Wpis z mikrobloga

Zatrważające jest to, że sporo moich znajomych w IT patrzy krótkowzrocznie i 'przełknie' Nowy Ład bo przejdzie sobie na ryczałt i aż tak tego nie odczuje. Tak, zmniejszenie stawki z 15 do 12 procent to chyba jedyna dobra zmiana, ale pamiętajcie - PiS nie robi niczego dobrego bez zysku dla siebie.

Niewielu wie, że ryczałt jest rozliczany centralnie więc OGROMNE pieniądze nie trafią już do samorządów, jak to miało miejsce w przypadku podatku liniowego. Taka więc ta 'drobna zmiana' spowoduje, że największe zagłębią IT jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy nawet Katowice zostaną pozbawione dużych wpływów z podatków, a pieniądze te dzielić będzie 'państwo'.
Teraz sobie wygoglujcie kto w tych miastach rządzi - niespodzianka, nie PiS. Oczywiście przewiduje tu długofalowy plan obcinania innym miastom funduszy co by nie mogły się rozwijać i przejęcie władzy w tych czy następnych wyborach.

Także przypominam - nie ma dobrych zmian proponowanych przez pis. Są pozornie dobre z drugim dnem.

#bekazpisu #it #pracbaza #nowylad #programista15k
  • 171
@ATAT-2: Przecież nikt cię nie zmusza do mieszkania w tych miastach. Ja akurat uważam to za duży plus, bo ta ciągła urbanizacja polskiego społeczeństwa przyniesie bardzo negatywne skutki w przyszłości. Dzisiaj praca zdalna nie jest problemem, możesz pracować w firmie z Krakowa, a nie mieszkać tam.
Samorząd traci, ale samorząd by się nade mną w odwrotnej sytuacji nie litował, więc czemu ja mam się litować mając w dodatku świadomość że i tak będą kombinować jak wyciągnąć ze mnie w inny sposób?


@Khaine: możesz podać co oznacza, że samorząd w odwrotnej sytuacji się nad tobą nie litował? Jakich usług samorząd Ci nie świadczył jak miałeś mniejsze dochody? Czy może chodzi o podatek gruntowy?
@ATAT-2: ja przeszedłem na ryczałt, mimo że najpewniej będę w niedalekiej przyszłości (rok, może dwa) starał się o kredyt hipoteczny. Liczę po cichu na to, że po tym jak połowa IT przeszła na ryczałt, banki stworzą jakąś ofertę dla ryczałtowców.
@Khaine: podatki pobiera urząd skarbowy. W przypadku tych opłat, które ustala samorząd słyszałem o przypadkach gdzie były pozytywnie rozpatrywane wnioski o opóźnienie albo nawet umorzenie takich opłat o ile były umotywowane poprawnie.
@captain_crane: Dlatego napisałem, że liczę na jakieś ułatwienia względem ryczałtowców, np. w postaci brania pod uwagę wyciągów z konta firmowego czy coś, nie wiem nie znam się. Najwyżej w tym roku sobie trochę poodkładam korzystając z ryczałtu, a od przyszłego roku znowu wjadę na liniowy i poczekam aż mi się zapełni KPiR.
Dlatego ja korzystam z IPBox. Mam miły urząd skarbowy, jak jest jakaś nieprawidłowość to dzwoni miła pani i prosi o numer do księgowej. Jak mnie dojadą to przejdę na ryczałt i wtedy nic nie zobaczą.
Niewielu wie, że ryczałt jest rozliczany centralnie więc OGROMNE pieniądze nie trafią już do samorządów, jak to miało miejsce w przypadku podatku liniowego. Taka więc ta 'drobna zmiana' spowoduje, że największe zagłębią IT jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy nawet Katowice zostaną pozbawione dużych wpływów z podatków, a pieniądze te dzielić będzie 'państwo'.


@ATAT-2:
Teoretycznie (nie oceniając, że to obecny rząd przejmie te pieniądze) to nie jest złe założenie.
Model rozwoju gdzie
@ATAT-2: w moim mieście rządzi i tak PiS ze sporym poparciem. Różnica że dodadzą pewnie strefy płatnego parkowania aby się równoważyło.