Wpis z mikrobloga

Zatrważające jest to, że sporo moich znajomych w IT patrzy krótkowzrocznie i 'przełknie' Nowy Ład bo przejdzie sobie na ryczałt i aż tak tego nie odczuje. Tak, zmniejszenie stawki z 15 do 12 procent to chyba jedyna dobra zmiana, ale pamiętajcie - PiS nie robi niczego dobrego bez zysku dla siebie.

Niewielu wie, że ryczałt jest rozliczany centralnie więc OGROMNE pieniądze nie trafią już do samorządów, jak to miało miejsce w przypadku podatku liniowego. Taka więc ta 'drobna zmiana' spowoduje, że największe zagłębią IT jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy nawet Katowice zostaną pozbawione dużych wpływów z podatków, a pieniądze te dzielić będzie 'państwo'.
Teraz sobie wygoglujcie kto w tych miastach rządzi - niespodzianka, nie PiS. Oczywiście przewiduje tu długofalowy plan obcinania innym miastom funduszy co by nie mogły się rozwijać i przejęcie władzy w tych czy następnych wyborach.

Także przypominam - nie ma dobrych zmian proponowanych przez pis. Są pozornie dobre z drugim dnem.

#bekazpisu #it #pracbaza #nowylad #programista15k
  • 171
  • Odpowiedz
Zadziwia mnie ta troska niewolnika o budżet miasta.


@czeki21: Nie rozumiesz. Mieszkając nawet w małej mieścinie dokładasz się do budowy drogi, chodnika i tak, również głupich inwestycji. Ale wciąz w większości takich, z których korzystasz na codzień. 
Teraz Twoje podakti pójdą do wydania przez Państwo. 500+? Budowa nowej siedziby TVP? I to wg ciebie lepiej?
  • Odpowiedz
@ATAT-2: Chłopie to jest walka o przetrwanie i każdy musi w tym momencie martwić się o siebie. Samorządy... dobre sobie, daje sobie rękę uciąć, że to ostatnia rzecz o której myślą ludzie, którzy są grabieni przez ten (nie)rząd.
  • Odpowiedz
@ATAT-2: przeciez nie chodzi o to ze jakis programista15k mysli ze to dobre. PiS jest wzgardzony totalnie przez programistów tak z tego co obserwuje w 95%

Ogólnie, smutne jest tylko to: przekazjesz tę informacje ludziom, którzy trochę się nad tym zastanowią jak będą redystrybuowane te podatki i dlaczego. Pomyślą może nad tym, że Trzaskowski bedzie od tego roku na łasce budżetu centralnego w znacznie większym stopniu.

Problem polega na tym, że
  • Odpowiedz
@ATAT-2: przecież to od początku było pokazywane jako główny cel nowego wału. Tak samo zwykły PIT, z którego samorządy dostają część, teraz jest obcięty przez kwotę wolną a wpływy dla państwa zrównoważy zwiększona składka zdrowotna.
  • Odpowiedz
ok, ale co mnie to obchodzi? z wlasnej kieszeni mam dokladac 2x tyle podatku nie biorac ryczaltu? xD


@villager: Nikt nikomu nie każe płacić 2x więce, ale faktem jest, że programiści na B2B są chyba najbardziej krótkowzroczną grupą społeczną i wierz mi, są dzbany, które cieszą się z tych zmian, bo zaoszczędzą 5% i nadal będą głosować na PiS bo "ich te podwyżki nie dotyczą". Tak samo klaskali uszami przy IP
  • Odpowiedz
@ATAT-2: Skoro samorządy stać by szefom starzy miejskiej czy płacić więcej niż zarabia krajowy komendant policji to widać mają za dużo pieniędzy. W Polsce największa korupcja i marnowanie środków jest na poziomie samorządów a i tak ich dochody nie spadną tylko dostaną wyrównania ale boli ich to że będą przeznaczone na konkretne inwestycje i nie wydadzą ich na tęczowe piątki i pensje dla kolesiów.

ikt nikomu nie każe płacić 2x więce,
  • Odpowiedz
@ergo14: właśnie sęk w tym że w deklaracji widnieje tylko i formacja o przychodzie. Banki nie weryfikują branży, bo się im to nie opłaca - dadzą wyższa marżę, konieczność dodatkowego zabezpieczenia, ubezpieczenia i ostatecznie wyjdziesz pod kreską. Takie rzeczy należy uwzględnić przy wyborze opodatkowania, choć niewielu zdaje sobie z tego sprawę dlatego o tym wspomniałem. Wiele branży korzysta z ryczałtu, a mało z nich jest tak bezkosztowych jak IT (np. Taksówkarze,
  • Odpowiedz
@ATAT-2: Ale myślisz, że jak teraz byłem na KPiR, prawie zerowych kosztach i 18% podatku to nadal przy tym zostanę, żeby budować lokalne chodniki?
Nie wolę wejść, w moim przypadku, na 8,5% podatek i nie zbudować tak szybko tego chodnika.
  • Odpowiedz
W Polsce największa korupcja i marnowanie środków jest na poziomie samorządów


@Zuben: w pisowskim państwie chyba nie żyłeś jeszcze

Ale ponownie - przykład wielkich miast dałem jako skrót myslowy. ALe tak samo oberwie 40tys mieścina w której żyjesz i która z twoich podatków budowała chodniki czy parki.

Ale myślisz, że jak teraz byłem na KPiR, prawie zerowych kosztach i 18% podatku to nadal przy tym zostanę, żeby budować lokalne chodniki?


@
  • Odpowiedz
Ale ponownie - przykład wielkich miast dałem jako skrót myslowy. ALe tak samo oberwie 40tys mieścina w której żyjesz i która z twoich podatków budowała chodniki czy parki.


@ATAT-2: Oczywiście że nie ucierpi, nawet możemy założyć że w następnym roku nie będziesz w stanie wskazać żadnej dużej gminy miejskiej która miała wpływy w 2022 mniejsze niż w 2021. Samorządy boli że większy procent pójdzie na inwestycje a mniej będzie do ich
  • Odpowiedz
@ATAT-2: Do państwa też dużo więcej nie skapnie. Nie wiem właśnie jak duży był stosunek przy liniówce 19% tego co trafiało do samorządów. Przez optymalizację bardzo dużo osób w IT załatwia sobie ryczałt 8,5% (da się to ogarnąć tylko trzeba małych zabezpieczeń jako programista, w pozostałych profesjach IT raczej bezproblemowo), a juz zazwyczaj Ci najlepiej zarabiający. Z 19% robi się 8,5% a to już spora różnica.
Przy samym przejściu z 15
  • Odpowiedz
Nie rozumiesz. Mieszkając nawet w małej mieścinie dokładasz się do budowy drogi, chodnika i tak, również głupich inwestycji. Ale wciąz w większości takich, z których korzystasz na codzień.

Teraz Twoje podakti pójdą do wydania przez Państwo. 500+? Budowa nowej siedziby TVP? I to wg ciebie lepiej?

@ATAT-2: Jak widac w watku pełno panow zycia na marnych 15k ktorzy maja to w powazaniu bo przeciez liczy sie ich dobro, a " w
  • Odpowiedz