartości/dane kabli producenta, którego kable sprzedają. Te wartości mogą się delikatnie różnić u innych producentów (ale tylko o jakiś nieistotny ułamek). No i raczej te dane wynikają z kalkulacji, a nie z faktycznych pomiarów.
Metody na spinacz nie rozumiem, ale jeżeli zamierzasz zrobić pomiary napięć na wyjściu zasilacza oraz na wyjściu podpiętych pod zasilacz kabli by potem je porównać, to aby to miało sens
Metody na spinacz nie rozumiem, ale jeżeli zamierzasz zrobić pomiary napięć na wyjściu zasilacza oraz na wyjściu podpiętych pod zasilacz kabli by potem je porównać, to aby to miało sens
@ketrish ok, to źle Cię zrozumiałem. Do tego co potrzebujesz wystarczy zwykły multimetr
#elektryka
Jakie zabezpieczenie dać na kuchenkę indukcyjna? Lacznie około 12kw tam wyjdzie na pelnej p-----e.
Przewód 5x4. B16 styknie czy pchać się w B20?
Jakie zabezpieczenie dać na kuchenkę indukcyjna? Lacznie około 12kw tam wyjdzie na pelnej p-----e.
Przewód 5x4. B16 styknie czy pchać się w B20?
- 1
nie p-----l się załóż od razu większy
źródło: comment_1651506213KkA0NcmTXi4CEslevkiNWP.jpg
PobierzBędę robił uzwojenie wtórne do zgrzewarki i muszę znaleźć jak najgrubszy kabel żeby było jak najmniej zwojów, teraz pytanie czy lepiej kupić drut miedziany czy może być linka czy to w ogóle będzie jakaś różnica? #elektronika #elektryka
lepiej linka. Łatwiej wyginać
- 2
@rosso_corsa: tylko linka. Potrzebujesz przekroju minimum 25mm2, drut takiego kalibru musiałbyś formować młotkiem
21
Jak naprawdę działa elektryczność ¯\_(ツ)_/¯

Derek z Veritasium wyjaśnia błędy koncepcyjne w swoimi najbardziej kontrowersyjnym filmie: o żarówce w obwodzie długości jedynej sekundy świetlnej.
z- 0
- #
- #
- #
- #
- #
- #
Siema, brakuje mi niebieskiego, jak to podłączyć? #elektryka
źródło: comment_1651431452KnM9eZC6hO248hCjzL4J0E.jpg
Pobierz@opiateterrorist: mi tez brakuje mojego niebieskiego :(
- 5
@mjnck: jak najbardziej
Niedziela, dzień święty święcić, a tu chłopu transformator podłączają, bezbożniki p--------e...
#elektryka
#elektryka
źródło: comment_1651387969myv8tKP2mszILu0lqVwRye.jpg
Pobierz@gorzki99: jeżeli wymieniają transformator to powinni otworzyć łącznik, zablokować napęd, a uziemienie powiesić na szczękach ;) jeżeli prace miałyby się odbywać wewnątrz celki należałoby zamontować przegrodę w łączniku
@EnderWiggin: u moich rodziców pod blokiem wielkie zbiorowe wzburzenie somsiadów, bo ktoś się waśnie wyprowadza i JAK MOŻNA W NIEDZIELĘ MEBLE NOSIĆ XD

























#elektryka #komputery