Wpis z mikrobloga

@vertical: nie bzdury tylko zawsze na początku rata składa się w większości z odsetek. Ja przy niziutkich stopach też miałem kredyt, gdzie kapitał wynosił założmy 700zł, a odsetki 900. Potem wraz ze spłacaniem rat stopniowo kwota odsetek spada. I tak, kwota odsetek rośnie codziennie, co nawet widać jak się zagląda do szczegółów kredytu. Nie mniej jednak zawsze początkowe raty zawierają więcej odsetek niż kapitału.
Znam takich co zaznaczają w banku opcje "kapitał + odsetki". Także nie każdy nadpłaca kapitał ;P


@RozbrykanyKartofelek: Znowu jakieś mity :) Co z tego że przy nadpłacie spłacasz odsetki naliczone od ostatniej raty, skoro i tak nie zapłacisz ich w tym miesiącu ANI O ZŁOTÓWKĘ WIĘCEJ. Przykładowo, jeżeli OP bez nadpłaty po tym miesiącu ma 2224 zł odsetek o zapłaty, to jak w połowie miesiąca zrobi nadpłatę i zapłaci trochę kapitału
ja mam raty malejące i mogę czegoś nie rozumieć


@powaznyczlowiek: No tak, przy ratach malejących to nie występuje bo kapitał jest podzielony na równe części :) Ale przy ratach równych jest tak jak napisałem, to dlatego żeby wyrównać ratę, jakby po podniesieniu oprocentowania nie obniżać kapitału w początkowym okresie i nie podwyższać w końcowym to też by wyszło coś podobne do raty malejącej ale łagodniej :)
nie wiem jak u Ciebie to działa. Ale jeśli ja nadpłacam w połowie miesiąca 2000 zł i zaznacze " kapitał" to mój przelew wychodzi na kwotę 2000 zł i ta kwota jest odjęta od kapitału pozostałego do spłaty. Odsetki idą razem z planową ratą.


@RozbrykanyKartofelek: No tak, to tylko techniczny sposób realizowania nadpłaty. Gwarantuję Ci i mogę się o to zakładać, że jak zaznaczysz odsetki, to Twoja nadpłata kapitał + odsetki
przecież wysokość raty się znacznie zmieniła - a przy obniżce części kapitałowej musiałby się wydłużyć czas spłaty. Fakt faktem ja mam raty malejące i mogę czegoś nie rozumieć, ale to co piszesz nie ma sensu


@powaznyczlowiek: Nie bo przy tym samym oprocentowaniu potem będzie tak ze odsetki to będą 200zł a kapitał 2200. Dynamika spłaty się zmieni.
@Maljevic: Ubezpieczenie 120 zł wychodzi i ono na szczęście nie rośnie xd Ten kraj coraz trudniejszy do mieszkania od przyszłego roku młodsza córkę wysyłam do żłobka jeżeli nie dostanie się do publicznego to za 2 dzieciaków będę płacić 1600 zł w prywatnym xd do tego ratka pewnie dojdzie do 3 tysi będzie naprawdę miło
@mako37: Mi prawdopodobnie przyjdzie zmienić pracodawcę, bo powoli nie stać mnie na pracę u dotychczasowego. Co do żłobków i przedszkoli to w tym kontekście ja szykuję się na wyprowadzkę do miasta nieco bardziej na prowincji. Mieszkanie oddam w najem, a sam chcę się za kilka lat przeprowadzić do miejsca, gdzie o wszystko trochę łatwiej.