Wpis z mikrobloga

@powaznyczlowiek: skoro masz wieksze oprocentowanie to sumarycznie masz wieksze odsetki do splaty, a majac ratę o stałej wysokości to jak chciałbyś zmieścić te dodatkowe odsetki :). Proporcje sie zmniejszaja (z czasem, im blizej konca kredytu część kapitałowa będzie rosła)
  • Odpowiedz
@mako37: no na to mi wygląda, ale jeśli mi wytłumaczysz skąd ta zmiana części kapitałowej to może zrozumiem

@dario3d: przecież wysokość raty się znacznie zmieniła - a przy obniżce części kapitałowej musiałby się wydłużyć czas spłaty. Fakt faktem ja mam raty malejące i mogę czegoś nie rozumieć, ale to co piszesz nie ma sensu
  • Odpowiedz
@powaznyczlowiek: oczywiście, ze wszystko sie zgadza. Brałeś 400k do oddania w 20 lat miałeś 650k w ratach stałych, mija rok, stopy rosną i za pozostałe kapitału 375k masz do oddania np. 900k w 19lat. No to żeby sie zmieścić w tym samym czasie trzeba bardzo mocno zwiększyć część odsetkowa by ta propprcjonalnie spadała z czasem na rzecz kapitałowej. Niestety te proporcje w pierwszych latach kredytu na wysokiej stopie tak będą
  • Odpowiedz
via Android
  • 20
@powaznyczlowiek wcześniej oprocentowanie miałem na poziomie 2.5% teraz jest 7 z hakiem. Okres kredytowania nie zmienił się więc logiczne że część odsetkowa pochłania na ten moment większość raty. Kredyt brałem w 2020 roku z czasem proporcje będą się zmieniać kapitał będzie stanowił większość raty
  • Odpowiedz
@powaznyczlowiek: Ok faktycznie głupio napisałem, wysokość raty sie zmienia po zmianie oprocentowania - chodziło mi o to ze proporcje kapitał - odsetki sie zmniejszaja wraz z czasem trwania kredytu ale sama rata sie nie zmieni (jesli oprocentowanie sie nie zmieni). Faktycznie ciut dziwna matma, ale ma sens
  • Odpowiedz
@NuklearnySzpadel: przecież zawsze tak jest (przy kredytach w PL), że najpierw spłacasz odsetki a potem kapitał. Dlatego najlepiej jest w miarę możliwości nadpłacać, bo przy nadpłacie możesz wybrać co nadpłacasz (przynajmniej w PKO). I walisz całą nadwyżkę w spłatę kapitału, co automatycznie obniża ci odsetki ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ważne by bank nie pobierał prowizji od wcześniejszych spłat kredytu nawet jeśli robisz to przed upłynięciem 3
  • Odpowiedz
no na to mi wygląda, ale jeśli mi wytłumaczysz skąd ta zmiana części kapitałowej to może zrozumiem


@powaznyczlowiek: Taka specyfika raty równej że przy wzroście oprocentowania spada kapitał w racie na początku spłacania a rośnie na końcu. Jeżeli przy niskim oprocentowaniu u OP-a kapitał w racie rośnie od 689,60 zł do 1518 zł w ostatniej racie to po podniesieniu oprocentowania nie może rosnąć od 689 do aż 2562 zł. Żeby suma kapitału do spłaty się zgadzała musi rosnąć od 338 zł do 2562 zł.

Podsumowując żebyś dobrze zrozumiał:
1. Przy niskim oprocentowaniu suma kapitału rośnie od 689 zł do
  • Odpowiedz
najpierw spłacasz odsetki a potem kapitał


@RozbrykanyKartofelek: Ale bzdury, odsetki to naliczane codziennie wynagrodzenie dla banku uwzględniające bieżący kapitał do spłaty, więc jak kapitał jest wysoki to odsetki są wysokie a jak niski to niskie, nie ma czegoś takiego że "najpierw" płacisz odsetki, bo są naliczane na bieżąco od kapitału.
  • Odpowiedz