Wpis z mikrobloga

Siema Mirki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jaka dieta jest najzdrowsza według badań i waszej wiedzy? (mam na myśli faktyczną wiedzę naukową, a nie kogoś zaślepionego ideologią "ZWYRODNIALCU NIE ZABIJAJ ZWIERZONT!", WARZYWA SOM TOKSYCZNE!")

Zastanawiałem się ostatnio, jakie są wytyczne, żeby dieta była jak najbardziej zdrowa i ukierunkowana pod długie dobre życie? Jak z kaloriami? Ogólnie powszechnie wiadomo, że lepiej nie dojadać niż się przejadać.

Nasi dziadkowi jedli chleb i ziemniaki xD i żyli całkiem przyzwoicie, dlatego zacząłem wątpić w keto. Bo kto tak naprawdę wie, jakie skutki ma ona na 20-30 lat życia? Wiem, że w necie są ludzie, co niby jedzą keto od 20 lat, ale bardziej do mnie przemawiają Japończycy co jedzą ryż, ryby i żyją po 90 lat ( ͡° ͜ʖ ͡°) dlatego głównie odstawiłem keto.

W necie są ludzie co jedzą tylko #carnivore są też #wegetarianizm, mamy też gagatków co jedzą tylko cukry proste xD

Byłem na keto, czułem się dobrze. Byłem na węglach czułem się też dobrze ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Warzywa w ilościach hurtowych są szkodliwe, jakbyś ktoś jadł pół kilograma wątróbki dziennie, to raczej też tak średnio.

Stawiam plusy, pozdrówki ( ͡° ͜ʖ ͡°)



#mikrokoksy #dieta
#mirkokoksy #zdrowie #trening #bieganie #dietetyka #keto #sport #odzywianie #jedzenie
  • 21
  • Odpowiedz
@Zimny-jak-lod: najzdrowsza dieta jest taka, ktora zaspokaja mikro i makroelementy.
Nie można definiować diety na podstawie: bo oni tak jedzą i żyją 100 lat. Oni żyją sto lat bo np. nie są truci polskim złotem i plastikiem. I to ma najprawdopodobniej większy wpływ, niż to że jedzą algi morskie.
  • Odpowiedz
@Zimny-jak-lod: Taka jaka ci pasuje. Byleby była zbilansowana.
I nauczcie się w końcu, że na każdego co innego będzie działać lepiej/gorzej.
Ja np. jestem w 100% węglowodanowym człowiekiem. Bez węgli na noc słabo mi się śpi.
Po tłuszczach mam sraczkę i inne takie niefajne rzeczy. A ktoś może mieć na odwrót.
  • Odpowiedz
@Kryskamatyska: Zgadzam się, ja słabo czuje się na węglach prostych/złożonych i na keto dostałem drugie życie. Denerwuje mnie trudność jedzenia np. w podróży, ale dobre samopoczucie jest najważniejsze
  • Odpowiedz
@Zimny-jak-lod: z moich informacji wynika, że tak zwana dieta zbilansowana, nazywana także śródziemnomorską. Makro w przeliczeniu procentowym na kalorie z poszczególnych makroskładników: białko 40%, węglowodany 30% tłuszcz 30%,
Z tym, że z przewagą tłuszczów nienasyconych - baza to oliwa z oliwek.
Dieta zakłada spożycie dużej ilości warzyw i owoców i bazuje na nisko przetworzonych produktach jak świeże mięso, ryby, jaja, nabiał.
Plus tego modelu jest taki, że łatwo komponować posiłki tak
  • Odpowiedz
@Zimny-jak-lod: Nie kieruj się tym jedli Twoi dziadkowie ale jedli nasi przodkowie czyli co homo sapiens zjadał przez ostatnie 200 tysięcy lat a może nawet co zjadali przodkowie homo sapiens?

Polowali czyli zjadali spore ilości mięsa i zbierali czyli zjadali małe ilości prawdopodobnie głównie owoców. Do tego często głodowali pomiędzy mięsnymi ucztami i co najważniejsze byli w ciągłym ruchu.

Twierdzenie, ze najważniejsza jest różnorodność w diecie jest nowożytnym wymysłem i w
  • Odpowiedz
@DrGreen_2: tylko różnorodność nie oznacza jedzenia produktów z całego świata, tylko właśnie kwestie zbilansowania tej diety w taki sposób, aby nie ograniczyć się do np jedzenia samego tylko mięsa albo warzyw. Wszystkiego ma być po trochu - bardziej mięsne i warzywne dni, wedle upodobań. Jak lubisz i tolerujesz nabiał, to też go normalnie jesz. A jak dużo i intensywnie trenujesz, to również spora podaż węglowodanów itd.
  • Odpowiedz
@Zimny-jak-lod: bardzo czesto pomijany jest fakt samopoczucia na diecie bo mozesz miec najlepsza diete na swiecie ale co z tego jak nie jestes w stanie jej utrzymać. Lepiej miec gorsze mikro i uzupelnic suplementami w razie potrzeby. Oczywiscie to dotyczy osoby zdrowej.
  • Odpowiedz
@DrGreen_2 fakt, że praczłowiek jadł tak a nie inaczej, ponieważ nie miał fizycznej możliwości na fasolkę z Ameryki znaczy, że jego dieta jest optymalna i odpowiednia a on sam żył długo i zdrowo?
  • Odpowiedz
@Xandress: Jest optymalna dla nie z punktu ewolucyjnego, z takiej własnej diety człowiek się wywodzi i taka jest dla niego najbardziej optymalna inaczej nie byłoby nas tutaj. Większość nowożytnych wymysłów jest dla nas szkodliwa
  • Odpowiedz
@Saprofit: Problem ze zbilansowana dieta jest taki ze w większości przypadków nie działa. Zauważ, ze nawet Ty masz wzdęcia, gorsze dni przy konsumpcji niektórych pokarmów. Co to oznacza? Ze cześć z nich a w niektórych przypadków duża cześć nie jest dla Ciebie optymalna
  • Odpowiedz
@DrGreen_2: wybacz, ja akurat mam wzorcowy metabolizm. Nie mam żadnych wzdęć ani złego samopoczucia po żadnym pokarmie. Różne diety i taktyki żywieniowe też na luzie - IF, LC, HC, keto z tym, że na tym ostatnim to nie mam energii na mocny trening wytrzymałościowy.
A co do zbilansowanej... To #!$%@? głupot, bo skoro masz nietolerancję na jakiś produkt, to go nie jesz i wymieniasz na coś innego. Zbilansowana dieta nie znaczy
  • Odpowiedz
@Saprofit: Problem jest taki, ze duża cześć społeczeństwa będzie konsumować produkty, które im nie sluza bo są zaklasyfikowane jako zdrowe, często jest to nietolerancja na wiele grup produktów i człowiek nie potrafi znaleźć który to produkt.
W takim wypadku zbawienne są diety eliminacyjne
  • Odpowiedz
@DrGreen_2: no jeżeli ktoś nie toleruje nabiału czy nawet glutenu, to po prostu wyklucza te produkty, ale to nie dyskwalifikuje takiej diety, jako zbilansowanej, czy różnorodnej. Dalej możesz zachować odpowiednie proporcje białka, tłuszczy i węglowodanów
  • Odpowiedz
@Saprofit: Nie mówię tutaj o tak popularnych nietolerancjach jak nabiał czy gluten ale o problemach z wieloma warzywami, które na sile sa przedstawiane jak najzdrowsze produkty do spożycia
  • Odpowiedz