Wpis z mikrobloga

Ceny są sztucznie zawyżone.
Weźmy takie czipsy - jaki jest realny koszt wytworzenia jednej paczki? 20 groszy? 25? Doliczając wszystkie koszty związane z logistyką niech będzie złotówka, co i tak będzie na wyrost. Tymczasem cena w ciągu ostatnich kilku miesięcy skoczyła o 100% i teraz wynosi 10 zł XD I tak jest z wieloma produktami.
A zauważyliście ile jest ostatnio w takiej biedronce promocji? Kupuję w niej od lat i czegoś takiego jeszcze nie było, ciągle wszystko przeceniają. Dlaczego? Może dlatego że przesadzili i nikt nie jest już w stanie kupować rzeczy w tak absurdalnych cenach, patrz jakaś mekrela w pomidorach - cena już ponad 7 zł, często na promocji w okolicach 6.
O cenach w gastro już nawet nie wspominam.
"HURR ale tam liczą się głównie koszty najmu i energii a nie produktów DURR" - to dlaczego porcje też są coraz mniejsze, albo (o zgrozo) nie są większe? XD
Jak już jakiś czas temu pisałem, może i państwo nas rucha na kasę, ale nie należy zapominać jak bardzo na kasę rucha nas pciembiorca, który gdyby tylko się dało zapłaciłby nam 2 zł za godzinę pracy i odjechał w stronę zachodzącego słońca swoim Lexusem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#inflacja #kryzys #pieniadze #gastronomia #januszebiznesu #pracbaza #antykapitalizm #socjalizm
  • 75
@KrolSandaczPierwszyRozrzutny: tak to prawda, w stanach widać to jeszcze wyraźniej, że inflacja jest pompowana głównie marżami a firmy ogłaszają rekordowe zyski. niestety, nikt jeszcze nie wymyślił skutecznego mechanizmu ekonomicznego który można by zastosować w tej sytuacji.

ograniczysz ustawowo marże, to firmy się zbuntują i przestaną sprzedawać regulowane towary w ogóle.
opodatkujesz nadmiarowe zyski firm, to firmy te ceny napompują jeszcze mocniej, a obywatele zbiednieją jeszcze bardziej

(
@KrolSandaczPierwszyRozrzutny już tłumacze dlaczego. Smażalnice w takich fabrykach są zapewne zasilane prądem, albo gazem, a koszt tych surowców dla przedsiębiorców wzrósł kilkukrotnie, a one są głównym kosztem przy produkcji. dla przykładu dwa lata temu za gaz w małej firmie płaciłem rachunek 1600 zł. tak w tym roku przyszedł 7000 zł w tym samym okresie rozliczeniowym. To samo z prądem. teraz wystarczy uwzględnić skalę dodać skokowy wzrost ON i innych kosztów i sprawa
Ceny są sztucznie zawyżone.

Weźmy takie czipsy - jaki jest realny koszt wytworzenia jednej paczki? 20 groszy? 25? Doliczając wszystkie koszty związane z logistyką niech będzie złotówka, co i tak będzie na wyrost. Tymczasem cena w ciągu ostatnich kilku miesięcy skoczyła o 100% i teraz wynosi 10 zł XD I tak jest z wieloma produktami.


@KrolSandaczPierwszyRozrzutny:

idz i otworz fabryke czipsow i sprzedawaj je odpowiednio taniej - jak beda dobre, to
Mam wielu chętnych na dany produkt, więc podniosę ceny, aby ewentualna nadwyżka pieniędzy klienta trafiła do mnie. Bogaci się bogacą, biedni biednieją.


@ToJestNiepojete: A jak nie ma chętnych to biedni się bogacą? To dlatego PRL wymyślił kartki, żeby ograniczać popyt?