Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 42
@eloar: czyli byłeś jednym z niewielu odpowiedzialnych, którzy zrozumieli o co chodzi. Niestety 90% ludzi wykorzystało wakacje do wydawania pieniędzy na głupoty. Tamte matoły będą niedługo w ciemnej dupie i bez zwrócenia uwagii, że to właśnie ich zachowanie spowodowało ponowny wzrost dynamiki zmiany poziomu cen, zwrócą się z płaczem do rządu o pomoc.
@kuljak: czyli mamy do czynienia z nadpłatą Schroedingera - jest i jej nie ma, bo może te pieniądze są wciąż kumulowane na subkontach w celu nadpłaty większej kwoty jednorazowo. naiwnie chcę wierzyć w to, że sam instynkt samozachowawczy ludzi zmotywuje ich do tych nadpłat. wiem jednak, że raczej tych, który nabrali kredytów głupio, pod korek, ciężko będzie do tego zmusić, bo albo wydadzą te pieniądze na przeżycie albo w najlepszym przypadku
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@eloar:
Ja wziąłem te wakacje i nie nadpłaciłem- bo wrzuciłem na lokatę i nadpłacę przed grudniem kiedy będę miał ratę- zysk relatywnie mały ale będzie. Też w tej statystyce liczę się jakbym te pieniądze przejadł?
@Quimeen: w moim otoczeniu mam znajomego, który najpierw wziął pod korek, potem wskoczył na stałe, a teraz uznał, że na te wakacje kredytowe to szkoda zachodu na wnioski i nadpłacanie skoro sobie tylko nieznacznie skróci okres kredytowania/wysokość raty i temat olał.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Krupier: 90% to "figure of speech". Nie dostaniesz tego typu wiarygodnych danych w necie. Z mojej strony nie zaobserwowałem wzrostu przedpłat (i nie wyciągniesz jakie są bo chyba nie mogę aż tyle mówić). 2) gus wskazał, że moment wprowadzenia wakacji, pokrywający się ze spadkiem cen surowców pokrył się z przyspieszeniem wychamowującego do tego momentu wzrostu inflacji. Równanie fishera, prosta matma i wnioski pozostawiam tobie. @posepny1 w skrócie. Jak nadpłacasz możesz albo
@posepny1: Od początku roku spłaciłam jakieś 25% kredytu, do końca roku zrobię nadpłatę na jakieś kolejne 35% i w pierwszym kwartale 2023 spłacę całość. Mogłam to zrobić wcześniej, ale przy niskich stopach nie widziałam sensu, a teraz wiborek mnie skutecznie zachęcił do spłacenia tego jak najszybciej. Współczuję, tym którzy mają kredyt na styk, ale i tak uważam, że Ci co kupili mieszkanie dla siebie i obecnie nie muszą wynajmować i martwić
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Krupier: w styczniu jak nie zapomnę albo nie zgubię posta albo moderacja mnie nie zbanuje, zawołam Cię tu i albo sam się przyznam do błędu, albo Przyznasz mi rację.
w styczniu jak nie zapomnę albo nie zgubię posta albo moderacja mnie nie zbanuje, zawołam Cię tu i albo sam się przyznam do błędu, albo Przyznasz mi rację


@kuljak: jasne, wołaj śmiało. Sam jestem ciekaw wyników aczkolwiek ja jednak obstawiam, że wjedzie większość nadpłat.
@Woody_90: tak, jestem pewien, że jesteś liczony do statystyki tych, co "przepierdzielili tą kasę na głupoty". Pewnie będzie skok w grudniu faktycznie spory. Znalazłem wykresy dla nadpłat rosnących gdzieś do czerwca 2022, ale bardziej jest ciekawe, jak to teraz wygląda.

@kolar1: mnie korci zostawić na koniec jakieś grosze. Aneks aby zakończyć umowę przed czasem to 500pln, więc może pozostawienie 10pln kredytu hipotecznego nakłoni bank, aby sami zainicjowali zakończenie umowy przed
@posepny1: Smutne jest to, że większość ludzi mających wakacje kredytowe ma taki plan.
1 miesiąc WK to wyjazd na wakacje, bo hehehe kasa jest, a zaraz nie będzie.
2 miesiąć WK, ale fajny TV/konsolka/telefon, tera bierzemy, bo hehehe kasa.
3 miesiąc WK dobra Grażka, nadpłacamy ile możemy, czyli max. 2x normalna rata

Schemat ten zaobserwowałem u wielu znajomych, zarówno sprawiających wrażenie inteligentnych, jak i ciut mniej. Dosłownie na palcach jednej ręki
@kuljak: trzeba by poczekać na twarde dane, te 90 proc. może być też w drugą stronę, przynajmniej inni kredyciarze których znam każdy deklarował, że ostro nadpłaca. Też mocno cisnę na nadpłaty ten i następny rok.
@kuljak mi to się wydaje że "tamci" pojechali w końcu na normalne zakupy, popłacili rachunki i złapali oddech przed kolejna grabieza:D
Bo tylko głupi nie wydałby tego na nadplate
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@vboss: kasa z wakacji kredytowych w moim przypadku już wrzucona na nadpłatę. Co lepsze wrzucona nie za 4 miesiące tylko 20. Byłem na wakacjach, w styczniu jadę znowu. Zostało 200k rata ok 1700 (dokładnie nie jestem w stanie policzyć bo bank nie wystawił informacji na koncie po przeliczeniu ile tam dokładnie wychodzi)
Można żyć na luzie z taką ratą. Jedyny minus że mam #!$%@? samochód i nie zapowiada się na nic
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@vboss: sądzę że też powinno się podzielić ludzi na tych co się #!$%@? z ratami po uszy i takie wk to dla nich czas na przemyślenia ew sprzedaż mieszkania. I na takich co i tak by wzięli, bo i tak ich stać na kredyt
@vboss ja też się pewnie liczę do statystyki "nie nadpłacił", bo kumuluję środki ¯_(ツ)_/¯ Mam stałe oprocentowanie, na koncie, lokatach i giełdzie czekają środki o wartości 40% pozostałego do spłaty kapitału, i ta kupka dzięki wakacjom rośnie. Oprocentowanie lokat już daje mi w ujęciu rocznym zysk netto wyższy niż oszczędność na racie po nadpłacie kredytu. Nadpłata wleci dopiero jak ten układ się zmieni, lub rata zacznie mi ciążyć.
@posepny1: tak samo jak wiele osób tutaj, środki na nadpłatę za 4 miesiące wakacji kredytowych trzymam jeszcze na oszczędnościowym żeby coś dodatkowo z nich wygenerować (8% rocznie - belka, zawsze coś).

Nie ma sensu nadpłacać w momencie gdy nie są naliczane odsetki, lepiej obracać tymi pieniędzmi.