@ludi889: to jest dokładnie to samo, po prostu wiązania Pi jeśli sąsiadują z innymi wiązaniami wielokrotnymi czy atomami z wolnymi parami elektronowymi, to są ruchome i można narysować ich skrajne struktury mezomeryczne. Tak samo będzie np. w pirolu - można narysować struktury, gdzie wolna para z azotu wchodzi w układ wiązań aromatycznych.
Szukałem na necie informacji ile sody na ile wody należy użyć żeby wszystko odkamienić naczycie i natrafiłem na takie info. Kto mi powie dlaczego nie wolno gotować wody z sodą?

Jak pozbyć się osadu?

Najpopularniejszym domowym sposobem na odkamienianie czajnika jest użycie sody oczyszczonej. Do czaj­ni­ka wsy­pu­je­my kilka łyżek sto­ło­wych sody i zo­sta­wia­my na około 15 minut. Po usu­nię­ciu prosz­ku musimy pamiętać, aby dokładnie umyć czajnik. Uwaga wody z sodą nie wolno
@h3lloya: Gotowanie wody z sodą spowoduje odwrócenie procesu rozpuszczania kamienia czyli ogólnie to nic nie zyskasz. Ale znacznie lepszym sposobem jest zagotowanie w czajniku wody z dodatkiem saszetki kwasu cytrynowego, pięknie wszystko się rozpuści.
@japecznikow: to zależy od lejka. Jeśli ma wąską nóżkę to zakłada się bibułę tak, żeby przywierała. Słup cieczy w nóżce lejka zaciąga wtedy zawartość. Takie sączenie pod próżnią dla ubogich. Ten typ lejka ma określony kąt stożka i dzięki temu jak składasz bibułe na cztery i robisz z tego stożek to będzie dobrze przylegała.
Jak jest zwykły lejek to robisz karbowana, żeby bibuła miała jak największą powierzchnię przez, którą sączy się
@crassman22: #chemia #fizyka #termodynamika

Wklejam zadanie:
https://www.docdroid.net/bCjGl1z/termodynamika-zadanie-4-obliczenie-stalej-kalorymetru-przy-spalaniu-substancji-o-znanej-standardowej-entalpii-swobodnej.pdf

Czy może mi ktoś wytłumaczyć, dlaczego w przypadku obliczenia ciepła oddanego przez substancję spalaną w kalorymetrze dH pomniejszamy o d(pV)? Czy w przypadku reakcji izochorycznej d(pV) z zasady nie powinna wynosić 0, i wtedy dU = dH?

edit. Domyślam, się, że chodzi o to, że kalorymetr ma swoją objętość i spalana substancja wydziela gaz, wykonując pracę d(pV) = dnRT... tak?
@crassman22: Możesz tak to rozumieć. Entalpia to energia potrzebna na stworzenie systemu w próżni, plus praca na zrobienie miejsca dla systemu "odpychając otoczenie", przy osiągnięciu swojego ciśnienia i objętości
@Mauti: To też wynika z mechanizmu. Estry są podatne na hydrolizę. Produktem typowej esteryfikacji jest ester oraz właśnie woda. Ta woda może reagować wg. tego samego mechanizmu tylko lecącego w przeciwnym kierunku.
Esteryfikacja z użyciem bezwodnika lub chlorku kwasowego nie tworzy wody jako produktu, nie ma więc jak zachodzić hydroliza. Ani kwas octowy, ani HCl same w sobie nie mogą reagować z estrem dając jakieś produkty jego rozpadu (a już na
#chemia #pg #eti
@Iperyt
Heja,wiem że zielonka ze mnie,ale pomyślałem że może pomożecie,muszę dokończyć sprawko na materiałoznastwo (laby) i nie jestem pewien kilku reakcji i wniosków do nich potrzebnych.
Mamy takie doświadczenie.
Przygotowaliśmy 4 oczyszczone papierem ściernym blaszki żelazne o wymiarach 6x60 mm. Owinęliśmy jedną z blaszkę paskiem blaszki magnezowej, drugą paskiem blaszki miedzianej trzecią blaszką cynową, a czwarta blaszka stała się próbą porównawczą, gdyż została nieowinięta paskiem metalu. Gotowe blaszki umieściliśmy
@chemicznyziomal: Będzie dokładnie tak jak Pan @Karbostyryl powiedział. Co do heksażelazicyjanianu(III) potasu, to może ma być wskaźnikiem szybkości korozji? Jony Fe(CN)6 3- tworzą z jonami żelaza (II) niebieski osad (błękit Turnbulla), więc zabarwienie roztworu po określonym czasie może być miarą ilości roztworzonego żelaza.

Edit: Wołam @neo_1995