Wpis z mikrobloga

Problemem wysokich cen #nieruchomosci nie są koszty budowy czy chciwość deweloperów tylko niesprawiedliwy system podatkowy jaki panuje w Polsce.

Janusz na minimalnej 4300 zł dostanie 3200 netto, z czego pracodawca zapłaci ponad 5000 zł.

Kto kto zarabia średnią krajową dostanie 6000 zł na ręke, z czego 8,5 to brutto, a koszty to ponad 10000 zł.

Ktoś kto zarabia 25 tysięcy wrzuci sobie w koszty samochód, paliwo od reszty zapłaci 19% podatku i 1500 zł ubezpieczenia. Trochę więcej kosztów niż ktoś kto zarabia minimalną xD a o wiele mniej niż ktoś kto zarabia średnia. I za te pieniądze kupi sobie mieszkanie, które wynajmie temu kto zarabia mniej i płaci więcej w podatkach. Jak ktoś korzysta z ipbox to podatków płaci tyle samo co gość zarabiajacy 10x mniej xD.

Hurr durr ale takich ludzi w Polsce nie ma jakoś dużo. Jest więcej niż się wydaje, ale faktycznie nie ma ich jakoś dużo. W Polsce rocznie buduje się około 250 tysięcy mieszkań. 100-150 tysięcy ludzi, którzy dobrze zarabiają i kupią przynajmniej jedno mieszkanie to nie problem.

W cywilizowanych krajach jak #niemcy czy #francja jest to nie do pomyślenia, żeby masowo tworzone były JDG w celu optymalizacji podatkowej. A jeżeli ktoś faktycznie taką działalność prowadzi to podatki płaci zgodnie ze skalą podatkową, gdzie najwyższy próg 45% nikogo nie dziwi.

#polska #ekonomia #podatki #gospodarka #emigracja #praca #pracbaza
 • 107
 • Odpowiedz
Ktoś kto zarabia 25 tysięcy wrzuci sobie w koszty samochód, paliwo od reszty zapłaci 19% podatku i 1500 zł ubezpieczenia


@Kam_sekwaw: fajnie ale nie każdy może pracować na jdg
 • Odpowiedz
@Kam_sekwaw: podatek progresywny to rak i nigdy nie powinien byc wprowadzony. zamiast szczuc na jdg zeby mieli gorzej jak etatowcy trzeba raczej myslec w druga strone - by wszyscy mogli rozliczac sie liniowo.
 • Odpowiedz
 • 2
podatek progresywny to rak i nigdy nie powinien byc wprowadzony. zamiast szczuc na jdg zeby mieli gorzej jak etatowcy trzeba raczej myslec w druga strone - by wszyscy mogli rozliczac sie liniowo.


@borjaki: Pokaż kraj, w którym jest takie rozwiązanie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
 • Odpowiedz
@Kam_sekwaw: w naprawdę cywilizowanych krajach to nie do pomyślenia jest, żeby zyski kapitałowe były opodatkowane taniej niż praca.

A w naprawę naprawdę cywilizowanych kapitał na zamkniętą drogę do spekulanci na towarach podstawowych.
 • Odpowiedz
 • 45
@Kam_sekwaw Miło widzieć takie wpisy, vo świadczy to o tym, że społeczeństwo się budzi :)

To nie rolnicy i przedsiębiorcy są najbardziej obciążoną grupą pod względem podatków, a ludzie pracujący na etacie za więcej niż minimalną. Takim nie przysługuje miejsce w żłobku i mieszkanie socjalne, ich się łoi na opodatkowaniu pracy. Podczas gdy jdg i przedsiębiorcy płacą znikome podatki, dostają tarcze, zwroty VAT, itp. Kasjerka w Lidlu płaci większą składkę niż
 • Odpowiedz
@onomatopejusz: o konkretach nigdzie nie mówiłem natomiast kapitalizm zawsze realnie jest oligarchią gdzie ludzie to pastuchy na wianuszku bogaczy, progresja to jedno z niewielu narzędzi, które to potrafią jakoś zniwelować i zapewnić usługi publiczne, które zwiększą jakość życia zwykłych ludzi.
 • Odpowiedz
@ShadyTalezz: do nierownosci to prowadzi zabieranie komus 41% pensji powyzej smiesznych 120k brutto.Sprawia to ze ludziom spada motywacja do rozwijania sie. Takze z zachodu to przykladu nie ma co brac, bo ten zachod to nie zawsze musi miec racje- patrz np polityka migracyjna.
Dlatego nie ma sie co dziwic ze kazdy kto moze to przechodzi na b2b i bardzo dobrze.
19% od 30k to dalej duzo wiecej niz 19% od
 • Odpowiedz
@ShadyTalezz
Progresja dojeżdża ludzi na dorobku, bogacze zawsze ci ominą jak państwo daje możliwość jak u nas inwestowania w beton i zajmowania z 8 proc podatku, a progresja będzie waliła po dupie Mariusza w Korpo co zarabia 15 brutto
 • Odpowiedz
A podatek progresywny to największy scam, bo bogaci i tak oddają więcej kwotowo więc czemu mają składać się więcej procentowo? Powinna być regresja. Ale p0laczki tego nie rozumieją. Jak nalożysz dużego bata to i tak da się z podatkami uciec do krajów różnych i zamiast zobaczyć 10% taxu zobaczysz 0 xD
 • Odpowiedz