Wykop.pl Wykop.pl
  • Główna
  • Wykopalisko202
  • Hity
  • Mikroblog
  • Zaloguj się
  • Zarejestruj się
Zaloguj się

Popularne tagi

  • #ciekawostki
  • #informacje
  • #technologia
  • #polska
  • #swiat
  • #motoryzacja
  • #podroze
  • #heheszki
  • #sport

Wykop

  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • FAQ
  • O nas
  • Kontakt
  • Reklama
  • Regulamin
mathmed

mathmed

Dołączył 15 lat i 4 mies. temu
  • Obserwuj
  • Akcje 10024
  • Znaleziska 5375
  • Mikroblog 4649
  • Obserwujący 110
  • Obserwowane 95

1233

AMA Andrzej Dragan zapraszam do zadawania pytań :)

AMA Andrzej Dragan zapraszam do zadawania pytań :)

Cześć,nazywam się Andrzej Dragan, jestem fizykiem teoretykiem. Lewą ręką zajmuję się też fotografią i filmem, a w poprzednim tysiącleciu aktywnie działałem na amigowej demoscenie.

andrzejdragan
z
wykop.pl
dodany: przedwczoraj, 15:47:12
  • 746
  • #
    ama
  • #
    ciekawostki
  • #
    nauka
  • #
    fizyka
  • #
    gruparatowaniapoziomu
mathmed
mathmed przedwczoraj, 16:15:55 via Android
  • 0
@andrzejdragan Czy miałeś okazję wchodzić w interakcje z nowymi modelami Anthropic/OpenAi i jeśli tak to czy zmieniły w jakiejkolwiek sposób Twoje podejście do LLM od czasu pisania książki Quo vAIdis?
  • 2
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

1175

Rozmowa z lekarzem, który nie wie ile zarabia bo nie czytał umowy.

Rozmowa z lekarzem, który nie wie ile zarabia bo nie czytał umowy.

Ale chłop wie, że w umowie jest wpisane że musi chodzić do pracy.

alibaski
z
streamable.com
dodany: 16.06.2026, 10:57:18
  • 156
  • #
    lekarze
  • #
    lekarz
  • #
    zdrowie
mathmed
mathmed 16.06.2026, 17:43:11 via Android
  • -2
Lekarz pracuje po nocy często na dyżurze 24h. Jak pomyli strony jest bardzo duży problem, olbrzymie konsekwencje nawet tak trywialnej sprawy. Katalog błędów o dużych konsekwencjach jest bardzo długi.

Lewandowski lata po trawie i kopie kulkę z kolegami. Jak nie strzeli gola to nic wielkiego się nie stanie. Jak jego wynagrodzenie ma się do odpowiedzialności?
  • 4
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

mathmed
mathmed 16.06.2026, 17:54:44 via Android
  • 1
@zatra: Chodzi mi wyłącznie o korelację odpowiedzialności i wynagrodzenia. Przykładów jest wiele. Kobita pokazuje c---i na onlyfans i nikt się nie czepia jej przychodów, a jakoś lekarze są na tapecie. Dajecie się manipulować.
mathmed
mathmed 17.06.2026, 18:50:05 via Android
  • -1
@zatra: Czy to ma jakieś znaczenie? Na przykład - czy inżynier pracuje w polskiej grupie zbrojeniowej czy w Siemens? Aplikował o pracę na wolnym rynku, obie strony zgodziły się na wynagrodzenie za pracę.

1177

Lekarz z Nacz. Izb. Lek. nie wie ile zarabia, bo nie czytał swojej umowy o pracę

-iIe pan zarabia? -Oj chyba nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. -Pan zarabia godnie? ile pan zarabia? -Nie jestem pewien jak wygląda moja umowa, bo jej nie czytałem.

Hirch
z
x.com
dodany: 16.06.2026, 09:58:03
  • 68
  • #
    polska
  • #
    afera
  • #
    lekarz
  • #
    pieniadze
  • #
    wydarzenia
mathmed
mathmed 16.06.2026, 17:39:59 via Android
  • -10
Lekarz pracuje po nocy często na dyżurze 24h. Jak pomyli strony jest bardzo duży problem, olbrzymie konsekwencje nawet tak trywialnej sprawy. Katalog błędów o dużych konsekwencjach jest bardzo długi.

Lewandowski lata po trawie i kopie kulkę z kolegami. Jak nie strzeli gola to nic wielkiego się nie stanie. Jak jego wynagrodzenie ma się do odpowiedzialności?
  • 6
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych odpowiedziach

mathmed
mathmed 16.06.2026, 17:47:10 via Android
  • -2
@mrbarry: Pokazałeś klasę geniuszu. Mamusia musi być dumna z synka. Gratulacje :⁠-⁠)
mathmed
mathmed 16.06.2026, 17:55:33 via Android
  • -2
@mrbarry: Fajna kobitka. A serio...
Chodzi mi wyłącznie o korelację odpowiedzialności i wynagrodzenia. Przykładów jest wiele. Kobita pokazuje c---i na onlyfans i nikt się nie czepia jej przychodów, a jakoś lekarze są na tapecie. Dajecie się manipulować.
mathmed
mathmed 16.06.2026, 17:57:31 via Android
  • -3
@mrbarry: ale to ty dzwonisz.

40

ChatGPT za 200 dolarów generuje koszt 14 tyś dolarów dla OpenAI

ChatGPT za 200 dolarów generuje koszt 14 tyś dolarów dla OpenAI

To tyle jeśli chodzi o brednie AI że zastąpi Waszą pracę, nie wierzcie w te głupoty, koniec bańki jest blisko, nie będzie przełomu technologicznego który obniżyłby szybko tą cenę szczególnie że koszty trenowania rosną. LLM AI skończy jak metaverse czy blockchain, będzie rzadko używaną ciekawostką

iggy_p
z
ithardware.pl
dodany: 15.06.2026, 05:51:03
  • 48
  • #
    sztucznainteligencja
  • #
    komputery
  • #
    technologia
  • #
    informatyka
  • #
    ciekawostki
mathmed
mathmed 15.06.2026, 20:25:03 via Android
  • 0
@iggy_p: Ja jako hobbysta poczułem duże przyspieszenie tempa pracy nad wszystkim czym się zajmowałem - projektowanie i pisanie oprogramowania, architektura i koncepcje elektroniczne itp... jedynie z rysowaniem 3d małe i średnie modele nie są w stanie pomóc.
Ale widziałem jak radzą sobie z tym modele duże i robi to wrażenie.
Ciągle mam opad szczęki jak widzę agenta używającego LLM do śledzenia rozwiązania problemu programistycznego w zamkniętej pętli zmiana -> test
mathmed
mathmed 27.04.2026, 19:53:25
  • 1
Zastanawiam się, czy mogę zamontować kartę graficzną bez wyjść wideo do komputera i użyć przejściówki USB->HDMI, żeby uzyskać obraz na monitorze?
Mam z440 HP i 2xTesla P100 - umożliwia to w teorii 32GB VRAM i szybką pamięć HBM2 w cenie <1000zł. Ale karty te nie mają wyjść wideo, a nie chce mi się kombinować z riserami / nacinaniem slotów PCIE x4/8, żeby zamontować inną lekką kartę jako trzecią w tym systemie. Stąd
mathmed - Zastanawiam się, czy mogę zamontować kartę graficzną bez wyjść wideo do kom...

źródło: 2888-front-large

Pobierz
  • 38
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

mathmed
mathmed
Autor
27.04.2026, 20:00:41 via Wykop
  • 1
@Zgrywajac_twardziela: Są jeszcze karty USB->HDMI DisplayLink:

DisplayLink to technologia firmy Synaptics, która umożliwia podłączenie zewnętrznych monitorów do komputera (PC, Mac, Android) za pośrednictwem portu USB (A lub C). Działa dzięki oprogramowaniu (sterownikom) i chipsetowi, wirtualizując kartę graficzną, co pozwala na łatwą obsługę wielu ekranów. Jest to idealne rozwiązanie do stacji dokujących i adapterów wideo, szczególnie gdy komputer ma ograniczoną liczbę natywnych wyjść wideo.

Ale te są trochę droższe. Można też
  • Odpowiedz
mathmed
mathmed
Autor
27.04.2026, 20:26:32 via Wykop
  • 0
@majk3l: Niestety nie mam - Xeon bez integry...
  • Odpowiedz
mathmed
mathmed
Autor
28.04.2026, 04:10:50 via Android
  • 0
@JamesJoyce: Niestety jak obsadzę długie sloty PCIE przez p100 zostaną krótsze, z czego najdłuższy jest x8. Może faktycznie kupię low profile z elastycznym riserem x8 i będę miał nadzieję, że to zadziała.
  • Odpowiedz
mathmed
mathmed
Autor
15.05.2026, 19:42:50 via Android
  • 1
@hrumque: Kupiłem Nvidia Quadro P400 2 GB low profile do portu X4/8 (moc karty do 30W, moc portu zgodnie ze specyfikacją 25W). Okazuje się, że slot jest przelotowy i da się bez kłopotu zamontować.
  • Odpowiedz
mathmed
mathmed
Autor
15.05.2026, 19:44:56 via Android
  • 0
@hrumque: Taki komp (drugi).
mathmed - @hrumque: Taki komp (drugi).

źródło: 15836

Pobierz
  • Odpowiedz
mathmed
mathmed
Autor
23.05.2026, 21:10:46 via Android
  • 2
@Zgrywajac_twardziela: @majk3l @hrumque

Pijcie ze mną kompot. Działa to.
mathmed - @Zgrywajac_twardziela: @majk3l @hrumque 

Pijcie ze mną kompot. Działa to.

źródło: 20354

Pobierz
  • Odpowiedz
mathmed
mathmed
Autor
23.05.2026, 21:16:28 via Android
  • 2
@Zgrywajac_twardziela: @majk3l @hrumque

Podsumowanie kosztów - komputer 700zł, karty 1100zł. Łącznie zapłaciłem 1800zł i mogę uruchamiać sporo rzeczy. Średnie modele (po 20-25GB) działają bardzo dobrze.
  • Odpowiedz
mathmed
mathmed
Autor
24.05.2026, 11:00:31 via Android
  • 0
@majk3l: Ma chłodzenie, widzisz tam są wydrukowane kształtki i puszczona pionowo rura, która zapewnia przepływ powietrza przedmuchiwanego przez jedną dużą turbinę położoną wyżej. Więc jedna turbina dmucha przez obie karty chłodząc je.
  • Odpowiedz
mathmed
mathmed
Autor
24.05.2026, 11:02:15 via Android
  • 0
@majk3l w ten sposób
mathmed - @majk3l w ten sposób

źródło: 20400

Pobierz
  • Odpowiedz
mathmed
mathmed
Autor
24.05.2026, 11:05:41 via Android
  • 0
@JamesJoyce: Zapomniałem Cię zawołać. Zrobiłem tak jak wyżej.
  • Odpowiedz
mathmed
mathmed
Autor
24.05.2026, 11:24:01 via Android
  • 1
@majk3l: Mam widżet od Afterburner w trayu - mam moc karty i temperatury. W stresie maksymalnie 53*C, dolna karta ma 4*C mniej. Powinienem podzielić mechanicznie strugę powietrza generowaną przez turbinę, a górna kształtka jest całkiem przelotowa. Będę redukował obroty turbiny, bo jest za głośno. Spróbuję skalibrować dla 70*C pod obciążeniem.
  • Odpowiedz
mathmed
mathmed
Autor
30.05.2026, 04:24:46 via Android
  • 0
@JamesJoyce: Wiesz co, patrzyłem jeszcze na te temperatury i zauważyłem, że różnica ta jest już od uruchomienia kompa (na zimno). Zakładam ostatecznie, że raczej kwestia pomiarowa.
Zamontowałem oba serwery na miejscu docelowym, żeby moja kobitka mnie nie zabiła, że zaśmiecam chałupę.
mathmed - @JamesJoyce: Wiesz co, patrzyłem jeszcze na te temperatury i zauważyłem, że...

źródło: 20980

Pobierz
  • Odpowiedz
mathmed
mathmed
Autor
30.05.2026, 05:25:33 via Android
  • 1
@JamesJoyce: Tam jest jedna wspólna rura z dużego blowera i kształtki zamontowane na każdej z kart. Przelotowa...
mathmed - @JamesJoyce: Tam jest jedna wspólna rura z dużego blowera i kształtki zamon...

źródło: 21043

Pobierz
  • Odpowiedz
mathmed
mathmed
Autor
30.05.2026, 05:26:16 via Android
  • 1
@JamesJoyce: i nieprzelotowa (terminalna). Rura ma 38mm
mathmed - @JamesJoyce: i nieprzelotowa (terminalna). Rura ma 38mm

źródło: 21044

Pobierz
  • Odpowiedz
mathmed
mathmed
Autor
30.05.2026, 05:31:46 via Android
  • 1
@JamesJoyce: i undervoltowany blower.
mathmed - @JamesJoyce: i undervoltowany blower.

źródło: 21045

Pobierz
  • Odpowiedz
mathmed
mathmed
Autor
30.05.2026, 05:35:51 via Android
  • 0
@JamesJoyce: Dla blowera mam taką kształtkę. Całość jest akustycznie akceptowalna.
mathmed - @JamesJoyce: Dla blowera mam taką kształtkę. Całość jest akustycznie akcept...

źródło: 21046

Pobierz
  • Odpowiedz
mathmed
mathmed
Autor
30.05.2026, 06:09:25 via Android
  • 0
@JamesJoyce: Dzięki, chciałem to jakoś zmieścić, a poprzednio wykorzystałem wentylatory 2x40mm i nie podoba mi się dźwięk ich pracy. Całość pasowała też bardzo na styk do tej obudowy i poszedłem w inne rozwiązanie.
Moje gratulacje, to już poważny kawałek sprzętu, w jakiej dziedzinie będziesz stosować ten hardware?
PS. Żałuję, że w tagu jest mało poważnych wątków, sporo śmieci zniechęca do przeglądania. Szkoda, że umarła idea for tematycznych.
  • Odpowiedz
mathmed
mathmed
Autor
14.06.2026, 10:38:41 via Wykop
  • 1
@Abc123cba123: Wiesz co, na laptopie mam 8GB VRAM i uruchamiam tam mocno skwantowany QWEN3.6-35b-a3b, ale widać różnicę względem 32GB VRAM. Ile masz RAM? Część modelu pójdzie do RAM i powinno to gadać, ale wolniej. Małe modele są dużo słabsze. Chyba bym nie sprzedawał tego Radeona, możesz na nim już teraz uruchomić modele - VULKAN to ogarnia.

Dołożenie P100 do slotu x4 jest możliwe jeśli zasilacz sobie poradzi, ale będzie ciężko
  • Odpowiedz
mathmed
mathmed
Autor
14.06.2026, 12:55:12 via Android
  • 0
@Abc123cba123: To bym spróbował jakiś model MoE pod LM Studio w Windows - gemma 4 26b a4b lub QWEN3.6-35b-a3b., ściągnij któryś niższy 4 kwant. Musisz poeksperymentować z ustawieniami, ale coś takiego aż się załaduje. Będzie się crashować, obserwuj użycie RAM I VRAM w Task Mgr Windows. Zacznij suwakiem na dole dużo warstw w RAM i schodz w dół obserwując stabilność i prędkość generowania ( w lm studio w chat "
mathmed - @Abc123cba123: To bym spróbował jakiś model MoE pod LM Studio w Windows - g...

źródło: 23131

Pobierz
  • Odpowiedz

395

Rząd USA nakazuje firmie Anthropic wycofać modele Fable 5 i Mythos

Rząd Stanów Zjednoczonych, powołując się na organy ds. bezpieczeństwa narodowego, wydał dyrektywę dotyczącą kontroli eksportu, nakazującą zawieszenie wszelkiego dostępu do modeli Fable 5 i Mythos 5 dla wszystkich obcokrajowców, zarówno przebywających w Stanach Zjednoczonych, jak i poza nimi...

marusz
z
anthropic.com
dodany: 13.06.2026, 04:52:09
  • 129
  • #
    anthropic
  • #
    ai
  • #
    sztucznainteligencja
  • #
    programowanie
  • #
    komputery
mathmed
mathmed 13.06.2026, 05:56:44 via Android
  • 1
@Kemo możesz taniej, ja mam 2xp100 i ok 40 tok/s pod lm studio, prefill 300t/s spada do 160 na kontekście około 130tys tok.
mathmed
mathmed 13.06.2026, 05:57:37 via Android
  • 1
@not-sweet Jak wyglądają parametry i Ciebie (generowanie, prefill) i ma czym uruchamiasz?
mathmed
mathmed 13.06.2026, 06:51:29 via Android
  • 3
@not-sweet: Tak 5090 to niesamowita maszyna i wielozadaniowa - generowanie obrazów, LLM, trenowanie modeli no i oczywiście gaming.
Typowo pod inferencję LLM w podobnej cenie chyba wybrałbym Spark/analog ze 128GB RAM. Małe modele działają wolniej, ale można uruchamiać te największe darmowe lokalnie z satysfakcją.
U mnie wygodnie pracuje się z modelami MoE, gęste modele 20GB+ działają dość wolno - 12-18tok/a. Zbyt wolno do kodowania agentowego. Ale coś za coś -
mathmed
mathmed 13.06.2026, 08:36:19 via Wykop
  • 9
@not-sweet: Szacun, nie ma podjazdu zdecydowanie. Z takim sprzętem można bardzo wygodnie i szybko pracować, a ten model potrafi bardzo dużo. Ciekawe co pokaże Qwen3.7 (jeżeli po zmianie kierownictwa firmy wyjdzie).
mathmed
mathmed 13.06.2026, 14:27:48 via Wykop
  • 0
@not-sweet: Próbowałeś podzielić mu zadanie na sekcje tak, żeby mógł implementować po kawałku? Zauważyłem, że możliwości małych modeli lokalnych zwiększają się po podzieleniu dużego zadania na małe sekcje - co z resztą zrobi sobie sam model. Ja używam OpenCode, tylko wkurza mnie timeout po którym model się rozłącza jeśli zbyt długo "myśli".
mathmed
mathmed 13.06.2026, 19:52:17 via Wykop
  • 0
@Hiranus: Tu masz tani serwer AI do lokalnego wnioskowania: https://wykop.pl/wpis/85915671/zastanawiam-sie-czy-moge-zamontowac-karte-graficzn
OpenCode desktop jest ok, tylko wczesniejsze wersje - nowe rozłączają się po 5 minutach czekania na model.
@mathmed +1
Zastanawiam się, czy mogę zamontować kartę graficzną bez wyjść wideo do komputera i użyć przejściówki USB->HDMI, żeby uzyskać obraz na monitorze?
Mam z440 HP i 2xTesla P100 - umożliwia to w teorii 32GB VRAM i szybką pamięć HBM2 w cenie <1000zł. Ale karty te nie mają wyjść wideo,
więcej
Doment
Doment
04.06.2026, 13:05:26
  • 2
Siema Mirki z #programowanie i #sztucznainteligencja! 👋

Ostatnio mocno korzystam z Perplexity, ale szlag mnie trafiał, gdy musiałem kopiować dłuższe wątki i bloki kodu do własnej bazy wiedzy. Zawsze coś się sypało, formatowanie Markdowna znikało, a ręczne czyszczenie tego to strata czasu.

Nie znalazłem na rynku nic sensownego, więc... napisałem to sam. #chwalesie 🚀
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

mathmed
mathmed 04.06.2026, 15:19:02 via Android
  • 0
@Doment: Czemu nie używasz np. OpenCode?
  • Odpowiedz
mathmed
mathmed 05.06.2026, 06:24:12 via Android
  • 1
@Doment: Jak podepniesz serwer MCP np. z Chrome to zamykasz pętlę i agent może pisać i uruchamiać testy, sprawdzać rezultaty i wiele rzeczy dzieje się szybciej.
Pali sporo tokenów, to do testów bym podpiął lokalny model.
  • Odpowiedz
JamesJoyce
JamesJoyce
04.06.2026, 08:22:51
  • 11
#ksiazki #scifi #czytajzwykopem #sztucznainteligencja #it #programista15k

Mireczki zainteresowane ai, dobrą literaturą i futurologią polecam wspaniały esej Teda Chcianga

krótko: ted chiang (znany pisarz sf) tłumaczy dlaczego llm-y jak claude nie są i nie mogą być świadome, a anthropic robi z nas idiotów sugerując inaczej

llm
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

mathmed
mathmed 04.06.2026, 10:03:35 via Android
  • 0
@ssas78487: U ludzi na pewnym etapie rozwoju pojawia się myślenie symboliczne i generowanie tekstu po jednym słowie.
Nie można też powiedzieć gdzie znajduje się siedlisko naszej świadomości. Ale z pewnością podejście agentowe przybliża systemy oparte o LLM do czegoś co można nazwać życiem. Nie należy tego pomijać w rozważaniach.
  • Odpowiedz
JamesJoyce
JamesJoyce
30.05.2026, 06:10:14
  • 5
Zobaczymy, czego dowiemy się o naszych obowiązkach wobec przyszłości. Znam autora, więc spodziewam się papki, jak Deep Utopia Bostroma, ale kto wie.

#sztucznainteligencja #czytajzwykopem #ksiazki #futurologia #filozofia
JamesJoyce - Zobaczymy, czego dowiemy się o naszych obowiązkach wobec przyszłości. Zn...

źródło: IMG_4793

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

mathmed
mathmed 31.05.2026, 19:06:26 via Android
  • 1
@JamesJoyce: Mam nadzieję, że książka niezła, bo dziś wydałem na nią 9zł 😁
  • Odpowiedz
mathmed
mathmed 13.01.2026, 11:27:37
  • 0
Dostałem ostatnio z 10 wiadomości tego typu o próbie resetu hasła mojego konta Apple. Konta prawie nie używam, mam Mac Mini M4 na próbę, ale korzystam rzadko - niestety system Apple wymusił założenie konta na platformie.
Jak myślicie o czym może to świadczyć i co powinienem zmienić, żeby przywrócić bezpieczeństwo dla moich urządzeń (urządzenia) i / lub konta.

#apple #informatyka #niebezpiecznik #kiciochpyta
mathmed - Dostałem ostatnio z 10 wiadomości tego typu o próbie resetu hasła mojego ko...

źródło: IMG_20260113_121746

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

mathmed
mathmed
Autor
13.01.2026, 11:43:48 via Wykop
  • 0
@BabblingBook: Hasło zmieniłem, ale zalogować się nie mogę - "podjęto zbyt wiele nieudanych prób odpowiedzi na pytania zabezpieczające; spróbuj później"
  • Odpowiedz
mathmed
mathmed
Autor
30.05.2026, 07:18:25 via Android
  • 0
@kondor_20_zglos_sie: Nie przejęli konta, wiadomości się urwały. Czasem zdarzy się jeszcze pojedyncza tego typu. Ale Mac praktycznie nie używam. Jakoś nie mogę się przekonać.
  • Odpowiedz
JamesJoyce
JamesJoyce
29.05.2026, 22:56:54
  • 4
#sztucznainteligencja #programista15k #programowanie #anthropic

Ktoś jakiś czas temu oznaczył mnie pod wpisem mniej więcej dotyczącym końca it i Mythosa. W skrócie:

mythos mocno przesadza. llm robią wrażenie, ale to dalej narzędzia, a nie jakaś magiczna inteligencja która sama zastąpi całe it. internet co chwilę wpada w narrację „to już koniec programistów”, a potem okazuje się że w praktyce dalej potrzeba ludzi do architektury, błędów,
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

mathmed
mathmed 30.05.2026, 06:24:09 via Android
  • 4
@JamesJoyce: Ja ten temat oglądam na codzien z perspektywy radiologii. Dużo się mówi o zastąpieniu człowieka w tej materii, ale niezaprzeczalnym staje się fakt - przy skończonym zapotrzebowaniu wzrost efektywności pracy prowadzi do wzrostu konkurencji a to z kolei waliduje wynagrodzenia w dół. Powoduje też, że ktoś może pozostać bez pracy i bez wynagrodzenia.
  • Odpowiedz
mathmed
mathmed 30.05.2026, 07:17:25 via Android
  • 1
@kondor_20_zglos_sie: Praca dyżurowa, kontakt z Pacjentem to z nie interwencyjnych kwestii rzeczy trudne do zastąpienia. Natomiast zabiegówka owszem, wymaga drogiego hardware i to będzie bariera.
  • Odpowiedz
JamesJoyce
JamesJoyce
29.05.2026, 23:49:03
  • 4
#sztucznainteligencja #programowanie #programista15k #it #kryzysit

Mordeczki, model dreyfusa pokazuje dlaczego “jeszcze trochę skalowania i mamy agi” to myślenie życzeniowe.

llm operuje na poziomie kompetentnym góra biegłym w wąskich domenach, i to tylko pozornie. nie dlatego że za mało parametrów czy za mało danych. dlatego że ekspertyza w sensie dreyfusowskim wymaga czegoś czego gradient descent nie kupuje: ucieleśnionego doświadczenia z konsekwencjami. pilot uczy się czuć
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

mathmed
mathmed 30.05.2026, 06:21:02 via Android
  • 1
@JamesJoyce: Ja myślę z kolei, że sam model to tylko baza wiedzy, a jego zastosowanie ma sens w interakcji z fizycznym światem, długim nieresetowalnym kontekstem i może komponentą fine-tuningu. Żeby to miało sens powinny istnieć warstwy - podstawowa sprzętowa, może jakaś niewielka sieć neuronowa ale umożliwiająca szybkie reagowanie i ustawiczną pracę oraz zapytania do wyższych ośrodków (duży LLM). Podobnie działają nasze mózgi biologiczne, gdzie mamy ośrodki niskiego i wyższych rzędów
  • Odpowiedz
FedoraTyrone
FedoraTyrone
22.05.2026, 17:27:35
  • 0
Warto RTX 5090 dla 32 GB GDDR7? Czy na 16 GB wystarczy żeby sensownie się pobawić AI lokalnie? #pcmasterrace #gry #ai
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

mathmed
mathmed 23.05.2026, 16:30:10 via Android
  • 1
@SonidoStark: @FedoraTyrone: Witam, działa to ok. 8-16GB VRAM modele małe, 28-32GB modele średnie, do dużych to już DGX Spark albo alternatywa AMD.
Do LLM budżetowo 2xP100, do tego coś małego do wyświetlania. Do generowania obrazów już jakiś RTX - może używka 3090.
Jak ktoś lubi Mac Pro to są używane ze starszymi generacjami Apple Silicon z większą ilością RAM unified memory. 8GB zabiera system, reszta jako VRAM.
  • Odpowiedz

642

Szpitale bankrutują, a zarobki lekarzy sięgają 300 tys. miesięcznie

Szpitale bankrutują, a zarobki lekarzy sięgają 300 tys. miesięcznie

Według danych AOTMiT z 2025 roku, ponad 430 lekarzy w Polsce uzyskiwało miesięczne wynagrodzenie w przedziale od 100 do 300 tys. zł. Z drugiej strony słyszymy nieustannie o niedofinansowaniu szpitali. Jak rozwiązać ten problem? W jakim stanie jest polska służba zdrowia? Jak to naprawić?

Niezalezny_Obserwator_EU
z
youtube.com
dodany: 17.05.2026, 12:02:01
  • 100
  • #
    medycyna
  • #
    lekarz
  • #
    szpital
  • #
    nfz
  • #
    zdrowie
  • #
    polityka
mathmed
mathmed 17.05.2026, 20:09:33 via Wykop
  • -12
@JoBackManhorse: Panie kochany. Ja tam jakoś świetnie nie zarabiam, ale pracuję dość sporo. Do tego stopnia, że czekam na obniżki, żeby sobie trochę odpuścić. Znaczna część kolegów ma podobnie. Przy obniżkach system się załamie, większość przejdzie do prywaty. Jako potencjalny pacjent mogę powiedzieć - to zły pomysł. Jako doktor - kupuję popcorn i czekam na początek akcji.
mathmed
mathmed 16.05.2026, 19:25:41
  • 1
Chwalipost - od jakiegoś czasu chciałem mieć możliwość kodowania wspartego AI na lokalnej maszynie w robocie. I udało mi się to zrealizować relatywnie niewielkim kosztem. Za 1500pln kupiłem sobie używkę Dell Precision 7720

PROCESOR: Intel Core i7-6820HQ Quad Core (8MB Cache do: 3,60 Ghz)
PAMIĘĆ: 16GB DDR4
EKRAN: 17,3" FHD 1920x1080P Matowa, Podświetlenie LED
KARTA GRAFICZNA: Intel HD Graphics 530, NVIDIA QUADRO P4000 8GB GDDR5
mathmed - Chwalipost - od jakiegoś czasu chciałem mieć możliwość kodowania wspartego ...

źródło: 19366

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

mathmed
mathmed
Autor
16.05.2026, 20:19:24 via Android
  • 1
@krzysztof-mirko: @SonidoStark @PinezkaSwiata GPT OSS 20B (15T/S), GEMMA 4-A4B (23T/S), Qwen3.5-9B(14T/S), Qwen3.6-35b-A3B(11T/S) - 3Q.
  • Odpowiedz
mathmed
mathmed
Autor
16.05.2026, 20:42:15 via Android
  • 0
@PinezkaSwiata: Dziś mam chwilę to złożyłem projekt przypomnień w kalendarzu na HTML+JS we frontend i PHP w backend.
Jak jest moment i akurat nie ma Pacjenta.

Śmiga trochę wolniej, niż bym chciał i uczę się planować robotę modelowi (drugi mój post na Mirko). Ciężko podzielić to tak, żeby zachować efektywność na etapie całości tworzenia a nie tylko na początku.
Trzeba tworzyć sporo dokumentacji w trakcie i ją utrzymywać up to
  • Odpowiedz
mathmed
mathmed
Autor
16.05.2026, 20:48:27 via Android
  • 0
@PinezkaSwiata:
mathmed - @PinezkaSwiata:

źródło: 19370

Pobierz
  • Odpowiedz
mathmed
mathmed 16.05.2026, 12:56:43
  • 0
Próbuję wspomaganego AI kodowania, tak, aby jak najszybciej postawić projekt HTML, PHP, JS i zminimalizować swoją rolę (poprawa efektywności). Korzystam z modeli offline - LM Studio i OpenCode.
To co zauważyłem to szybkie postępy na początku, następnie problem z zapanowaniem nad projektem i jego spójnością. Być może jest to też wada małych modeli.
Nie udało mi się znaleźć wskazówek jak zapanować nad tym długofalowym spadkiem początkowej wysokiej efektywności. Ja próbuję obecnie tworzyć
mathmed - Próbuję wspomaganego AI kodowania, tak, aby jak najszybciej postawić projek...

źródło: 19296

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

mathmed
mathmed
Autor
16.05.2026, 15:24:35 via Android
  • 0
@roman-jarzyna: Domyślam się, że to trudne zadanie. Ale fajnie by było stosować zasady umozliwiające pchanie tego wózka jak najdłużej...
  • Odpowiedz
mathmed
mathmed
Autor
16.05.2026, 17:52:31 via Android
  • 0
@JamesJoyce: Zastanawiam się jak rozplanować prace nad projektem z pomocą modelu, tak aby oddelegować na niego najwięcej pracy bez szkody dla jakości.
  • Odpowiedz
Nighthuntero
Nighthuntero
14.05.2026, 09:57:24
  • 2123
Lekarze zrobią wszystko byle tylko lud się nie dowiedział ile władcy życia i śmierci zarabiają

#polska #praca #zdrowie #lekarz100k #szpital
Nighthuntero - Lekarze zrobią wszystko byle tylko lud się nie dowiedział ile władcy ż...

źródło: image

Pobierz
  • 107
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

mathmed
mathmed 15.05.2026, 19:31:54 via Android
  • 0
@Nighthuntero: Ja tam nie mam problemu powiedzieć ile zarabiam
  • Odpowiedz
orkako
orkako
10.05.2026, 09:45:12
  • 8
Dla tych co bagatelizują Rosję i uważają, że już jej zęby wybito.
https://youtu.be/3E_ZEMa83GM?si=i0O8w0oYu4XtSkoP&t=1721

Fragment od 28:41 do 32:04
W skrócie: Rosja cały czas remontuje i modernizuje swój sprzęt wojskowy i gromadzi go na tyłach. Są to przygotowywania do albo do dużej ofensywy, albo do ataku na nowy cel (kolejna wojna).
Od siebie dodam, że Putin nie może przerwać wojny, bo załamie gospodarkę i wywoła zamieszki społeczne w kraju, czego śmiertelnie się boi. Wpadł
orkako - Dla tych co bagatelizują Rosję i uważają, że  już jej zęby wybito. 
https://...
  • 29
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

mathmed
mathmed 10.05.2026, 13:12:46 via Android
  • 0
@orkako: Źle to nie wygląda.
mathmed - @orkako: Źle to nie wygląda.

źródło: 18153

Pobierz
  • Odpowiedz
mathmed
mathmed 10.05.2026, 13:14:01 via Android
  • 0
Inne źródło
mathmed - Inne źródło

źródło: 18154

Pobierz
  • Odpowiedz
qba2004
qba2004
qba2004
19.04.2026, 18:21:39
  • 1
Co sądzicie o tezie postawionej przez @editores, że za rok będzie wojna w Polsce? Niech się jacyś eksperci wypowiedzą, bo ja już nie mam siły na dalszą dyskusję z tym gościem.

#wojna #wojsko #polska #rosja #ukraina #polityka
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

mathmed
mathmed 19.04.2026, 18:34:24 via Android
  • 8
@qba2004: Drony i rakiety poniżej progu wojny - bardzo możliwe. To co robi USA w Iranie nie jest nazywane wojną, a w Polsce raczej nikt by tego nie chciał zobaczyć.
  • Odpowiedz
card_man
card_man
card_man
10.04.2026, 10:50:23
  • 6
Zychowicz to ale kosi hajs na tych liveach xD Kim są ludzie co mu kasę wysyłają xD

#zychowicz #bartosiak #napierala #wojna #geopolityka
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

mathmed
mathmed 10.04.2026, 11:06:16 via Android
  • 1
@card_man: Zychowicz do pół biedy, zobacz ile kasy ludzie wrzucają w onlyfansy i inne patologie...
  • Odpowiedz
  • <
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 21
  • Strona 1 z 21
  • >
  • Hobbystycznie programista, elektronik, miłośnik harmonii natury i techniki.
  • Łódź
  • wykop.pl

Osiągnięcia

  • Komentator
    od 02.10.2018

    Komentator
  • VIP
    od 26.12.2021

    VIP
  • Rocznica
    od 12.02.2026

    Rocznica
  • Gadżeciarz
    od 31.07.2015

    Gadżeciarz
  • Mikroblogger
    od 29.10.2019

    Mikroblogger
  • Pozytywnie Zakręcony
    od 02.02.2021

    Pozytywnie Zakręcony

Wykop © 2005-2026

  • O nas
  • Reklama
  • FAQ
  • Kontakt
  • Regulamin
  • Polityka prywatności i cookies
  • Hity
  • Ranking
  • Osiągnięcia
  • Changelog
  • więcej

RSS

  • Wykopane
  • Wykopalisko
  • Komentowane
  • Ustawienia prywatności

Regulamin

Reklama

Kontakt

O nas

FAQ

Osiągnięcia

Ranking