Wpis z mikrobloga

Niedługo idę na przesłuchanie jako poszkodowany. Zostałem napadnięty przez dwóch typów przed własną klatką schodową. Zaatakowali moją partnerkę, a ja ją broniąc wybiegłem na klatkę i próbowałem ich obezwładnić. Nie było możliwości zamknięcia drzwi, bo je blokowali, a jak rzucili się na partnerkę to już nie myślałem.
Jednego sprawcę znam i mam jego dane. Drugiego nie.
Pobili mnie i uciekli.
Wezwałem policję. Byłem w szpitalu i teraz za kilka dni mam przesłuchanie.

I teraz mam pytanie jak się zabezpieczyć i co zrobić, ponieważ sprawca ma bliskiego znajomego policjanta i boję się że mogą mącić, albo przesłuchanie może wyglądać w nieodpowiedni sposób.

Co powinienem wziąć, czego się wystrzegać i czy powinienem nagrywać te zajście?
Już mi jeden policjant próbował powiedzieć że nie ma sensu nic z tym zrobić, bo im oddałem, więc już nie jest to napaść tylko bójka, a że drzwi nie mogłem zamknąć to bez znaczenia, bo nogą nie przekroczyli progu xD

#policja #przesluchanie #prawo #pytanie
  • 130
Widzę, że @Karoleer: zastosował argumentum ad prawnikum. Tymczasem to @HeadH: ma rację. Nawet w pouczeniu, do którego podałem link, jest napisane, że: "Możesz wskazać osobę, która będzie obecna podczas czynności z Twoim udziałem w postępowaniu przygotowaw­czym, o ile nie uniemożliwi to przeprowadzenia czynności lub nie utrudni jej w istotny sposób (art. 299a § 1)". Niedopuszczenie zawodowego pełnomocnika do udziału w czynności, jaką jest przesłuchanie pokrzywdzonego, może stanowić podstawę zarzutu
@HeadH: znam ten kodeks doskonale, tło na jakim leży nie jest przypadkowe ( ͡° ͜ʖ ͡°) powodzenia na poprawce!

@korporacja: eh, widze ze do tematu dołączył się kolejny "ekspert" - dobrze, to oświecę was wszystkich za darmo, niech stracę.

jak bagiet nie chce udziału profesjonalisty przy słuchaniu, to po prostu słucha jako świadka. a opis OP jest jednoznaczny ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Garztam: mojego brata kiedyś napadli na ulicy w nocy, zabrali telefon, ulice dalej zostali zlapani przez przypadkowy patrol z telefonem w kieszeni. Rozpraw było kilka mimo tak oczywistej sprawy. Ostatecznie skazani by zapłacić po 500zl odszkodowania mojemu bratu i po 1500zl grzywny, parodia sądów xd
@Karoleer: XDDDD, ale wstyd i żenada xD. No ale czego spodziewać się po radcach prawnych, których z karnego to połyka się na śniadanie. Muszę Ci jako aplikant, który w przyszłości będzie nosić czerwień, zwrócić uwagę na to, że powinieneś cofnąć się na zajęcia z kodeksu postępowania karnego. Od kiedy pokrzywdzony nie jest stroną w procesie karnym ( ͡° ͜ʖ ͡°)?
Muszę przyznać, że zrobiłeś mi dzień. Ta
@Garztam: Umów się na poradę do prawnika. To koszt ok. 150pln. Powie Ci, czy w takim przypadku niezbędna będzie Ci dalsza pomoc prawnika, czy na tym etapie, w tej sytuacji sam to ogarniesz. A przede wszystkim będziesz wiedział, co się bedzie dzialo na takim przesluchaniu.