Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Mirasy, czy jak jestem na umowie zlecenie rozliczanej na godziny, która mi wygasa z dniem 1 lutego,to CZY

1. Jak dzisiaj/jutro tj 29/30 zgłosze chorobowe to to chorobowe zadziała i wypłacą mi np za kilka dni czy nawet tydzień ( w zaleznosci na ile dni mi lekarz wystawi), czy np z racji, że umowa sie skonczy to juz mi nie bedzie przysługiwać ?
Nie moge sie pół dnia dodzwonić do ZUS by zadzwonić.

2. Czy potrzebuje jakiegoś zaświadczenia z tej firmy by zarejestrowac sie jako bezrobotny i dostać zasiłek ?

3. Nowy ROK zaczyna sięfenomenalnie ( ͡° ͜ʖ ͡°) i to w #warszawa

#praca #zus #zdrowie #ubezpieczenie #pomoc #niewiemjaktootagowac #ekonomia #rynekpracy #gospodarka #prawo



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 8
@mirko_anonim: po pierwsze

Osoby zatrudnione na umowie zleceniu zyskują prawo do płatnego zwolnienia lekarskiego, pod warunkiem, że podlegają ubezpieczeniu chorobowemu nieprzerwanie przynajmniej przez 90 dni. W przeciwnym razie nie przysługuje im zasiłek chorobowy.

drugie pytanie

Jak długo można chorować po zakończeniu umowy zlecenie?

Podsumowując, jeżeli podlegała Pani pod dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, a niezdolność do pracy wystąpiła w ciągu 14 dni od zakończenia umowy zlecenie i będzie trwała dłużej niż 30 dni,
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @darek-jg:

ja nie pytam ile czasu musze placic skladki tylko pytam czy pomimo ze umowa mi wygasa z koncem miesiaca to dalej bedzie wypłacane siano mimo ustania stosunku pracy..

OD 1 dnia koszty ponosi pracodawca a od 30 ponosi je zus. Tylko co sie dzieje w przypadku gdy za 1-2 dni płąci pracodawca, potem wygasa mi stosunek pracy. Czy ZUS płaci dalej czy może pracodawaca płaci
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @darek-jg: ziomek ale ja nie o to pytam? Czytaj ze zrozumieniem

Ponawiam

Ja pytam kto płaci za L4 w momencie gdy je wezme 30 stycznia i potrwa powiedzmy do 5 lutego-7 lutego, gdzie moja umowa zlecenie konczy sie 31. Nic innego mnie nie interesuje.


·
via mirko.proBOT
  • 0
✨️ Autor wpisu (OP): @darek-jg
dzwoniłęm do ZUS i oczywiscie #!$%@? kocopoły
Jak ustaje sotosunek pracy np wygasa umowa zlecenie to wygasa obowiązek pracodawcy do wypłacania chorobowego. Natomiast mozna wtedy zglosic sie do ZUS z podaniem i wtedy ZUS z włąsnego hajsu kontynuuje, o ile dalej jest wazne i ewentualnie przedłużane przez lekarza.

Jak ustaje sotosunek pracy np wygasa umowa zlecenie


@mirko_anonim: Ale stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę, a umowa zlecenie to umowa cywilnoprawna i w tym przypadku prawo do zasiłku chorobowego masz wtedy, kiedy sam płacisz składki na ubezpieczenie chorobowe. Sama umowa zlecenie automatycznie nie daje prawa do zasiłku chorobowego.